Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chraňte svůj mobilní telefon: velký přehled nejlepších antivirů

aktualizováno 
Není to tak dlouho, kdy byly viry v mobilních telefonech považovány za problém daleké budoucnosti. Společně s integrováním operačních systémů do mobilních zařízení se však popsaná vize stala skutečností. Jak lze proti těmto nešvarům bojovat?
Braňte se virům

Braňte se virům | foto: Profimedia.cz

V dobách, kdy neexistovaly mobilní telefony s integrovaným operačním systémem, se okolo virů objevovaly nejrůznější fámy. Někteří uživatelé například věřili, že po obdržení textové zprávy v určitém tvaru se během sekundy vymaže číslo IMEI a IMSI a telefon bude nepoužitelný.

Není to jediný z nesmyslů (odborně hoaxů), které se mezi lidmi šířily snad rychlostí světla. Bylo však jasné, že s příchodem takzvaných chytrých telefonů se fámy začnou vytrácet a mobily budou čím dál více ohrožovány skutečnými nakaženými soubory.

Z obyčejné textové zprávy do svého telefonu vir nedostanete. Pokud však chodíte ulicemi se zapnutou bezdrátovou technologií Bluetooth, stahujete větší množství e-mailových zpráv s přílohami nebo instalujete do systému pochybné aplikace, měli byste o mobilním antiviru začít uvažovat. Věříme, že dnešní článek vám s výběrem pomůže.

V jaké podobě se mobilní viry vyskytují?

Jakmile však patříte do skupiny, která byla popsána výše (uživatelé s aktivním Bluetooth či stahující přílohy), mohla by vás ignorace mobilních virů přijít poměrně draho. Zatímco některé trojské koně dokáží „pouze“ přeházet všechny ikony v menu a člověka tak naprosto zmást, skutečné viry mohou napáchat velkou neplechu.

Mezi vážnějšími dopady některých virů jmenujme kupříkladu vyřazení displeje z provozu, skryté odesílání velmi drahých Premium zpráv, zamezení vytočení jakéhokoliv telefonního čísla či zavirování počítače při propojení s telefonem.

Jestliže tedy nebudete mít nainstalovaný antivirový program, mohou vám viry zajistit účet na závratně vysokou částku či poruchu mobilu, která se neobejde bez přehrání firmwaru a ztráty dat. Pojďme se podívat, jak vypadá současná nabídka antivirových aplikací pro mobilní telefony.

Kaspersky Anti-Virus

Název Kaspersky Anti-Virus někteří z vás znají zajisté jako počítačovou verzi. Jelikož byl tento antivirový program úspěšný, tvůrci se rozhodli přivést na svět i jeho mobilní variantu a stali se tak autory jedné z prvních mobilních aplikací svého druhu.

 Antivirové programy pro mobily

Po spuštění programu Kaspersky se vám naskytne hlavní nabídka, která je podobná klasickým počítačovým antivirům. Na výběr tedy máte okamžitou kontrolu všech souborů v paměti telefonu, naplánování kontroly či například aktualizaci virové databáze. Tu lze provést prostřednictvím wapu či souboru, který si stáhnete do PC a následně ho přehrajete do telefonu.

 Výrobce: Kaspersky Labs
 Ke stažení: trial verze, komerční - 606 Kč/1 rok
 Podpora: Symbian S60, S80, UIQ a Windows Mobile 2003
 Plusy: firewall kontrolující všechny příchozí MMS a e-maily, jednoduché ovládání, technická podpora
 Mínusy: nenalezli jsme
 

Symantec Mobile Security

Tento bezpečnostní klient určený pro chytré telefony se mezi uživateli šíří rychlým tempem. Podíl na tom má stejně jako u předchozí aplikace název výrobce, který tvoří taktéž počítačové antivirové programy. Se Symantec Mobile Security můžete samozřejmě prohledávat soubory a následně odstraňovat nakažené.

Antivirové programy pro mobily

Součástí aplikace je také brána firewall zamezující neoprávněnému přístupu do systému vašeho telefonu. I s tímto programem je možno v telefonu spustit rezidentní ochranu, která bude na pozadí kontrolovat veškerý chod přístroje a případně upozorňovat na pochybné soubory. Je ale nutno dodat, že neustálý chod aplikace krátí celkovou pohotovostní dobu mobilu.

 Výrobce: Symantec Corporation
 Ke stažení: trial po vyplnění formuláře, komerční – 45 Eur - asi 1 200 Kč/2 roky
 Podpora: Symbian S60 a S80
 Plusy: možnost rezidentní ochrany, firewall
 Mínusy: vysoká cena
 

F-Secure Mobile Anti-Virus

Antivirový program od společnosti F-Secure má velkou výhodu v tom, že jeho omezenou verzi naleznete již předinstalovanou ve většině modelů Nokia s operačním systémem Symbian. Pokud si však budete chtít virovou databázi aktualizovat, program vás okamžitě přesměruje na internetové stránky, kde budete vybízeni k zakoupení plné licence.

Antivirové programy pro mobily Antivirové programy pro mobily

Program sice nenabízí tak širokou škálu možností oproti konkurenci, zato má však dobrou pověst, co se týče aktuálnosti databáze mobilních virů.

 Výrobce: F-Secure 
 Ke stažení: trial verze, komerční – 35 Eur - asi 900 Kč/1 rok
 Podpora: Symbian S60 a S90, Windows Mobile 2003 a 5.0
 Plusy: omezená verze předinstalovaná v telefonech Nokia, dobře aktualizovaná virová databáze
 Mínusy: užší škála doplňkových funkcí, vysoká cena
 

 S jakými viry se můžete setkat?
Cabir – Je prvním virem, který se vyskytl na mobilních telefonech s operačním systémem Symbian. Způsobuje to, že se sám prostřednictvím technologie Bluetooth odesílá na všechny okolní zařízení. Ničím jiným Cabir váš telefon neohrozí. Horší zprávou je, že se během posledních měsíců objevilo spoustu jeho nebezpečnějších mutací.
Skulls – Změní všechny ikony v mobilním telefonu na obrázek lebky a kromě telefonování zamezí všem ostatním funkcím.  
Gavno – Existuje ve dvou variantách a jedná se o jeden z nejnebezpečnějších mobilních virů. Ve verzi A zabírá pouhé 2 kB a dokáže nenávratně poškodit operační systém telefonu. Ve verzi B se dokonce automaticky prostřednictvím technologie Bluetooth rozesílá na všechny okolní zařízení. 
Metal Gear – Tento trojský kůň se do telefonu dostává s instalačním souborem hry Metal Gear Solid. Způsobuje nefunkčnost veškerých antivirových programů. 
Blankfont – Změní všechny fonty v mobilním telefonu tak, aby všechny texty na displeji byly nečitelné. 
CardTrap – Bude se snažit o poškození všech aplikací v telefonu a při propojení s počítačem se pokusí nahrát virus i do něj. 
CDropper – Pokusí se nahrát všechny možné mutace nechvalně známého viru Cabir do vašeho mobilního telefonu. 
Commwarrior – Rozesílá se automaticky prostřednictvím technologie Bluetooth. Sám o sobě žádným způsobem mobil neničí, ale snaží se vám vytvořit účet na vysokou částku pomocí odesílání velkého množství multimediálních zpráv. 
PbStealer – Odešle všechny vaše kontakty v telefonním seznamu prostřednictvím technologie Bluetooth na okolní zařízení. 

StealWar – Jedná se o virus, který po spuštění nainstaluje ,,balíček“ nejrůznějších virů a trojských koňů. Mezi nimi je například Cabir, Commwarrior či PbStealer.  


SimWorks Anti-Virus

SimWorks tvoří s předchozími třemi programy čtveřici nejpoužívanějších antivirových aplikací mezi uživateli mobilních telefonů. Ačkoliv nepodporuje příliš velké množství funkcí, svým jednoduchým ovládáním se zalíbí spoustě lidem.

Antivirové programy pro mobily

Na výběr máte mezi automatickou kontrolou souborů, manuální či v reálném čase (neustále běžící na pozadí). Jako argument pro zakoupení přispívá fakt, že databáze virů je neustále aktualizovaná a nemusíte se tak obávat nejnovějších virů či jejich mutací.

 Výrobce: SimWorks
 Ke stažení: komerční – 30 USD - asi 650 Kč/1 rok
 Podpora: Symbian S60 a UIQ
 Plusy: pravidelně aktualizovaná databáze virů a jejich mutací, jednoduché ovládání
 Mínusy: užší škála doplňkových funkcí
 

exoVirusStop

Program exoVirusStop vyniká svou jednoduchostí a naprosto minimálními nároky na paměť i celkový chod systému mobilního telefonu. Díky těmto vlastnostem probíhá i samotná kontrola souborů v telefonu až nezvykle rychle. 

Antivirové programy pro mobily Antivirové programy pro mobily

Při našem testování byl program hotov za několik málo sekund a my jsme nemohli uvěřit tomu, že stihl překontrolovat celou paměť mobilu. Náš udiv byl o to větší, když jsme posléze zjistili, že to opravdu stihl. Jako zajímavou vlastnost aplikace exoVirusStop také hodnotíme podrobný popis nejrozšířenějších trojských koňů a mobilních virů.

 Výrobce: Exosyphen studios
 Ke stažení: trial verze, komerční – 15 USD - asi 320 Kč/doživotní licence
 Podpora: Symbian S60
 Plusy: příznivá cena, minimální nároky na paměť a systém telefonu, doživotní licence
 Mínusy: minimum funkcí
 

NetQin Mobile Anti-Virus

K největším přednostem antivirového programu NetQin bude patrně patřit skutečnost, že je sám o sobě bezplatný. Jediná situace, ve které budete tázaní na zadání čísla vaší kreditní karty je, když si budete chtít do svého mobilního telefonu stáhnout nejaktuálnější databází virů a trojských koňů. NetQin podporuje poměrně velké množství nejrůznějších funkcí.

 Antivirové programy pro mobily

Vedle klasického prozkoumávání souborů ho lze samozřejmě nechat běžet na pozadí, což se projeví zobrazením malé barevné ikonky na pohotovostním displeji. Můžete si také nastavit, zda chcete, aby byly při nalezení trojského koně nebo viru automaticky vymazány všechny nakažené soubory.

 Výrobce: NetQin
 Ke stažení: komerční (platba 15 USD - asi 320 Kč/1 rok pouze při stahování nových virových databází)
 Podpora: Symbian S60 a UIQ, Windows PocketPC, Windows Smartphone
 Plusy: široká škála podporovaných funkcí, základní verze zdarma
 Mínusy: nenalezli jsme

Výběr není snadný

Jak lze z našeho přehledu zjistit, antivirové programy nabízejí takřka naprosto shodné funkce a možnosti. Každá z těchto aplikací umí prozkoumat paměť telefonu a případně si nějakým způsobem poradit s nalezeným nakaženým souborem.

Naše srovnání mělo spíše pomoci všem čtenářům udělat si přehled o existujících možnostech obrany telefonu. Pokud tedy budete vybírat, největší kritérium by měla být možnost pravidelného aktualizování virové databáze. Je však samozřejmé, že většina uživatelů bude vzhledem k velkému množství antivirových programů vybírat především dle ceny licence.

Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Operátora O2 zlobil mobilní internet. Zpomaloval se a vypadával

Na problémy s mobilním internetovým připojením upozorňovali uživatelé operátora na jeho facebookových stránkách. Připojení bylo několik hodin nestabilní,...  celý článek

Ilustrační snímek
Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k pohodlnému přístupu k informacím, na druhé pak k...  celý článek

Honor 9 má co nabídnout. Má výkonný čip, duální foťák i výborné dílenské...
Špičkový Honor 9 má za drobný příplatek ještě vylepšenou výbavu

Honor 9 je dosud posledním modelem značky a nutno podotknout, že svou výbavou šlape na paty Huaweii P10, což je vlastně jeho prémiový příbuzný. Na trh však...  celý článek

Modulární zařízení Facebooku použitelné také jako telefon
Facebook chce Googlu ukázat, že on takový smartphone dokáže udělat

Brzy tomu bude rok, co Google oficiálně zastavil Project Ara. Zdá se ovšem, že myšlenka modulárního telefonu není mrtvá. O vývoj takového zařízení se pokouší...  celý článek

HTC U11
Mačkací telefon znamená návrat na vrchol. Test HTC U11

Firma HTC, kdysi průkopník na poli smartphonů, nezažívá zrovna skvělé časy. Někdy jsou totiž její telefony vcelku po právu přehlíženy. Ale přehlédnout nové HTC...  celý článek

Další z rubriky

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Ilustrační snímek
S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha situacích je totiž neocenitelným pomocníkem....  celý článek

Ilustrační snímek
Nikam nevolali, přesto mají platit tisíce. Oškubala je „astro aplikace“

Tváří se jako rozšíření oblíbené mobilní hry, ve skutečnosti však ukrývá škodlivý kód. Ten bez vědomí uživatele uskutečňuje hovory na audiotexové linky, které...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.