Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete mě? Zn. Telecom a Radiokomunikace.

  0:40
Podaří se letos dokončit privatizaci Českého Telecomu a Českých radiokomunikací? Česká vláda věří, že ano. Kolik transakce vynese, si ovšem netroufá hádat nikdo. Jisté je zřejmě jediné - proděláme.
Perspektivní, žlutozelený, s rodokmenem, udržovaný, držící dietu, do dobrých rukou – tak nějak by mohl začínat inzerát na prodej Českého Telecomu. Jen s jinou barvou by pak mohl platit i pro prodej Českých radiokomunikací. Přestože obě společnosti mají potenciálním uchazečům co nabídnout, neudal by je za slušnou cenu momentálně ani Zdeněk Srstka s Martou Kubišovou.

Česká vláda chce letos dokončit privatizaci dvou významných telekomunikačních firem. První na řadě jsou České radiokomunikace (ČRa) a následovat má Český Telecom (ČT). Privatizace obou společností se očekává již dlouhé roky. Až dosud však každá vláda našla dostatek důvodů, proč je výhodné prodej té které firmy odložit. Rokem R se posléze stal letošní rok. S příjmy z prodeje obou společností samozřejmě vláda počítá v rozpočtu České republiky.

Již v roce 2000 však telekomunikační trh postihovala jedna špatná zpráva za druhou. Finančně náročné dražby licencí na provoz UMTS ve Velké Británii a v Německu, pokles důvěry v telekomunikační sektor, prodeje významných majetkových podílů významnými společnostmi. Zároveň začali producenti mobilních telefonů korigovat odhady prodeje, veřejným tajemstvím začalo být zpoždění dodávek technologie UMTS.
Přesto Česká republika přikročila k prodeji ČRa a ČT. První špatná zpráva na sebe nedala dlouho čekat. Strategický partner Českého Telecomu, konsorcium TelSource, v němž hraje nejvýznamnější roli nizozemský telekom KPN, oznámilo, že nemá zájem na odkoupení státního podílu v ČT (51%). Dokonce chce prodat i svůj akciový podíl. Těsně poté následovaly informace o faktickém nezájmu investorů o České radiokomunikace. Nabídku podaly dvě společnosti (dánský TeleDanmark a investiční fond Eastern Europe Telecoms Ventures), ovšem za úvahu stojí pouze nabídka TeleDanmark. Česká vláda si představuje, že ČRa prodá za přibližně 12 miliard korun, Dánové však nabízejí jen devět miliard.
Přestože oficiální zdroje jsou na informace velmi skoupé (na zprávy o prodeji ČRa platí informační embargo), můžeme konstatovat, že nejlepší doba na prodej našich telekomunikačních klenotů byla zhruba před rokem a půl. Jen podle burzovních ukazatelů (Nasdaq) by tehdy byl výnos z prodeje o cca 40 – 50% vyšší, než je reálné očekávat nyní.

Optimismem nehýří ani finanční analytici. Jan Slabý z Wood & Company nastalou situaci komentoval takto:
„Otálení českých vlád s privatizací nejvýznamnějších firem je známou věcí. Pozdější prodej se pochopitelně odrazí v cenách nabídnutých za většinové podíly v jednotlivých polostátních společnostech.
Vláda prodává ve spěchu, protože potřebuje peníze co nejdříve. Toho jsou si případní zájemci dobře vědomi. Přítomnost na českém trhu není navíc pro většinu firem klíčová. Například polský trh se 40 miliony obyvatel nabízí lepší růstové podmínky ve středoevropském regionu. Dalším omezujícím faktorem je to, že zájemci by měli přijít z řad telekomunikačních firem s panevropskou strategií, aby dosáhli synergických efektů vyplývajících z celoregionálního pokrytí. A takových není mnoho – Deutsche Telekom, France Telecom, popřípadě Vodafone. Momentální ocenění telekomunikačních titulů na světových trzích navíc nepřeje ani akciím Českých radiokomunikací, ani Českého Telecomu. Vyhlídky na změnu jsou ovšem v nedohlednu, za čímž stojí zejména vysoké ceny zaplacené za UMTS licence společně s nejistými výnosy z této technologie.“

Podle Slabého je potřeba brát v úvahu také vyčerpání velkých investorů v soubojích o licence na provozování UMTS, které jim komplikuje přístup k dalším finančním prostředkům.

Nezávislý telekomunikační analytik Michal Požár současnou situaci charakterizuje slovy: „naše vlády vybíraly, až přebraly“. Podle něj „Promeškání toho správného okamžiku má za následek nejen nižší cenu, kterou česká vláda utrží následkem pádu cen telekomunikačních akcií na světových burzách, ale i kvůli zúženému okruhu zájemců -- ještě před dvěma roky bylo nemyslitelné, že by KPN neměl zájem o navýšení svého podílu na majoritu a k tomu se očekával velký souboj s giganty typu Deutsche Telekom. Ten však ve světle astronomických částek zaplacených za licence UMTS dal najevo, že se o Český Telecom již nehodlá ucházet a jeho krok následovalo několik dalších žhavých zájemců. Okruh vážných uchazečů se tak nejen zúžil, ale zahrnul i firmy menšího kalibru, než tomu bylo před rokem či dvěma.“
Požár nepovažuje za výhru ani případný zájem France Telécomu. Přestože jde o významnou a silnou společnost, nepatří totiž dlouhodobě k progresivním hráčům na liberalizovaném telekomunikačním trhu.

Je patrné, že výhodný prodej našich telekomunikačních gigantů nebude jednoduchou záležitostí. Nejvhodnější doba je pryč, na novou příležitost bychom museli čekat. Nikdo však neví, jak dlouho. Jak se naše vláda zachová?

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...