Český trh s mobily letos poroste až o 25 procent, říká Nokia

Maďarsko dostalo pět nabídek na čtyři mobilní licence 3G; Obchodníkům v Ostravě kvůli havárii Telecomu klesly tržby;

PRAHA - Prodej mobilních telefonů v České republice se letos zvýší o 20 až 25 procent. Růst tak bude kopírovat trend z dalších evropských zemí, kde se očekává v průměru rovněž čtvrtinový vzestup. Na setkání s novináři to uvedl ředitel divize mobilních telefonů společnosti Nokia v ČR Victor Saeijs.

Absolutní čísla o odhadovaném počtu prodaných telefonů však neuvedl. V loňském roce se podle neoficiálních údajů v tuzemsku prodalo kolem 2,2 milionu telefonů. Největší podíl

měla právě Nokia před Siemensem a Alcatelem. Na vývoji tuzemského trhu se podle Saeijse příznivě projevilo ohlášení technologie připojení k internetu EDGE T- Mobilem a Oskarem. T-Mobile by měl s EDGE přijít ještě před Vánocemi, Oskar zřejmě až v příštím roce.

Lidé v současnosti podle výrobců preferují mobilní telefony s velkými barevnými displeji a fotoaparáty. Stále více se prosazují i sklápěcí přístroje do V. V rámci vánočních nabídek operátorů lze mobilní telefon získat už za korunu.
   

OSTRAVA  - Nedělní požár ústředny Českého Telecomu, který vyřadil z provozu tisíce ostravských telefonních linek, způsobil komplikace řadě firem. Zejména obchodníky trápí
odliv zákazníků, kteří po zjištění, že nemohou zaplatit kartou, často odcházejí bez nákupu. Tržby ze stejného důvodu klesají například i čerpadlářům a hoteliérům z postižené oblasti.

"Pondělí pro nás znamená moc dobrý kšeft, ale teď nám tržby klesly na 50 procent," řekla

ČTK prodavačka prodejny koberců a nábytku Orfa na Varenské ulici. Podle ní dává polovina zákazníků přednost bezhotovostní platbě a když to teď nejde, rozzlobeni odcházejí. "Měli jsme stále obsazeno a lidé si myslí, že vedeme dlouhé hovory. Neuvědomí si, že je to kvůli poruše," dodala.

"Veškeré objednávky zboží jsme museli posílat faxem přes pražskou centrálu," uvedl pracovník informatiky hypermarketu Carrefour, kam se narozdíl od Orfy už dá znovu dovolat. Do zoufalé situace se podle ředitelky Marty Lednické dostal tříhvězdičkový Harmony Club Hotel, který vyhledávají obchodníci na služebních cestách. "Způsobilo nám to hrozné problémy. Hotel najednou jakoby nebyl. Škoda určitě vznikla, ale budeme ji teprve zjišťovat. Hosté, kteří nedostanou ubytování u nás, jdou samozřejmě ke konkurenci," řekla ČTK. Problémy působí i nemožnost načítat odchozí telefonní hovory z pokojů na hotelový účet.

Sáhnout po hotových penězích musejí i motoristé, kteří tankují u postižených benzinových čerpacích stanic. "Kartami obvykle platí čtvrtina lidí. Někdo z nich třeba vytáhne hotovost,
ale někteří raději odjedou natankovat jinam. Mě se to sice netýká, ale odhaduji, že únik tržeb dotčených benzinek bude asi pět procent," řekl čerpadlář firmy Shell z Orlové na Karvinsku. 

Český Telecom se snaží spojení postupně obnovovat. Podle oblastního mluvčího firmy Vlastimila Sršně se to zatím podařilo nejméně u tisíce zákazníků. Mezi postiženými firmami je Ispat Nová huť (INH). Podle mluvčího Ondřeje Hampla výpadek způsobený požárem ústředny nezpůsobil ocelářské firmě větší problémy a ztráty.

"Po požáru byl odchozí telefonní provoz přesměrován na telekomunikačního operátora GTS. Nelze se ale dovolat na čísla těch účastníků, kteří jsou připojeni k havarované ústředně," řekl. Například Vítkovice Lahvárna ale podle mluvčí Evy Kijonkové vzhledem k dlouhodobé spolupráci nebude žádat od Telecomu náhradu škody.

Požár na ústředně Českého Telecomu vyřadil z provozu okolo 18.000 telefonních linek domácností a firem. Podle Telecomu za havárii může zkrat na elektrickém kabelu. Zprovoznění všech linek potrvá údajně do poloviny listopadu. Havárii šetří policie.


BUDAPEŠŤ - Maďarsko dostalo pět nabídek na čtyři 15leté licence k mobilním službám třetí generace. Uvedl to dnes státní úřad NHH dohlížející na maďarský telekomunikační trh. Maďarská vláda předpokládá, že od každého úspěšného zájemce získá nejméně 5,5 miliardy forintů, tedy 28,4 milionu dolarů. Tato suma se ale může lišit v závislosti na výsledcích jednání s uchazeči, upřesnil předseda úřadu Daniel Pataki.

Nabídky předložily společnosti TDC z Dánska, Tele2 ze Švédska a tři současní maďarští mobilní operátoři, Vodafone, T-Mobile Hungary a Pannon GSM. T-Mobile Hungary patří do skupiny Deutsche Telekomu a Pannon GSM je divizí norského Telenoru. Pokud tři současní operátoři předloží právoplatné a silné nabídky, stát jim licence prodá automaticky a čtvrtá licence připadne novým aktérům, TDC nebo Tele2. Maďarsko by chtělo mít služby od čtvrtého držitele mobilní licence k dispozici v roce 2006, uvedl Pataki.

Každý z uchazečů si individuálně vyjedná specifické podmínky služeb a placení, což povede k jisté diferenciaci plateb, dodal Pataki. Třetí generace mobilních služeb nabízí vyšší kvalitu
zvuku než současná technologie GSM a umožňuje rychlejší přenos dat, napsala agentura Reuters. 

Zatímco na konci minulého roku užívalo mobil 78,5 procenta Maďarů, v září to bylo již 83 procent. V Česku pro srovnání přesáhl počet aktivních mobilů na konci prvního pololetí deset milionů. Na sto Čechů tak nyní připadá téměř 99 přístrojů. Skutečný počet uživatelů však bude asi o pětinu nižší, protože někteří vlastní více SIM karet.