Českému Telecomu klesl zisk

Jen o čtyři procenta klesl konsolidovaný čistý zisk Českého Telecomu. Společnost tedy dosáhla zisku 6,1 miliardy korun.
(ČIA) - Meziroční pokles konsolidovaného čistého zisku o čtyři procenta na 6,1 miliardy korun zaznamenal v loňském roce Český Telecom. Celkové konsolidované výnosy vloni meziročně poklesly o dvě procenta na 55,9 miliardy korun. Konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním (EBT) činil 8,8 miliardy korun, ukazatel EBITDA se meziročně zvýšil o dvě procenta na 27,2 miliardy korun a marže EBITDA vzrostla o dvě procenta na 49 procent. Výsledky zpracované podle mezinárodních účetních standardů dnes ČIA sdělil generální ředitel společnosti Přemysl Klíma.

Objemově největší položkou konsolidovaných výnosů zůstaly výnosy z hovorného, které se meziročně snížily o 12 procent na 21,2 miliardy korun. Podíl hovorného na celkových konsolidovaných výnosech se vloni snížil z 42 na 38 procent. Celkový provoz se meziročně zvýšil o osm procent, přičemž téměř 40 procent z něj tvořil vytáčený přístup na internet, u kterého je cena nižší než za tradiční hovorné. Výnosy z měsíčních paušálů vzrostly meziročně o pět procent na 7,3 miliardy korun. Výnosy od provozovatelů jiných sítí se snížily o 32 procent na 3,9 miliardy korun, z toho výnosy od mezinárodních operátorů poklesly na dvě miliardy korun a výnosy od domácích, zejména mobilních, operátorů poklesly na 1,9 miliardy korun.

Pokles výnosů z hovorného byl nejvýrazněji kompenzován meziročním nárůstem výnosů z datových služeb, ISDN a ostatní telefonie o 19 procent na 5,3 miliardy korun. Nejvíce se na nich podílely výnosy ze služeb euroISDN, které vzrostly meziročně o 46 procent na 2,9 miliardy korun. Počet ISDN B-kanálů se vloni zvýšil ze 122 tisíc na 261 tisíc. Meziročně o 24 procent na 277 milionů korun vzrostly výnosy z internetových služeb. Český Telecom v rámci značky Internet OnLine (IOL) evidoval ke konci loňského roku 55 tisíc zákazníků placeného přístupu na internet a 426 tisíc zákazníků neplaceného přístupu na internet Quick.cz. Výnosy z pronajatých okruhů vzrostly meziročně o 18 procent na 2,4 miliardy korun.

Konsolidace výnosů mobilního operátora Eurotel, v němž má Český Telecom 51procentní podíl, se meziročně zvýšila o 16 procent na 14 miliard korun. Počet zákazníků Eurotelu se vloni zvýšil o více než jeden milion na 3,24 milionu, přičemž největší podíl připadá na uživatele předplacených služeb. Podle Klímy roste zájem o služby s přidanou hodnotou a datové služby, o 100 procent na 1,2 miliardy se také zvýšil počet odeslaných krátkých textových zpráv (SMS). Počet zaměstnanců Eurotelu se meziročně zvýšil o 14 procent na 2420.

Celkové konsolidované provozní náklady Českého Telecomu se meziročně snížily o šest procent na 28,7 miliardy korun. Firma vloni snížila počet zaměstnanců o 12 procent na necelých 15,2 tisíce. Ukazatel efektivnosti, vyjádřený jako počet telefonních stanic připadajících na jednoho zaměstnance, se zvýšil z 222 na 253. Konsolidované platby za propojení do sítí jiných operátorů poklesly o devět procent na 7,4 miliardy korun, přičemž u zahraničních operátorů firma zaznamenala pokles o 20 procent na 2,5 miliardy korun a u domácích operátorů o tři procenta na 4,9 miliardy korun.

Celkové konsolidované investiční výdaje vloni zůstaly na stejné úrovni jako v roce 2000 a dosáhly hodnoty 18,9 miliardy korun. "Investice směřovaly do dalšího rozvoje kapacity, kvality a spolehlivosti sítě a nejmodernějších technologií. Velká část investic byla vynaložena na plnění požadavků telekomunikačního zákona, tj. především umožnění volby operátora a přenositelnosti čísla," uvedl Klíma a připomněl i výdaje na zisk licence UMTS pro Eurotel, i když vlastní platba je rozložena do delšího období. Hodnota konsolidovaných úvěrů poklesla z 33,1 miliardy korun na 27 miliard korun. Hrubá zadluženost dosáhla hodnoty 25 procent a čistá zadluženost 18 procent.

Český Telecom provozuje více než 3,8 milionu hlavních telefonních stanic. Hlavním akcionářem firmy je s 51 procenty akcií Fond národního majetku ČR. Strategickým partnerem je nizozemsko-švýcarské konsorcium TelSource s 27 procenty, jehož podílníky jsou společnosti Swisscom a KPN Royal Dutch Telecom. Dalších 6,5 procenta akcií vlastní přímo KPN Royal Dutch Telecom. Dosavadní podíl státu a konsorcia TelSource je v privatizaci nabízen novému majiteli.