Ilustrační foto

Ilustrační foto

Češi se záhadně dovolávají Němcům. Zuří obě strany

  • 246
Obyvatelé vesnice nedaleko severoněmeckého města Brémy řeší neobvyklý problém. Mnoha z nich každý den několikrát zazvoní telefon a na drátě je zmatený a stejně naštvaný Čech.

Obyvatele vesnice Oyten ležící nedaleko severoněmeckého přístavního města Brémy od minulého pátku ruší nechtěné telefonáty z České republiky. Některým z nich lidé z Česka volají prý až dvacetkrát za den. Příslušný státní regulační úřad tvrdí, že problém je na české straně, napsal portál kreiszeitung.de.

Záhada může mít triviální řešení

Telefonní předvolba severoněmeckého města Oyten je 04207. A to je velmi podobné českým mobilním číslům se sedmičkou na začátku a s národní českou předvolbou.

Pro nechtěné zavolání do německého města tak stačí špatně zadat českou národní předvolbu, která je 00420 či +420. Stačí ubrat jednu nulu a hovor skončí na severu Německa místo na českém mobilním čísle.

Pozor, platí to ale jen při volání na území Německa v roamingu, případně při nechtěném přihlášení do německé sítě v příhraničí. 

"Nabírá to takových rozměrů, že lidem brzy dojde trpělivost," postěžoval si důchodce Walter Theis, který zjistil, že lidé z Česka volají na telefonní čísla začínajících předvolbou 04207, a pokračují dvojčíslem 20, 21, 22, 23, 24, 25, 28. Taková čísla používá v České republice operátor O2.

Theis tvrdí, že někteří jeho známí uvažují kvůli nechtěným telefonátům, které je otravují ve dne v noci, o žalobě. Otázkou ale je, kdo je viníkem.

"Volajícím nelze nic vyčítat, ti sami jsou naprosto zmatení nebo dokonce rozzuření z toho, že skončí v Německu," řekl Theis.

Deutsche Telecom, která lidem postiženým "telefonním terorem z Česka" zajišťuje telefonní služby, prý pomoci nedokáže. Nabídla jim ale, že si mohou koupit aparáty, na nichž lze určitá čísla zablokovat. "Ale já nechci kupovat žádný telefon, já chci mít svůj klid," rozčílil se Theis.

Mluvčí telekomunikační společnosti postiženým doporučil, že se mají obrátit na "příslušnou firmu v Česku". Stejně se na věc dívá i spolkový úřad pro regulaci rozvodných a telekomunikačních sítí (BNetzA). Podle zástupce této agentury lze jen doufat, že se někdo v České republice bude snažit problém řešit, protože "si zákazníci snad budou stěžovat na to, že se chtějí někam dovolat a místo toho skončí v Německu".

Mluvčí českého operátora O2 Hany Farghali uvádí: "V současné chvíli o žádném takovém problému nevíme. Pokud se s ním však zákazníci setkají, nechť nás neprodleně kontaktují."

Dovolali jste se v poslední době nechtěně do Německa? Napište do diskuse pod článkem.  

,
Témata: Důchodci, O2