Batoh Tylt s integrovanou záložní baterií

Batoh Tylt s integrovanou záložní baterií | foto: Mobil iDNES.cz

Nabíjejte si telefon z batohu, peněženky, rádia nebo ručně klikou

  • 26
Las Vegas (Od zpravodaje Mobil.cz) - Na veletrhu spotřební elektroniky CES 2013 jsme potkali i řadu užitečného příslušenství. Asi nejvíce nás zaujalo několik chytrých způsobů dobíjení telefonů a dalších mobilních zařízení. Skvělý je třeba batoh s obří baterií, malá baterie do peněženky nebo klika, pomocí které si vyrobíte elektřinu sami.

Různých záložních baterií nebo bezdrátových nabíječek se po výstavišti v Las Vegas válí celé hromady a množstvím mohou směle konkurovat již popisovaným pouzdrům

Minibaterie do peněženky

Záložní baterie v běžném provozu většinou nepotřebujeme. Jenže čas od času se stane, že smartphone v daný den vytěžujeme více, než jsme počítali, a energie pak dojde předčasně. Nosit s sebou často dost těžké přídavné akumulátory není příliš praktické.

Elegantním řešením tohoto problému je miniaturní baterie výrobce Digipower. Je velká zhruba jako čtyři kreditní karty na sobě, a tak se snadno vejde do peněženky. Uživatel ji tak má kdykoli při sobě a přitom o její přítomnosti ani neví. Baterie je nabízena ve dvou provedeních s klasickým microUSB konektorem nebo konektorem pro zařízení os Applu (ve starším provedení, Lightning konektor zatím není).

Kapacita 680 mAh sice ani zdaleka nevystačí na plné nabití smartphonu, protože ty dnes často mají akumulátory s kapacitou i okolo 2 000 mAh. Jenže k tomu tento záložní zdroj neslouží. Má být jen jakýmsi nouzovým řešením, které telefon dobije ve chvíli nouze. Cena této minibaterie je 30 dolarů, tedy v přepočtu asi 600 korun.

Batoh pro celý arzenál

Novinky ze světa IT, audia a videa z veletrhu CES v Las Vegas

Sledujte u kolegů z Technet.cz

Na druhou stranu spektra dobíjecího příslušenství patří elegantní batohy řady Energi od společnosti Tylt. Mají v sobě zabudovanou obří baterii s kapacitou 10 000 mAh, ale díky li-ion konstrukci přitom u velkého batohu na první potěžkání vlastně ani nepoznáte, že je baterie uvnitř. Batoh má vývod až na čtyři nabíjecí konektory, takže na cestách v něm můžete rovnou nabíjet i celý váš elektronický arzenál. Batoh se nabíjí klasicky z elektrické sítě.

Samozřejmostí je možnost připojení redukcí na všechny možné typy nabíjecích konektorů, klasický microUSB kabel je vždy standardem. Bytelně provedené batohy s řadou praktických přihrádek jsou novinkou, výrobce zatím nezveřejnil ceny. Na náš dotaz však představitelé společnosti na stánku uvedli, že by batohy neměly být výrazně dražší než běžné značkové batohy na notebooky a fotoaparáty. Očekávat tedy můžeme ceny v přepočtu asi mezi dvěma a třemi tisíci korun. To byla částka, na kterou obsluha stánku nenápadně přikyvovala.

Natoč si sám

Posledním nabíjecím řešením, které nás zaujalo, jsou ruční nabíječky Eton. Myšlenka nabít si telefon točením klikou není nová, Eton však takovou nabíječku nabízí v řadě provedení. Koupit si můžete třeba vcelku malou ruční kliku s hliníkovým tělem a vestavěnou baterií s kapacitou 2 000 mAh, takže si můžete energii natočit do zásoby nebo nabíječku dobít ze sítě.

Spíše do extrémních podmínek jsou pak určena speciální rádia, která jsou schopna přijímat varování o blížícím se špatném počasí. Celá věc funguje i jako klasické přenosné rádio s vlastní baterií. Tu lze dobíjet klikou a přes vestavěný USB konektor je možné nabít jakékoli další zařízení. Jak menší model FRX2 tak větší FRX3 navíc mají i solární panel, který rovněž pomůže sestavu dobít.

Další specialitou je světélkující indikátor, který pomůže rádio najít ve tmě. S takovým řešením tedy přežijete i malou apokalypsu, ale vzhledem musíte se nacházet v USA. V Evropě totiž funkce varování fungovat nebude.