Majitelé černých iPhonů 7 trápí olupování laku.

Majitelé černých iPhonů 7 trápí olupování laku. | foto: discussions.apple.com

Černé iPhony 7 jsou asi prokleté. Lesklé se škrábou, matné olupují

  • 67
Zatímco iPhony 6 sužovala řada patálií a především kauza bendgate výrobce potrápila opravdu vydatně, iPhony 7 nevykazují nějaké časté problémy. Zcela bezproblémové však nejsou, majitelé černé varianty si hojně stěžují na olupování laku.

Současná generace iPhonů je vůbec poprvé k dispozici v lesklém černém provedení, kterou výrobce označuje jako Jet Black. Několik týdnů po uvedení přístrojů do prodeje tato barevná varianta nebyla k dispozici, patrně právě kvůli aplikaci lesklého laku. Když už se na pulty prodejen dostala, zakrátko přišly stížnosti, že je její povrch extrémně náchylný k poškrábání.

Apple tehdy v oficiálním stanovisku dotčeným uživatelům sdělil, že lesklý povrch je výsledkem precizního devítistupňového procesu eloxování a leštění. Výsledný povrch je prý odolný vůči oděru stejně jako jiné produkty Apple s anodizovaným povrchem, ovšem právě vysoký lesk povrchu dává vyniknout mikroškrábancům, který by na matném povrchu vidět nebyly. Uživatelům pak doporučil iPhony tohoto barevného provedení opatřit pouzdrem.

Černé provedení se zdá být prokleté

Nyní se objevují stížnosti také na běžnější černou variantu telefonu, jehož povrch je matný. Problémem tentokrát nejsou snadno vznikající škrábance, ale rovnou olupování povrchu.

Jeden z majitelů černého iPhonu 7 Plus zpozoroval olupování barvy přibližně po měsíci používání. Na oficiálním uživatelském fóru Applu proto založil nové vlákno, kde svůj problém detailně popsal. Uvedl, že telefon celou dobu používal s pouzdrem a displej, což není v tomto případě tolik důležité, opatřil ochranným temperovaným sklem.

Pouzdro z telefonu prý sejmul jen přibližně jednou týdně, aby jej vyčistil od usazeného prachu. Za prach původně pokládal i odlupující se části laku na tlačítkách k regulaci hlasitosti, ale po otření zjistil, že jde o odhalené hliníkové šasi. Pracovníci oficiální podpory Applu uživateli sdělili, že se jedná o kosmetické poškození, které záruka výrobce nepokrývá.

Do vlákna založeného v půli listopadu od té doby přispívají další uživatelů, kteří se s olupováním povrchové úpravy u svého černého iPhonu potýkají a častokrát přidávají i fotografie poškozeného povrchu.

Lak se loupe u reproduktorů i z hladké plochy zad

Lak se nejčastěji loupe u tlačítek a pak také na spodní hraně u mřížek reproduktorů. Uživatel s přezdívkou Phirsisch připojil svůj příběh spolu s fotografiemi zadní strany iPhonu s oloupanými místy. Samotnému sloupnutí laku podle majitele předcházel vznik bublin na postižených místech.

S poškozeným iPhonem tak navštívil značkovou prodejnu, kde však problém neuměli klasifikovat, takže z obchodu s vyměněným telefonem, jak původně očekával, neodešel. Kontaktoval ale ještě zákaznickou linku výrobce, kde jej požádali o snímky olupujícího se povrchu, které jim následně zaslal. Příspěvek byl na fórum umístěn 10.února, jak příběh pokračuje, zatím nevíme, uživatel další informace do vlákna zatím nenapsal.

Současné patálie s černými iPhony 7 připomínají situaci z roku 2012, kdy se s podobným problémem potýkaly iPhony 5 v černém a břidlicovém provedení.. Marketingový šéf společnosti Phil Schiller tehdy uživatelům vzkázal, že mírné opotřebení používáním je u výrobků s eloxovaným povrchem běžné. Lze proto očekávat, že obdobným oficiálním prohlášením skončí i tato kauza.

Prohlédněte si iPhone 7:

7. září 2016