Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un s mobilním telefonem v ruce.

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un s mobilním telefonem v ruce. | foto: Reuters

Žádná kritika komunistické strany. KLDR začala cenzurovat hovory

  • 32
Severokorejský totalitní režim začátkem února spustil masové monitorování a cenzurování telefonních hovorů. Kontrolou vhodnosti se zabývá nově vytvořený úřad označovaný číslem 1080. Ačkoli není zřejmé, jak režim hovory cenzuruje, Severokorejci se musí přinejmenším obávat namátkových kontrol obsahu telefonů.

O spuštění činnosti nového speciálního úřadu, který tamní státní bezpečnost zavedla už v listopadu loňského roku, v pondělí informovalo Radio Free Asia (RFA). Jako důvod pro spuštění monitorování uvádí „nárůst sociálních trestných činů a protirežimní činnosti prováděné skrze tato zařízení“.

Češi velebí Kima a mají dvě komunistické strany, píše tisk v KLDR

Zpráva mluví o „zahájení aktivní cenzury“ týkající se výhradně legálně užívaných mobilních telefonů obyvatel země. Agenti nového úřadu mají navrch podle RFA široké pravomoci, samozřejmě vyjma aparátčíků. Ve své zprávě se odvolává na nejmenované zdroje přímo v totalitní zemi, nezávisle informaci ověřit nelze.

RFA neuvádí, jak cenzura fakticky probíhá. Podle serveru NKNews.org si však lze udělat představu z již dříve zveřejněného reportu Americko-korejského institutu, jenž se mobilním telefonům v KLDR věnuje. Severokorejci například musí počítat s tím, že je může na ulici zastavit policista a zkontrolovat obsah jejich telefonu.

Yonho Kim, autor reportu, dále uvádí, že veškerá komunikace v mobilní sítí je v KLDR nahrávána, monitorována a skladována v obsáhlé databázi. Odvolává se na výpověď svědka, který údajně viděl „řídicí centrum, které v reálném čase monitoruje obsah textových zpráv“.

V totalitní Severní Koreji funguje pouze jediný mobilní operátor Koryolink, který je plně kontrolovaný režimem. Pokrývá jen 14 procent území země, na němž však žije celých 94 procent obyvatel. Kvůli vysokým nákladům si však v chudé zemi může mobil dovolit jen hrstka lidí. Do země se proto ve velkém pašují mobily z Číny, přes něž se lze v příhraničních oblastech dovolat. Jejich majitelé však v přísné totalitě takovými činy dost riskují (čtěte Zavolal kamarádovi, KLDR ho popravila).