Ceny roamingu klesly od roku 2007 více než o polovinu. Ilustrační foto

Ceny roamingu klesly od roku 2007 více než o polovinu. Ilustrační foto

Telefonní účty na dietě: ze zahraničí si zavoláme o poznáni levněji

  • 15
Od začátku letních prázdnin platí nižší sazby za volání ze zahraničí, za minutu odchozího hovoru nově zaplatíme přijatelných deset korun za minutu. Operátorům nařizuje snížení cen EU, která se rozhodla takzvaný roaming kvůli přemrštěným cenám regulovat.

U odchozích hovorů poklesne minutová sazba zhruba o 1,60 na výsledných 10,30 Kč za minutu, příchozí hovory zlevní o 1,40 na výsledných 3,20 Kč za minutu. Od roku 2009 navíc Unie reguluje i ceny SMS, letos za ně zaplatíme 3,20 Kč, což představuje úsporu zhruba desetník oproti loňským cenám.

Ceny platí pro jednotný roamingový tarif (tzv. eurotarif), který musí povinně nabízet všichni evropští operátoři. Napříč firmami se sazby liší pouze o halíře.

Vývoj regulovaných roamingových cen od roku 2009 *
200920102011
Odchozí hovory (Kč/min)12,1011,9010,30
Příchozí hovory (Kč/min)5,404,603,20
SMS (Kč/ks)3,303,303,20

* - ceny uvedeny včetně DPH

Eurotarif skrývá mnoho dalších výhod

Výhodou eurotarifu přitom nejsou jen garantované cenové stropy. Mezi další pravidla, která musí splňovat, patří i datový limit ve výši 50 eur.

"Operátor je povinen zablokovat roamingové služby, když cena za roamingové spojení přesáhne 50 eur, pokud si sám klient nezvolí vyšší hodnotu," upozornil český europoslanec Pavel Poc.

Pozor na data v roamingu. "Smrtící koktejl" vás může stát desetitisíce

Toto opatření má zabránit "cenovým šokům" z vyúčtování za roamingové služby. Výhodné je především ve chvíli, kdy si nejste zcela jisti, zda váš telefon nestahuje na pozadí data. To je přitom standardní vlastnost všech moderních telefonů, zejména takzvaných smartphonů.

Kde se vzal a co je EUROTARIF?

Tzv. eurotarif vznikl v reakci na požadavek snížení přemrštěných roamingových cen. Poté, co evropští operátoři nereagovali na opakované výzvy EU na snížení cen za mezinárodní volání, rozhodla se proti nim zakročit eurokomisařka Vivian Redingová. Výsledkem její snahy jsou regulační opatření, která poprvé vstoupila v platnost nařízením 717/2007 ze dne 29.6.2007.

"Původní nařízení počítalo s regulací roamingu do 30.6.2010. Toto nařízení bylo dne 29.6.2009 novelizováno a regulace roamingu byla prodloužena do 30.6.2012. V tuto chvíli je návrh na její další prodloužení," uvedl Jiří Janeček, tiskový mluvčí operátora T-Mobile. Ceny roamingu klesají každý rok k 1. červenci dle předepsaných sazeb a aktuálního kursu.

"V původním nařízení byly cenově regulovány pouze hlasové služby (odchozí a příchozí hovory). Novelizací se ale regulace dotkla i cen pro odchozí SMS a rovněž byl stanoven maximální datový limit 50 eur. Regulovány jsou maloobchodní i velkoobchodní ceny," dodal Janeček.

Podstatnou výhodou eurotarifu je i tarifikace; EU nařizuje účtovat u odchozích hovorů dle schématu 30+1, tedy po první půlminutě po sekundách, u příchozích dokonce po sekundách od samého počátku hovoru.

Nenechte se napálit

Podle Evropského nařízení o roamingu navíc musí operátor zákazníkům eurotarif aktivovat automaticky. To však neplatí tehdy, pokud si zákazník sám zvolí tarif jiný.

"Řada firem této kličky zdatně využívá ve svůj prospěch. Nabídnou zákazníkovi výhodný tarif například do Chorvatska, kde se vám zcela jistě vyplatí. Ale už vám nikdo nedoporučí si ho po návratu změnit zpět na eurotarif, který by vás měl ochránit i před tím, abyste v pohraničí nevědomky telefonovali přes zahraničního operátora a pak byli nepříjemně překvapeni z výše účtu," říká Poc.

Operátoři se tak všemi silami snaží zákazníky přesvědčit, že jsou jejich další roamingové programy výhodnější. A na první pohled se tak zdát skutečně mohou. Nikde se ale už nechlubí méně výhodou tarifikací či chybějícím cenovým limitem.

Ušetřit lze i jinak

Ušetřit značnou část nákladů lze ale i jinak. Operátoři v oblíbených letoviscích napříč zeměmi začínají "lovit" turisty, kteří v daném místě tráví dovolenou. Nabízí jim místní předplacené karty, s nimiž mohou volat domů mnohem výhodněji a výrazně ušetří u místních hovorů, kde zaplatí jen sazby za vnitrostátní hovory.

Takový přístup je navíc výhodný pro obě strany: turisté ušetří a místní operátoři naopak vydělají. Součástí mnoha předplacených karet v oblíbených prázdninových destinacích je navíc i datový balíček, který lze v jejich rámci využít. Jak informoval server Lidovky.cz, lze s takovými SIM kartami výrazně ušetřit.