Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

CDMA versus UMTS (W-CDMA)

  9:38aktualizováno  9:38
Srovnáme-li CDMA EV-DO s UMTS jako technologie, pak CDMA je rozhodně jednodušší, jak z hlediska funkčního, tak z hlediska budování infrastruktury. Kdosi z Eurotelu dokonce v nadsázce prohlásil, že CDMA 450 je pro ně taková malá rozcvička na UMTS. U sítě „ořezané“ jen na datové přenosy to už jaksi plyne z logiky věci. Nicméně i funkčně je UMTS složitější.

Např. zde BTS rozlišuje jednotlivé, současně vysílající mobilní terminály na základě kódu a nikoliv časovým rámcem, na forward linku je mobilní terminál schopen příjmat signál od více BTS najednou a je zde uplatňována i kontrola výkonu. To mj. má za následek i složitější plánování sítě, díky známému efektu, kdy buňky při různém zatížení „dýchají“.

Přenosová rychlost

Pokud budete mít to štěstí a budete se nacházet v oblasti pokrytí, která byla upgradována na EDGE, pak to proti vaši současné rychlosti GPRS bude znamenat více, než dvojnásobné zrychlení. Nemusíte se přitom obávat, že upgrade způsobí, že se do sítě nahrnou další uživatelé a rychlost zpomalí, protože jak Eurotelu, tak T-Mobilu již v tuto chvíli desetiticíce uživatelů síť zatěžují.

Postupné zlepšování nabídky kvalitního internetového připojení v ČR navíc způsobí, že náročnější uživatelé budou od této mobilní náhražky spíše odcházet. Pokud uvažujete o CDMA 450, tak se rozhodně nenechte rozhodit uživateli, kteří se v současnosti všude možně na internetu ukájejí se zkušenostmi 500 kbps a vyššími. Jsou totiž jedni z prvních a vstoupili do zcela volné sítě.

Za rok, když v této síti bude řádově 10 000 uživatelů (a to je zhruba počet, který tam Eurotel mít potřebuje, aby se mu vůbec investice do této sítě vyplatila), tak se o jeden sektor BTS, a tím i tuto přenosovou rychlost, bude dělit průměrně cca 20 uživatelů. Poskytovatelé internetového připojení radí při agregaci 1:20 ještě přitlačit, ale buďme optimisté a současné hodnoty zkusme vydělit dvěma až třema. Dostáváme tak výsledných 200 až 300 kbps na uživatele, tedy přesně to, co Eurotel slíbil (256 kbps).

Eurotel v budoucnu může v místech s velkým provozem samozřejmě posílit o další BTS, ale jejich masovější výstavba se jeví z ekonomických důvodů jako nepravděpodobná. Smysluplnější by bylo úplně zrušit síť NMT, ve které je již beztak téměř nulový provoz a na uvolněné frekvenci přidat do CDMA další nosné na sektor. A podle posledních informací se Eurotel k tomuto kroku skutečně chystá. Druhá nosná by měla ležet na frekvenci těsně pod jedinou stávající.

Terminály

Při pohledu na terminály jednoznačně vyhrává EDGE. Vyjímečné nasazení CDMA na pásmu 450 vyžaduje maloseriovou výrobu terminálů na zakázku. Zatím je k dispozici pouze ne příliš povedený modem GTRAN a mluví se o PC kartě. Každopádně se jeví možnost příchodu něčeho dalšího, zejména pak klasického mobilu (např. duál mód GSM/CDMA 450 nebo UMTS/CDMA450), jako velmi nepravděpodobný.

Naproti tomu situace u EDGE jakožto součást světově nejrozšířenějšího standardu GSM, vypadá velmi slibně a výrobci se v tvrdé konkurenci s novinkami doslova předhánějí. Za rok touto dobou bude EDGE nejspíš standardní výbavou všech nově představených telefonů střední a vyšší třídy. Nejvíce se do toho zatím opřela Nokia, kde je již dnes možné si poměrně dobře vybrat mezi těminto modely podporující EDGE. SonyEriccsson by měl v nejbližší době začít prodávat EDGE telefony také.

Navíc T-Mobile, jakožto silná globální značka, je pro výrobce na rozdíl od malých národních operátorů, již docela zajímavý partner k jednání a dokáže ovlivnit jejich výrobní program tam, kam potřebuje. Motorola vedle stávajícího modelu A780 podporujícího EDGE připravuje model V555 jako vylepšení současného V500.

Siemens zatím představil jen průmyslový modul MC75 a z velké čtyřky je tak nejvíce pozadu. Na celosvěrový nástup EDGE zareagovali již i asijští výrobci, např. Samsung v podobě ohlášení modelu SGH-P710.

Pokrytí

Pokrytí CDMA se dle očekávání zatím soustředilo na komerčně zajímavé oblasti větších měst. Rozhodně se nejedná o síť vysoko položených BTS pokrývajících velká území, jak mnozí čekali. Velkou výhodou CDMA je jeho současný náskok v pokrytí (70% populace), EDGE jej v momentě spuštění tak velké rozhodně mít nebude. Očekává se však, že bude postupem času implementováno do celé sítě nebo alespoň její drtivé většiny. A dnešní pokrytí GSM už je přeci jen jiné kafe (téměř 100% populace), ve finále tak CDMA výrazně předčí.

Statistiky současného GPRS provozu navíc operátorovi poradí, kam s EDGE dříve a kam s ním nespěchat. Druhý úhel pohledu však pro CDMA znamená zásadní nevýhodu. Budoucí uživatel EDGE bude mít k dispozici dnešní téměř 100% pokrytí GPRS a tak se mu téměř nemůže stát, že by se na internet nepřipojil, ikdyž mimo EDGE pokrytí, tak bude činit nižší rychlostí. Uživatel CDMA se pak nejspíše vrátí do dob GSM již minulých a mobilní zařízení se mu stane bezcennou hračkou, v případě že vyjede z oblasti pokrytí (leda že by oprášil starou vášeň „lovit signál po kopcích“ nebo použil směrovou Yagi anténu).

CDMA navíc tíží problémy s kmitočtovou koordinací se sousedními státy a tak je vůbec otázka, kdy se objeví v ne zrovna malých pohraničních městech, jako je např. Znojmo, Břeclav, Opava nebo Třinec, kde by se tak EDGE mohli dočkat dokonce dříve. (Mapu pokrytí CDMA na www.eurotel.cz lze, diplomaticky řečeno, označit za nespolehlivou. U mapy navíc není uvedeno, za jakých podmínek platí (prahová síla signálu, typ antény, indoor – outdoor).

Před tím, než si službu pořídíte, rozhodně si její místní dostupnost nejprve vyzkoušejte. Pro lepší orientaci si nejbližší BTS můžete také zkusit vyhledat v jejich neoficiálním seznamu na GSMweb.cz.

Roaming

Jestliže se s CDMA dostanete do problémů již v příhraničních oblastech, pak je jasné, že v zahraničí na něj můžete zapomenout už úplně. Samozřejmě proto, že na pásmu 450 je použití CDMA EV-DO zcela výjimečné a Eurotel je nejen, že úplně první na světě, ale možná, že také i poslední:-)

Také billing (zůčtovací sytém) pro tento systém by taky nebyl zrovna jednoduše realizovatelnou záležitostí. Naproti tomu má dnes T-Mobile GPRS roaming dostupný v 90 sítích po celém světě. A jejich tabulka se bude postupně měnit v tabulku roamingových partnerů EDGE, vzhledem k tomu, že se pro implementaci této technologie postupně rozhoduje čím dál tím větší množství GSM operátorů. Např. server GSMworld.com  jich uvádí zatím 60, ale seznam je evidentně nekompletní.

Rychlá data a Oskar

Od Oskara, jakožto klasickeho diskontního operátora, nelze žádné větší investice do rychlých dat čekat. Jednak by si tím zbytečně zkomplikoval finanční ukazatele, vždyť letos by (podle českých účetních standardů) konečně mohl dosáhnout zisku; co je však důležitější, ve svém zákazníckém portfoliu má minimum těch, kteří datové přenosy potřebují a nezdá se, že by poptávka měla nějak výrazně růst.

Zlý jazykové dokonce tvrdí, že i GPRS spustil, jen aby ho měl, bez závažnější investice do infrasktury, nutné k tomu, aby byla síť schopná kvalitně obsloužit větší počet uživatelů. Když přidáme s tím související absenci neomezeného GPRS tarifu, GPRS roamingu atd., výsledkem je minimum uživatelů a fakt, že mimo velká města má Oskar významnější GPRS provoz jen na BTSkách, u kterých bydlí jeho vlastní zaměstnanci. Z tohoto hlediska se pak jakákoliv investice do EDGE jeví jako nesmyslná, přestože má Oskar ze všech operátorů nejmladší síť a tím i nejsnadnější cestu k němu. Poslední zprávy říkají, že Oskar připravuje spuštění CS4.

Hledáte připojení na internet?

Pohled z hlediska potenciálního uživatele internetu - vítězí CDMA. Ti, kteří mají GPRS a čekají na EDGE, mohou být optimisté. Rychlost se jim 2x a více zvýší. Ti, kteří čekat nechtějí a již CDMA mají, těm se bohužel dnešní rychlost 2x a více sníží. I přes to je CDMA rozhodně lepší technologie pro připojení na internet.

EGDE předčí jak rychlostí (průměrných 250 vs. 150 kbps), pingem (200 vs. 500 ms), tak především stabilitou spojení (i když s použitím akcelerátorů typu GPRSpeed si s EDGE můžete pomoci až k rychlostem téměř srovnatelným). CDMA 450 je použitelný způsob připojení k internetu, nicméně ve srovnání s ostatními (ADSL, kabel, Wi-Fi) dražší a pomalejší.

S pomocí směrové Yagiho antény však může přinést rychlejší a neomezený internet i do odlehlejších oblastí. Za několik málo let pak i pravděpobně zlevní pod úrověň ADSL. GPRS/EDGE lze doporučit jen jako nouzové řešení v případě, že není dostupné nic jiného, resp. jako záložní či doplňkové mobilní připojení. Po GPRS/EDGE jako hlavnímu připojení sáhnou též nenároční zákazníci, kteří mají hluboko do kapsy.

Jste mobilní uživatelé?

Pohled z hlediska mobilního uživatele – vítězí EDGE. CDMA na 450 provozované Eurotelem není klasickou mobilní sítí. Nesporné je výrazné zvýšení přenosové rychlosti proti GPRS, ale z hlediska uživatelů mobilních telefonů, k tomu došlo tak trochu na slepé vývojové koleji v podobě pásma 450.

Své zákazníky si najde u malé a poměrně specifické skupiny lidí ochotných používat modem. Zabodovat by mohlo v případě, že bude k dispozici PC karta a dojde k vylepšení pokrytí. EDGE se ve světle velmi vlažného nástupu UMTS jeví jako vítaný mezikrok. Současné GSM/GPRS je beznadějně pomalé a „UMTS ráj“ trochu daleko.

Kombinace GPRS/EDGE přináší stále nezanedbatelné výhody i proti UMTS - 100% pokrytí, roaming, výběr terminálů, nízká cena atd., to vše ubírá na atraktivitě UMTS. Naše notebooky, mobily a komunikátory tak ješte nějaký čas budou preferovat spíše stávající systém. Konec konců, dobře že tu EDGE je! I v případě, že UMTS bude úspěšné, v oblasti mimo jeho pokrytí bude EDGE přece jeho skvělým doplňkem. I z toho důvodu bude Eurotel muset přijít s EDGE nejspíše také, aby zůstal vůči T-Mobile konkurenceschopný.

Autor:
Nejčtenější

iPhone 8 podle designéra s českými kořeny
iPhone 8 už neodemknete prstem. Budete mu muset nastavit tvář

Integrace snímače Touch ID do displeje Apple nejenže pořádně potrápila, ale navíc se ji nakonec ani nepodařilo dotáhnout do konce. Očekávaný iPhone 8 tak místo...  celý článek

Samsung Galaxy Note 8
Samsung vyvíjí snímač otisků integrovaný v displeji. Bude pětkrát dražší

Smartphone Galaxy Note 8 ještě ani nevyšel a analytik Ming-Chi Kuo už ve svých předpovědích mluví o jeho nástupci. Právě u Notu 9 by měl debutovat v displeji...  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....
Zavirované komunikační aplikace se dostaly do obchodu Googlu. Nemáte je?

Útočníci použili otevřený kód komunikátoru Telegram a přidali do něj funkce škodlivého softwaru SonicSpy. Tři funkční, ale škodlivé komunikátory byly pod...  celý článek

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Záhada drahých tarifů. Plnou cenu platí jen někdo

Je to paradox, T-Mobile dlouhodobě získává za zákazníka s tarifem v průměru jen 350 korun měsíčně, navíc suma trvale mírně klesá. Jenže přesně tolik stojí jeho...  celý článek

Další z rubriky

Dwayne Johnson hraje v reklamě na mobil
Známý herec se ve videu od Applu fotí iPhonem ve vesmíru

Hollywoodská hvězda Dwayne „The Rock“ Johnson se objevila v poslední reklamě na smartphone od Applu. V ní s pomocí hlasové asistentky Siri zvládne třeba...  celý článek

Mi Zone v pražském obchodním centru Atrium Flora
Chaos jménem Xiaomi v Česku. Oficiální je jediný prodejní pultík

Donedávna byla značka Xiaomi na českém trhu zastoupena několika menšími neoficiálními dovozci a distributory, kteří se mezi sebou navzájem přetahovali o české...  celý článek

Smartphony značky BLU podle společnosti Kryptowire odesílaly osobní data...
Smartphony s vestavěným špionem opět v prodeji. Jsou extra levné

Krátce poté, co vyšlo najevo, že smartphony BLU bez vědomí uživatele odesílají osobní data na čínské servery, zastavil Amazon jejich prodej. Pár dnů nato je...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.