Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

CDMA: Rychlý bezdrátový internet v praxi

aktualizováno 
Letos v srpnu spustila společnost Eurotel do komerčního provozu dlouho očekávanou službu vysokorychlostního mobilního připojení k internetu založenou na technologii CDMA 1xEV-DO a nazvala ji Eurotel Data Expres. V minulých týdnech jsme ji měli možnost otestovat -- a zde jsou výsledky.

Služba Eurotel Data Expres nabízí teoretickou rychlost přenosu až 800 Kb/s pro download (představitelé firmy však hovoří spíše o běžně dosahovaných 256 Kb/s, 800 Kb/s je v síti nastaveno jako horní strop) a 156 Kb/s pro upload. Na rozdíl od běžných tarifů ADSL není operátorem aplikována FUP (Fair Use Policy) - uživatel si tedy může stáhnout tolik dat, kolik použitá technologie dovolí.

Startujeme

Při pořízení služby získá každý uživatel od Eurotelu CDMA modem (buď za plnou cenu 8 995 Kč, nebo za dotovanou cenu 1 495 Kč -- při podpisu smlouvy na 12 měsíců; obě ceny jsou s DPH). V krabici s modemem se nacházejí ještě baterie, externí prutová anténa s kabelem, síťový adaptér, CD-ROM s potřebným softwarem a návod k použití. I když čtení návodů nepatří k oblíbeným činnostem, v tomto případě se jej vyplatí alespoň pozorně prolistovat. Minimálně jedna z vlastností použitého modemu totiž může překvapit - pokud do něj zasunete napájecí kabel ve stavu, kdy už je spuštěno CDMA připojení, nezačne se nabíjet baterie - a až se vybije, bude uživatel odpojen od internetu. Nejde o nijak závažný problém, ale je dobré o této skutečnosti vědět. Nejjednodušší (a doporučený) způsob instalace modemu zahrnuje vložení dodaného CD-ROMu do mechaniky počítače, potvrzení voleb v instalačním programu a následné připojení modemu k USB.

CDMA 

Dodávaný CDMA modem se dle dostupných informací chová jako běžný USB modem, a tak by mělo být možné jej připojit i se standardním ovladačem pro tento typ zařízení (a použít jej tak i v jiných operačních systémech než ve Windows, pro které je určen instalační CD-ROM). My jsme zvolili standardní způsob instalace. Ta vytváří nové internetové připojení - a k internetu se tak dá připojovat buď přes dodávaný specializovaný program nebo běžným způsobem (jako při využití dial-upu). Vzhledem k tomu, že se v rámci instalace vytváří nové připojení, je vhodné při instalaci deaktivovat případné ochranné programy (zabraňující modifikacím připojení) typu OptimAccess. Zbývá pouze nastavit uživatelské jméno a heslo a pak už se lze připojit k internetu.

Druhým zádrhelem, na který lze při instalaci narazit - a který rovněž nemá na svědomí výrobce -- je firewall. Řada běžně používaných firewallů (mimo jiné i námi instalovaný Sygate Personal Firewall) nepodporuje připojení přes USB, a tak, přestože se modem tváří, že pilně komunikuje se sítí, se k internetu nedostanete. Řešením tohoto problému je pochopitelně nahrazení nevhodného firewallu nějakou alternativou.

Svižná komunikace

Brouzdání po internetu, stahování i odesílání pošty nebo download drobnějších datových souborů (řádově v megabajtech) nelze označit jinak než za příjemné. Běžná rychlost downloadu se pohybovala přes 80 KB/s (tedy výrazně výše než Eurotelem slibovaných běžných 256 Kb/s) a při našich měřeních jen výjimečně klesala pod 35 KB/s. U uploadu jsme ovšem běžně dosahovali jen rychlostí kolem 4 KB/s. Ping (na tuzemské servery) se pohyboval od 107 do 257 ms s velkým rozptylem kolem průměru.

K měřením je ještě třeba dodat, že byla realizována na pražském sídlišti Stodůlky v místě, kde ukazatel signálu sítě ukazoval maximum (při připojení externí prutové antény i při použití antény kompaktní). Modem jsme pro účely testování umístili v dosahu počítače u okna; příjemným rozdílem oproti komunikace přes GPRS byla skutečnost, že nedocházelo k rušení CRT monitoru ani bezdrátové klávesnice a myši (v případě občasného využívání GPRS bylo vždy třeba umístit telefon/anténu do dostatečné vzdálenosti, jinak byl počítač jen těžko použitelný).

Kromě využití protokolů běžných pro brouzdání po webu a práci s elektronickou poštou jsme testovali i práci s protokoly SCP a SSH, která byla bezproblémová - lze tedy snadno spravovat i vlastní webový server, například prostřednictvím populárních aplikací WinSCP a Putty (což zdaleka není samozřejmostí u některých služeb založených na GPRS). Co naopak nelze, je využívat protokol PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol; při používání VPN je třeba zapnout podporu překladu adres i portů). CDMA se se dle informací Eurotelu rovněž nevyrovná se situací, kdy byste do sítě poslali pakety s jinou IP adresou než přidělenou připojenému počítači - pak se spojení ukončí.

Ne všechno je zlato

Už od spuštění služby se objevovaly informace o problémech s dodávanými modemy. Ty měly spočívat v samovolném vypínání, případně v nekorektním chování za určitých vymezených situací. Eurotel ale nabízí v případě takových trablů bezplatnou výměnu modemu za nový. My jsme byli velmi rychle donuceni upgradovat drivery modemu tím, že se nám modem po několika minutách (až desítkách minut) používání odpojoval a shazoval i Windows XP (bez jakýchkoliv hlášek došlo k rebootu). Na displeji modemu se v tu chvíli zobrazovala hláška „Nabíjení dokončeno“. (Nepomohl však ani pokus o provoz modemu bez nabíjení.) Ani tímto upgradem nebyl všem problémům konec - i s novým softwarem se modem po náhodné době odpojí (někdy po 25 minutách, někdy po pěti, jindy po hodině) a není možné jej znovu připojit (jedině po rebootu - který ale nyní již lze naštěstí odložit). Pro úplnost zbývá poznamenat, že firmware použitého modemu hlásí verzi NM10ET2616. Jak již bylo zmíněno, jsou podle dostupných informací problémy s modemy poměrně běžné - některé se údajně odpojují náhodně, jiné po cca 5 hodinách (podle materiálů Eurotelu by přitom mělo spojení vydržet 48 hodin).

Obrátili jsme se na tiskovou mluvčí Eurotelu, Dianu Dobálovou, se žádostí o vyjádření k tomuto problému. Z její

Jak zlepšit funkčnost CDMA modemu

GTRAN modem, dodávaný Eurotelem, s čipovou sadou Qualcommu, může být provozován ve třech  režimech: jen CDMA - mód 0 / jen HDR (EV-DO) - mód 1 / CDMA+HDR - mód 2.

Pokud GTRAN modem AT příkazem přepnete do módu HDR-only, což se na základě dostupné definice AT příkazů děje zápisem AT+GTHYBM=1, modem se přestane přehřívat, vypínat. Kromě toho bude rychlejší a stabilnější.
Jak na nastavení? Odpojte se od internetu, spusťte si nějaký telnet klient, ve Windows XP třeba HyperTerminál, vytvořte nové připojení s GTRAN modemem, zadejte jakékoliv telefonní číslo a pak stiskněte storno. V menu Soubor / Vlastnosti / Nastavení / Nastavení ASCII zvolte položku “psané znaky lokálně opisovat” a potom zadejte již zmíněný AT příkaz. Modem se resetuje a vypne, Vy jej zapněte, a máte stabilnější připojení. Ověřeno v praxi na 3 modemech.
 
zdroj: well.done
 

odpovědi citujeme: „Zmiňované a několika zákazníky hlášené obtíže spočívají v nutnosti po několika hodinách provozu terminál znovu zapnout. Lze očekávat, že obdobně, jako tomu bylo při zavádění terminálů s novými funkcemi do GSM sítě, bude četnost problémů s novými verzemi ovladačů a programového vybavení modemu, které výrobce připravuje na základě požadavků Eurotelu, dále klesat. Je ale nutné dodat, že naše dosavadní zkušenosti vycházející z aktivace CDMA terminálů zakoupených našimi zákazníky od spuštění této služby, nepotvrzují výrazně odlišnou poruchovost ve srovnání s nově zaváděnými GSM telefony.“  

Ano, nebo ne?

Služba Eurotel Data Expres nabízí bezesporu nejrychlejší běžně dostupné mobilní datové připojení k internetu.

Zkušenosti z jejího testování ukazují, že uživatelský komfort je výrazně vyšší než při komunikaci přes GPRS a pro uživatele vyžadující především práci s webem a elektronickou poštou ji lze do jisté míry srovnávat spíše s připojením prostřednictvím pevné linky. Pokud nebude ani v budoucnosti docházet k problémům s propustností sítě, lze mít k uvedené službě jedinou výhradu - a ta se týká zmíněných problémů s terminály. Protože lze očekávat, že je Eurotel ve vlastním zájmu v brzké době vyřeší, je možné službu bez zaváhání doporučit všem, kdo potřebují disponovat rychlým mobilním připojením k internetu za přijatelnou cenu.

Eurotel Data Expres

+ mobilita, rychlost připojení, cena

- nespolehlivost prvních terminálů Prodejce: Eurotel Praha,

www.eurotel.cz Cena: 899 Kč měsíčně (bez DPH)

Autor: Petr Mandík, redaktor Computerworldu
Zveřejněno se souhlasem týdeníku Computerworld.

Nejčtenější

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Další z rubriky

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Nová Nokia získala patenty od Microsoftu. Původně patřily staré Nokii

Když před lety Microsoft spolkl finskou Nokii, součástí transakce byl i převod stovek hodnotných designových patentů. Server NokiaMob teď přišel s informací,...  celý článek

T-Mobile eSIM
Do mobilů přestaneme strkat kousek plastu. SIM přiletí vzduchem

Malým plastovým SIM s miniaturním čipem v příštích letech odzvoní. Telefony, tablety, nositelná elektronika a další mobilní zařízení se začnou čím dál více...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.