Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Buďte in a používejte „nepostradatelný“ Facebook v mobilu

aktualizováno 
Facebook je jednou z nejrozšířenějších komunitních sítí a v posledních měsících se k ní přihlašuje stále víc českých uživatelů. Poradíme vám, jak být ve spojení s vašimi přáteli téměř neustále. Nejprve dobře zvažte, jaké povahy jsou údaje, které poskytujete a sdílíte se stovkami přátel.

S komunitní sítí Facebook můžete být v kontaktu i na vašem mobilním telefonu. | foto: Facebook.com

Facebook vznikl v roce 2006 a postupem času se z univerzitní sítě stal kolos, který má v současné době kolem 175 milionů aktivních uživatelů a je osmou nejnavštěvovanější stránkou na Internetu. Patří tak k největším sociálním a komunitním sítím a v některých ohledech nechává za sebou v zahraničí velmi populární MySpace.com.

Základním účelem Facebooku je komunikace mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábava nejenom přes integrované aplikace. V poslední době je hodně diskutovanou otázkou nakládání s vašimi osobními údaji a vůbec uvědomění každého uživatele, kam až jeho data mohou přes celý Facebook doputovat. Dobře tedy vždy zvažte, jaké povahy jsou údaje, které poskytujete a sdílíte klidně se stovkami přátel.

Kdykoliv a kdekoliv

Jedno z největších kouzel Facebooku je aktuálnost, kdy se o své prožitky okamžitě dělíte se svými přáteli. Pomocí MMS zpráv tak můžete nahrávat fotky a videa přímo z vašeho telefonu. Bohužel zatím v České republice neexistuje možnost aktualizovat pomocí SMS váš stav.

To však lze obejít přístupem na Facebook přes integrovaný prohlížeč přímo ve vašem mobilu. Pokud zadáte adresu m.facebook.com, zobrazí se stránky optimalizované pro kapesní zařízení. Můžete provádět všechny úkony, na které jste zvyklí ze stolní verze. Tedy měnit svůj status, komentovat události, prohlížet zájmové skupiny a samozřejmě sledovat, co právě dělají vaši přátelé. Jednou z mála věcí, které musíte oželet, jsou aplikace. Ty totiž potřebují nejrůznější technologie prozatím integrované pouze ve stolních počítačích.

Důležité rovněž je, kolik vás brouzdání po Facebooku v mobilu bude stát. Hlavní stránka s aktuálními událostmi vyžaduje stáhnutí zhruba 10kB dat. Statusy uživatelů včetně malých náhledů fotografií či váš profil vás bude stát 30kB přenesených dat. Zvětšení fotografie vyjde odhadem na 50kB. Úspora oproti plnému zobrazení (okolo 500kB) je to rozhodně znatelná.

Navíc podporu Facebooku integruje do svých mobilních telefonů čím dál tím více výrobců. Brzy se budeme potkávat s touto komunitní sítí minimálně na telefonech Nokia či přístrojích vybavených Windows Mobile. Nesmí se však zapomínat na iPhone a velkou míru integrace nabídne i chystaný Palm Pre.

Facebook Firefox

Facebook v mobilu Facebook v mobilu Facebook v mobilu

Na startovní čáře

Pro vstup do služby se musíte registrovat. Celou registraci zvládnete během okamžiku na internetových stránkách Facebook, které jsou kompletně přeloženy do češtiny (společně s dalšími více jak třiceti světovými jazyky). Pro používání stačí prakticky pouze vyplnit svoje skutečné jméno a email. Právě podle těchto údajů budete jedinečně identifikovatelní a vaši přátelé si vás budou moci nalézt snadněji než v případě, kdybyste zadali svoji přezdívku například z ICQ.

Statistiky (Facebook.com)

Další důležitou podmínkou pro registraci je odsouhlasení ujednání (nejenom) o tom, jak bude nakládáno s vašimi osobními údaji a nahraným multimediálním obsahem. Bohužel kompletní podmínky jsou dostupné prozatím pouze v anglickém jazyce. V současné době platí ujednání, že společně s uzavřením vašeho účtu budou kompletně smazány jakékoliv záznamy a data o vaší osobě.

Facebook Firefox

Facebook v mobilu Facebook v mobilu Facebook v mobilu

Ne všechny údaje, které uvidíte v pokračování registračního formuláře, je nutné vyplňovat, a je pouze na vás, kolik informací o své osobě chcete sdělit a třeba jestli budete vyjmenovávat svoje oblíbené hudební skupiny či televizní seriály. Každopádně způsobů, jak určité náklonnosti vyjádřit, bude později ještě mnoho.

První krůčky

Facebook je především sociální síť, a tak by vaše první kroky měly směřovat k vyhledání přátel, kteří již mají účet založený. Každé přidání přítele do vašeho seznamu musí být potvrzeno druhou stranou a stejně tak pokud si vás někdo bude chtít přidat, musíte tuto akci odsouhlasit, či žádost ignorovat.

V tomto případě radíme být extrémně opatrní a nepřidávat jen tak někoho, koho znáte maximálně od vidění. Nejenže daný uživatel bude mít kompletní přístup k vašim datům nahraným na Facebooku (standardní nastavení), ale pokud takový uživatel okomentuje například jednu z vašich fotek z určitého alba, všichni jeho přátelé získají přístup do tohoto alba s tím, že vy jste je nikdy nemuseli vidět či povolovat jim přístup. Tomuto přístupu lze naštěstí zabránit během nahrávání fotografií, ale standardně je nastaveno právě výše zmiňované chování.

Nová Homepage na Facebooku

Facebook v mobilu Facebook v mobilu Facebook v mobilu

Doporučujeme rovněž v sekci Nastavení - Nastavení účtu - Upozornění vypnout minimálně v počátcích užívání účtu veškerá upozornění, která by vám chodila na email. Pokud si vás totiž přidá jeden přítel do seznamu, automaticky jsou o tom informováni krátkým nápisem jeho přátelé. Z nich možná spoustu znáte a budou si vás rovněž chtít přidat. Během pár dní tak můžete tímto přijít ke spoustě přátel, aniž byste vůbec hnuli prstem, ale i k přeplněné emailové schránce.

Budování vlastní zdi

Zpočátku si na Facebooku všimnete dvou hlavních stránek. Samotné hlavní stránky "Domů", kde se dočtete aktuální informace o vašich přátelích, a "Profilu" neboli vaší "Zdi", kde jsou zaznamenány údaje o vaší osobě. Skrze váš profil můžete přidávat nové fotografie, videa, odkazy a hlavně aktualizovat váš stav. Tedy informaci, co děláte či co se vám právě honí hlavou. Prakticky jakýkoliv přidaný obsah lze komentovat a vše je propojováno odkazy. Na fotografiích dokonce můžete označovat jednotlivé osoby.

Parrot Party

Připojovat se můžete i k různým zájmovým skupinám. Nejde však pouze o sporty, populární filmy či seriály. Fantazii se meze nekladou, a tak se můžete stát příznivci spaní, boje proti týrání zvířat či fanouškem nějaké veřejné osobnosti. Každý den však přibývají jenom v České republice minimálně desítky nových seskupení s ještě bláznivějším zaměřením. Najít lze i skupinu Mobil.cz. Pomocí Facebooku lze rovněž plánovat akce či srazy a přesně uvidíte, kdo přijde a kdo ne.

Možnosti růstu

Facebook si vysloužil snad největší oblibu díky integrovaným aplikacím, které díky otevřenému přístupu k vývojovým prostředkům programují samotní uživatelé či firmy, které nemají s provozovatelem vůbec nic společného. Každé aplikaci, kterou si chcete přidat, musíte opět povolit přístup, protože v některých případech čerpá informace o vás a vašich přátelích.

Facebook - profil Marka Zuckerberga

Facebook v mobilu Facebook v mobilu Facebook v mobilu

A jaké aplikace tedy na Facebooku naleznete? Ani tentokrát se představivosti meze nekladou a od jednoduchých her všeho druhu přes různé kvízy, chování rybiček, mafiánské souboje až po hříčky, kde odpovídáte na nejrůznější otázky ohledně vašich přátel.

LinkedIn - hledáte práci?

LinkedIn je o něco starší variantou Facebooku (v současné době je zaregistrováno zhruba 35 milionů uživatelů) a zaměřuje se spíše na nabídky pracovních příležitostí než na nezávazné tlachání. Způsob registrace je obdobný jako v předchozím případě, jenom místo přátel si vybíráte svoje kontakty. Další údaje, které do systému zadáte, se podobají spíše životopisu než o něco veselejšímu formuláři z Facebooku.

Linkedin v mobilu

Linkedin v mobilu Linkedin v mobilu Linkedin v mobilu

Linkedin v mobilu Linkedin v mobilu Linkedin v mobilu

Opět platí, že se můžete přidávat k různým skupinám či vytvářet svoje vlastní, především pracovního zaměření. Navíc můžete psát jakási doporučení na své přátele a zmínit v nich, v čem jsou podle vás dobří. Většinu času tak stačí pouze přidávat nové kontakty a čekat na pracovní nabídky. Bohužel prozatím neexistuje mobilní verze, a tak se připravte, že kvůli každému nakouknutí na vaši profilovou stránku budete muset stáhnout zhruba 500kB dat.

Otázka do diskuse: Jaké komunitní weby pravidelně navštěvujete (nejenom) přes váš mobilní telefon?

Nejčtenější

Počet objednávek na Galaxy S8 předčil dosavadní rekord předchůdce o 30 procent
Hlasový asistent Bixby vám poslouží i v Česku. Pokud mluvíte anglicky

Samsung uvolnil svého hlasového asistenta i na český trh, stále však umí jen anglicky a korejsky.  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Samsung Galaxy S8
Samsung S8+ v prodeji i ve verzi pro dvě SIM. Jeden slot je kombinovaný

Samsung začal na českém trhu oficiálně prodávat dvousimkovou verzi svého top modelu Galaxy S8+. Ovšem řešení neumožní používat dvě SIM a paměťovou kartu...  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

Samsung Galaxy S8
Prodeje Galaxy S8 nemusí být růžové, pomoci by mohl Note 8

Samsung při zmínce o prodejích svého nového top modelu pouze sdělil, že se prodává nejlépe v historii, ale žádná čísla neuvedl. Nyní to vypadá, že prodeje...  celý článek

Další z rubriky

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

Ilustrační snímek
Chtěl se vyfotit na záchodě. Omylem vystřelil a dostal šest let

Striptýzové kluby slibují nevšední zážitky, střelba mezi ně ovšem nepatří. O takový netradiční zážitek se loni 17. prosince návštěvníkům klubu Lust ve...  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.