Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budeme mít daň z mobilu: 90 Kč měsíčně!

V nejbližší době čeká uživatele mobilních telefonů nová daň. Cca 90 Kč měsíčně si budou muset připravit navíc. To bude praktický dopad dvacetimiliardového poplatku za UMTS licence. Aneb další článek do diskuse o tom, kolik tyto licence mají stát.
Již delší dobu sledujeme vývoj okolo sítí třetí generace. Od doby, kdy se o nich začalo uvažovat a pracovat na jejich standardizaci, kdy se řešily jejich první dětské kroky, přes boje vnitrofiremních zájmů, až po licenční klání, kdy operátoři za těch či oněch podmínek fasovali svůj nový frekvenční příděl. Už několik let o problematice 3G a UMTS přinášíme obšírné zpravodajství a už několik let jsme přesvědčeni, že jsme v tomto zpravodajství objektivní. Přesto nám minulý týden v diskusích někteří čtenáři vytýkali, že požadujeme snížení cen UMTS licencí, že jsme neobjektivní a sloužíme zájmům operátorů.

Je asi zbytečné připomínat, že my nic nepožadujeme – pouze upozorňujeme na fakta. Boom aukcí UMTS je již dávno pryč a opájet se výnosem v řádu desítek miliard korun nám proto dnes přijde nereálné. Důvodů k tomu jsme předložili mnoho a asi není potřeba je znovu rozebírat. Protiargumenty jsou stále stejně fádní: pro operátory je požadovaná suma pakatel, stejně to vydělají atd.

Zkusme se ale na celý problém podívat z druhé strany – a takový pohled mi tu zatím velmi chyběl. Připusťme, že vláda získá 20 miliard Kč (nebo podobný obnos) za UMTS licence. Co se s těmito penězi stane? Podle všech dostupných informací mají posloužit k překrytí rozpočtového schodku, na němž se bude v letošním roce zřejmě nejvíce podílet ztráta na garancích za zkrachovalou IPB (ať již Konsolidační bance nebo ČSOB). Zde se hovoří o cca. 140-160 miliardách Kč, výnos tendru UMTS by tedy představoval pouhý zlomek.

A nyní se podívejme na to, kde se těch 20 miliard Kč objeví, jak se k nim operátoři dostanou. Jen pro hrubou představu – 20 miliard Kč je cena jedné kompletní mobilní sítě pokrývající oněch příslovečných 99,9 % obyvatelstva. Čili tento, jak jej někteří lidé nazývají „zanedbatelný pakatel“ za nakoupení licence, představuje třetinu pořizovací ceny mobilní sítě (vláda nyní chce šest miliard a 700 milionů korun).

Asi vám již dochází, kam tím mířím. Ale popořádku. Operátor peníze nedá z vlastní kapsy, protože je nemá. Půjčí si. Řekněme, že si pořídí desetiletý syndikovaný úvěr a pro zjednodušení počítejme s 10% úrokové sazby. Vím, ta sazba nebude pevná, bude se pohybovat dle koeficientů inflace a dalších tržních ukazatelů daných smlouvou, ale pro jednoduchost počítání berme pevných 10 %. Pokud operátor bude vše v pořádku splácet, bude muset do deseti let splatit více než dvojnásobek vypůjčené sumy. Namísto 20 miliard tak všichni operátoři dohromady budou muset naspořit miliard 40.

Myšlenka, že zahraniční akcionáři vytáhnou portmonku a oněch 40 miliard Kč povedou jako poplatek za získání českého trhu, je mimo realitu. Neváhejte ani vteřinu, že oněch 40 miliard Kč budeme muset zaplatit my, uživatelé mobilních sítí, ve svých tarifech.

Pokud uvážíte reálný počet 4 miliony uživatelů všech českých mobilních sítí GSM (po odečtení duplicitních uživatelů), docházíte k částce pohybující se okolo 90 Kč měsíčně, kterou od vás bude muset operátor získat navíc, aby pokryl náklady na získání licence UMTS. Jistěže, méně bude získávat od uživatelů předplacených karet, více od business uživatelů, ale v průměru bude muset získat od každého z nás 90 Kč měsíc co měsíc po deset let.

Nu a nyní k tomu druhému pohledu na UMTS problematiku. Jak pohlížet na těchto 90 Kč měsíčně?

Pokud je stát bude chtít inkasovat (a on z nich dostane jen polovinu, druhá polovina sumy je náklad na to, aby stát peníze dostal ihned), půjde v podstatě o zdanění mobilních uživatelů za to, že používají mobilní telefony GSM. Může to znít demagogicky, ale je to tak – peníze vybrané za UMTS licence se nepoužijí pro zlepšení telekomunikačního prostředí, ale na zamáznutí jakéhosi dluhu za nepodařené bankovnictví. Je to výborně skrytá, ale přesto velmi jasná selektivní daň.

Pokud by stát tuto sumu nechtěl inkasovat, tedy poplatky za licence byly symbolické, zůstala by buďto výše zmíněná suma uživatelům, protože o ni by mohly poklesnout (nebo se nezvýšit, zdravíme inflaci) telekomunikační poplatky. Nebo by tuto sumu mohli operátoři použít na další rozvoj své sítě a svých služeb – tedy na to, aby se mobilním uživatelům lépe mobilovalo. Jistěže by část této sumy převedli svým vlastníkům v podobě zisku, určitě ale ne mnoho (zisk se daní) – a rozhodně ne více než polovinu, kterou nám tu představují technické poplatky na okamžité zajištění peněz pro stát za UMTS licence.

Ano, to je ta druhá stránka pohledu na platby za UMTS licence. Nyní se, vážení přátelé, musíme rozhodnout. Buďto chceme, aby stát dostal od nás všech, jak tu v řadě čteme tento článek (a baže i od těch, kdo si ho nepřečtou, ale pořídí si někdy mobil) 20 miliard korun s tím, že dalších 20 miliard si vydělá nějaká (určitě ne česká) banka za realizaci úvěru. Nebo tutéž sumu ušetříme na poplatcích za mobilní telefony, případně si budeme o to lepších služeb užívat.

Abych to řekl ještě jednodušeji. Nyní se rozhoduje o tom, kdo umí lépe naložit s dvaceti miliardami. Jestli je lépe zhodnotí stát ve státním rozpočtu pro blaho všech občanů, anebo mobilní operátor ve svém rozpočtu pro blaho svých zákazníků.

A teď ruku na srdce: opravdu věříme tomu, že stát s těmito penězi naloží účelněji než soukromý subjekt na konkurenčním trhu? Opravdu je touhou mobilních uživatelů, aby ze svých poplatků platili zkrachovalou IPB?

Kdyby existovalo vládou jednoznačně definované určení těch dvaceti vytoužených miliard, asi bych tolik nereptal. Kdyby vláda řekla, že tyto peníze jsou určeny pro školství a mají sloužit k tomu, aby v průběhu deseti let jsme se dostali mezi nejvzdělanější národy (=výkonné ekonomiky), byl bych všemi deseti pro. To by bylo důstojné určení pro tyto peníze v takové ekonomice a v takovém školském systému, jaké tu máme. Kdyby existoval takový efektivní vzdělávací program, který by zdvihl vysokoškolské vzdělání ve vyhledávaných oborech, jako jsou nové technologie, neřekl bych ani slovo. Netratil by na tom nikdo – ani operátoři, u nichž by lidé mohli utrácet více peněz. A za oněch 20 miliard by se takový program dal pořídit.

Jenže těchto dvacet miliard a ještě sedmkrát tolik spláchne sanace IPB. Nepřinese to nic pro budoucnost této země, jen to zalepí díru, kterou vytesal kdovíkdo. Jen kvůli tomu mají licence UMTS hodit 20 miliard? Promiňte, ale pro nic takového ruku zdvihnout nemohu.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...