Pomocí telefonů BlackBerry se údajně domlouvají londýnští rabiáti

Pomocí telefonů BlackBerry se údajně domlouvají londýnští rabiáti | foto: Tinh Te

Britský poslanec chce zakázat BlackBerry Messenger, pomáhá rabiátům

  • 6
Poslanec britského parlamentu David Lammy požádal kanadskou firmu RIM, aby pozastavila službu BlackBerry Messenger, kterou se údajně organizují rabiáti v Londýně.

Chytré telefony BlackBerry a jejich služba BlackBerry Messenger děsí londýnskou vládu a policii. Komunikace tímto způsobem je totiž tak zabezpečená, že ji policie nemůže monitorovat tak, jako by mohla sledovat komunikaci přes sociální sítě nebo klasické SMS.

Musela by získat povolení mimo jiné britského ministerstva vnitra, což je zdlouhavý proces a povolení je udělováno jen ve skutečně výjimečných případech. A právě toho využívají výtržníci rabující v těchto dnech v Londýně. Komunikace tímto způsobem je navíc zdarma, což se řádícím teenagerům nepochybně hodí.

Kanadská společnost RIM, která telefony odolné proti špehování vyrábí, sice přislíbila veškerou možnou spolupráci s bezpečnostními složkami, jedním dechem ale dodala, že rozšifrovat zprávy posílané přes BBM neumí ani ona.

Vzápětí své prohlášení společnost mírně upravila a nechala se slyšet, že žádné informace nevydá, pokud k tomu nedostane soudní příkaz. Handsety BlackBerry jsou mezi britskou mládeží populární, mimo jiné i právě díky zabezpečenému a beznákladovému způsobu komunikace.

Společnost RIM zaznamenala ovšem i vydírání, související právě s nepokoji. Skupina hackerů se dostala na její oficiální blog, kde napsala varování, ať společnost britské policii nevydává žádné údaje o komunikaci, lokaci a identitě vlastníků telefonů. V opačném případě skupina hrozí zveřejněním soukromých i obchodních údajů o společnosti a jejích zaměstnancích na webu. "Nechceme jen, aby měl problémy někdo, kdo byl náhodou ve špatnou chvíli na špatném místě," napsali hackeři.