Bouřka se v Belgii hlásí textovkou

  • 1
Bouřka se v Belgii hlásí textovkou

Zapálit hromničku a děsit se bouřky není v 21. století asi to pravé ořechové. Za dvě stovky eur si lze v Belgii na rok předplatit zvláštní službičku Královského meteorologického ústavu, více odpovídající duchu doby: zaslání včasné výstrahy před řáděním živlů na mobilní telefon v podobě krátké textové zprávy (SMS).

"Protibouřkový" detekční systém SAFIR funguje ve službách belgických meteorologů již deset let. Teprve rozšíření mobilních telefonů ale umožnilo nabídnout "větší bezpečí díky větším znalostem" obyvatelstvu i individuálně. 

"SAFIR zjišťuje elektrické výboje již uvnitř mraků, kde jsou mnohem početnější, než blesky mířící na zem. Tento informační přebytek umožňuje odhadnout, jakou rychlostí a jakým  směrem se bouřka pohybuje," vysvětlují experti ústavu.

První varování klientům, kteří si předplatili výstrahu před bouřkami, lze zaslat, jakmile se bouřka přiblíží na čtyři kilometry k dotyčné oblasti, kterou si klient vybral. Druhá výstraha následuje, když mračna dorazí nad "střeženou" zónu, a třetí zpráva provází vzdalování bouřky.

Ročně se v Belgii strhne okolo 80 bouřek, v průměru jedna ze tří způsobí škody. Bouřku, která se odehrála v závěru týdne nad Bruselem, provázelo na 30.000 blesků, ale  meteorologové už taky napočítali během jediného dne i dvojnásobek.

Ani v Belgii nejsou předpovědi úplně dokonalé. Království je sice malé, ale stává se, že zatímco v Bruselu prší, nad plážemi u Severního moře celý den svítí slunce. Zejména obchodníci, hoteliéři a další služby spjaté s turistikou na pobřeží si stěžují, že bez ohledu na údajné přímořské mikroklima jsou obětí celostátních předpovědí: jakmile meteorologové ohlásí špatné počasí, nápor turistů hned poleví. 

Experti se vymlouvají, že sotva lze přesně odhadnout přesnou předpověď jen pro proužek pobřeží. Nový vlámský ministr turistiky nicméně má na stole požadavek na zvláštní meteorologický bulletin pro mořské pláže.