Blíží se soudní bitva za levnější 3G telefony

  • 3
Telekomunikační společnosti Broadcom, Ericsson, NEC, Nokia, Panasonic a Texas Instruments spojily své síly a předaly Evropské komisi stížnosti proti americkému gigantu Qualcomm, který podle nich brzdí rozvoj 3G svými licenčními poplatky.

Začátkem devadesátých let přinesla společnost Qualcomm na telekomunikační trh nový typ mobilních sítí založeným na tzv. CDMA (Code Division Multiplple Access). Dnes tyto systémy využívá okolo 450 miliónů uživatelů na celém světě včetně několika desítek tisíc zákazníků Eurotelu se službou Data Expres. - více zde...

Počátky konfliktu sahají do roku 1999, kdy mezinárodní telekomunikační unie ITU vybrala CDMA jako základ pro systémy třetí generace. Nyní požaduje šest telekomunikačních společností po Evropské komisi, aby otevřela vyšetřování ve věci licenčních poplatků, které musí výrobci 3G telefonů Qualcommu odvádět.

Broadcom, Ericsson, NEC, Nokia, Panasonic a Texas Instruments odeslali Evropské komisi podněty k zahájení vyšetřování, protože považují výši poplatků za neopodstatněnou. Jejich konkrétní výše zůstává utajená, protože smlouvy mezi výrobci je nedovolí odtajnit.

Server BusinessWeek ovšem na základě počtu prodaných 3G telefonů a příjmu Qualcommu z licencí odhaduje, že by se mohlo jednat až o 23 dolarů (přibližně 500 Kč) za každý telefon.

Licenční poplatky zdražují 3G telefony

Podle Alana Browna, analytika agentury Gartner, tvoří licenční poplatky 8 - 10 % z prodejní ceny telefonu, přičemž Qualcommu připadne přibližně polovina z nich. Pokud skutečně dosahují průměrné licenční poplatky u 3G telefonu až na hranici 50 dolarů, je za takové situace velmi těžké dostat na trh model ve střední nebo dokonce nejnižší cenové kategorii, který by byl důležitý pro další rozšíření 3G služeb.

Samotná výše licenčních poplatků není jediná věc, která leží zúčastněným firmám v žaludku. Qualcomm se údajně prosazuje na trhu také nabízením levnějších licenčních poplatků pro odběratele, kteří budou nakupovat WCDMA čipy výhradně od něj.

Celý problém vznikl ve způsobu, jakým telekomunikační firmy přijímají mezinárodně uznávané standardy. Za účelem jejich schvalování se sdružují do různých konsorcií. Velmi často se přitom stává, že určité postupy nebo technologie schraňuje některá z firem jako své intelektuální vlastnictví.

V zájmu jednotného standardu je ovšem dávají k dispozici všem. Nebývá to nutně zadarmo, ale patenty si jejich autoři obyčejně licencují za "spravedlivých, odůvodnitelných a nediskriminujících podmínek".

Qualcomm prý své patenty zneužívá

To se přesně stalo v okamžiku, kdy byly CDMA patenty patřící Qualcommu vybrány jako základ WCDMA i konkurenčních systémů CDMA2000, mezi které patří také EV-DO Eurotelu. Podle šesti společností, jež nyní podávají podnět k zahájení vyšetřování, Qualcomm jednoduše nedodržel svůj slib, své patenty předražuje a navíc je používá jako páky k získání dalších zakázek.

Qualcomm se samozřejmě brání. "Celá akce vypadá jen jako snaha o přehodnocení licenčních podmínek za pomoci státních intervencí," uvedli zástupci Qualcommu v prohlášení pro BusinessWeek.

O tom, na jaké straně stojí právo rozhodne Evropská komise. Zjistit, kde je spravedlnost, už bude těžší. Ochranu hospodářské soutěže řadí vyspělé země mezi nejdůležitější agendy. Někteří ekonomové ovšem upozorňují na to, že antimonopolní politika postihuje hlavně firmy, které nejvíce inovují. Antimonopolní zákony se tak místo toho, aby řešily domnělá tržní selhání, často stávají nástrojem konkurenčního boje. Více se dočtete v článku: Chová se Microsoft skutečně jako monopol?