Blaupunkt Monte Carlo: autorádio s vestavěným mobilem

  • 16
Nechcete si kupovat hands-free sadu a přesto při jízdě telefonujete? Řešením může být autorádio s vestavěným mobilem. Kvalitní reprodukcí zvuku, citlivým mikrofonem, ale také minimálním zásahem do interiéru vozu se uchází o vaši pozornost.

Pokud často střídáte mobilní telefony nebo nechcete kazit dojem z přístrojové desky vozu nezbytným držákem hands-free sady, pak jedním z možných řešení pro bezpečné telefonování za jízdy je autorádio s vestavěným mobilem. Jeho instalace je navíc o trochu jednodušší než v případě běžné autosady. Nemusíte hledat místo pro řídicí jednotku ani držák. Přestože Blaupunkt Monte Carlo TCM 169 nepatří na trhu mezi nováčky, je jediným přístrojem, který má vestavěný magnetofon. Novější modely už totiž spoléhají na to, že si uživatel k rádiu dokoupí ještě CD changer, takže nejsou vybaveny vlastním přehrávačem (CD/MD/RMG).Blaupunkt Amsterodam

Design pocházející z dob, kdy se Blaupunkt příliš nezabýval elegantními tvary, je sice poměrně strohý, ale na druhou stranu plně funkční. Čelnímu panelu vévodí dvouřádkový displej typu dot matrix s volitelnou barvou podsvícení, plynule nastavitelnou od tradiční zelené až po efektní červenou. Dokážete tak relativně snadno sjednotit rádio s osvětlením ostatních přístrojů ve voze. Navíc pokud se k vám někdo snaží dovolat, displej bude v tu chvíli podsvícen opačnou barvou. To však vynikne především v noci.

Samotné autorádio je vybaveno všemi důležitými funkcemi současnosti. Dokáže přijímat přes RDS název stanice, samočinně přelaďovat na jinou frekvenci a sledovat vysílání dopravních informací. Můžete si nastavit citlivost automatického vyhledávání, základní parametry zvukového projevu (basy, výšky) a mimo jiné i dobu, po kterou má být od vypnutí motoru zapnuté (maximálně 90 minut). U magnetofonu si pak zaslouží pozornost funkce přeskakování skladeb, což není nic jiného, než odpočítávání mezer mezi jednotlivými písněmi, přičemž ve chvíli, kdy mechanika napočítá vámi zadané číslo (až 99), zastaví přetáčení a bude pokračovat v reprodukci. Vkládané kazety mohou být nahrané v režimu korekce šumu Dolby B. Zesilovač disponuje maximálním výkonem 4 x 40W.

Blaupunkt AmsterodamZaměřme se nyní na tzv. KeyCard sloužící nejen k zabezpečení autorádia, ale také pro zprovoznění telefonní části. Při prvním zapnutí totiž musíte vložit nejprve tuto standardně dodávanou kartu, aby se Monte Carlo s vámi vůbec bylo ochotno bavit. Poté v menu nalistujete položku určenou pro správu karet a zvolíte režim nahrávání, kdy během patnácti sekund vyjmete KeyCard a vsunete SIM (velkého formátu ISO), kterou budete v autorádiu používat. Tento proces je nezbytný, neboť posléze budete namísto KeyCard používat právě svoji SIM kartu.

Tento způsob zabezpečení je sice relativně pohodlný, ale bohužel na rozdíl od vyndávání předního panelu nemá ten správný psychologický účinek. Vzniká proto otázka, jak dlouho zakódované autorádio v zaparkovaném voze zůstane. Výrobce však ochranu přes KeyCard nabízí od samého začátku výhradně u všech svých přístrojů vyšší kategorie. Odblokování ukradeného rádia sice není snadný proces, ale jisté riziko tu zůstává stále.

Blaupunkt AmsterodamTelefonní část je osazena GSM modulem pracujícím pouze v pásmu 900 Mhz a vysílacím výkonem 2W, tedy stejným, jako má běžný mobil. Nejnovější model Antares T60 se kupodivu liší pouze 8W vysílacím výkonem, podpora duálního provozu v pásmu 1800 Mhz zatím stále chybí i u něj. Naopak příjemným překvapením je kvalita reprodukce. Používání kvalitního směrového mikrofonu a reproduktorů autorádia je znát.

Poměrně zajímavé je zkombinování hands-free se samotným autorádiem. Kromě standardních funkcí, jako je například aktivování automatického odpovídání na příchozí hovor, totiž můžete nastavit, zdali si paralelně přejete poslouchat dopravní hlášení. Pokud máte tuto funkci nastavenu a některá ze stanic zrovna vysílá informace o aktuálním provozu, na jeden z reproduktorů bude dočasně připojeno rovněž rádio. Samozřejmě tak, aby vás to nerušilo.

Blaupunkt AmsterodamStandardně můžete do rádia uložit až 25 telefonních čísel, zbytek kontaktů si už musíte nechat na SIM kartě, která je rovněž využita pro ukládání textových zpráv. Protože výrobce musel skutečně šetřit každý milimetr místa, musíte počítat s tím, že dvouřádkový displej neskýtá komfort zobrazovací jednotky současného mobilu. Pro běžné používání to však stačí. Napsat i přečíst textovou zprávu na něm dokážete a vyhledávání v telefonním seznamu je také relativně snadné. Samozřejmě pokud patříte mezi náročné uživatele, musíte se poohlédnout po nejnovějším Antaresu T60 s velkým grafickým displejem (27 990 Kč) nebo si koupit Jaguár X-type, která jsou už vybaveny mimo jiné také hlasovým ovládáním.

Blaupunkt Monte Carlo TCM 169 je dobrou volbou pro uživatele, kteří mají Eurotel nebo T-Mobile (Oskar totiž nebude fungovat v Praze) a mobil používají především k telefonování či občasnému odesílání textových zpráv. Pokud si k autorádiu dokoupí ještě infračervené dálkové ovládání na volant, budou s přístrojem určitě spokojeni. Kvalitní přijímací jednotka, detailní nastavení parametrů, magnetofon i možnost připojení CD changeru pak hovoří ve prospěch samotného autorádia. Jediným trochu odrazujícím faktem by mohla být cena 22 990 Kč.

Článek vznikl ve spolupráci s naším čtenářem, který aktivně používá přístroj Amsterodam TCM 127, který je funkčně shodný s autorádiem Monte Carlo TCM169, liší se maximálním výkonem zesilovače (4 x 35W).