Centrála společnosti BlackBerry v kanadském Waterloo

Centrála společnosti BlackBerry v kanadském Waterloo | foto: vosizneias.com

S BlackBerry to nevypadá dobře. Firma potvrdila další propouštění

  • 46
Vedení společnosti Blackberry v minulých dnech potvrdilo další propouštění, o kterém se spekulovalo. Snižování stavů je jasným signálem pokračujících nepříznivých hospodářských výsledků a může být dalším krůčkem k postupnému vymizení smartphonů BlackBerry ze světa.

Původní zprávy serveru MobileSyrup hovořily o propuštění přibližně tisícovky lidí, což se mělo významně dotknout i týmu zodpovědného za vývoj operačního systému BlackBerry 10.

Vedení nakonec oficiálně potvrdilo, že propustí přibližně dvě stovky lidí, tedy značně méně, než se spekulovalo. Vyklízet kanceláře budou muset pracovníci nejen v sídle společnosti v kanadském Waterloo, ale propouštět budou také pobočky v Ontariu a na Floridě.

V oficiálním prohlášení stojí, že se společnost bude nadále snažit plnit stanovený obrat a pracovní sílu globálně využívat co nejefektivněji. Cílem je udržení ziskovosti napříč všemi segmenty firmy. Kromě rušení některých pracovních míst hodlá společnost nabírat nové pracovní síly u divizí, které pro budoucí období slibují růst.

Priv: nejistá sázka na jistotu

Společnost BlackBerry ještě pod jménem RIM patřila k hybatelům segmentu chytrých telefonů, během posledních let se však její podíl na trhu dostal na pouhé jednotky procent.

Poslední šanci, jak se udržet mezi aktivními výrobci telefonů, firma uvedla loni v listopadu. Priv by BlackBerry je prvním smartphonem značky s Androidem a jak šéf firmy John S. Chen loni potvrdil, v případě neúspěchu může být smartphonem úplně posledním. Pokud totiž hardwarová divize společnosti nevykáže zisk, pak podle Chena nebude důvod ji nadále držet.

Osud BlackBerry OS je nejistý

Chen sice v minulosti mnohokrát zopakoval svůj závazek vůči BlackBerry OS (BBOS), ovšem několik indicií naznačuje, že je budoucnost platformy přinejlepším nejistá, možná už definitivně zpečetěná.

Předně byl totiž rozpuštěn program Built for BlackBerry, což byl speciální tým, který pomáhal vývojářům s programováním nativních aplikací pro tuto platformu. Společnost měl také nedávno opustit tvůrce vlastního šifrovacího messengeru BBM, který je k dispozici i na další mobilní platformy.

Nadějná nejsou ani slova ředitele produktového managementu společnosti Damiana Taye, který naznačuje konec BBOS. „Priv pro nás představuje přechod k Androidu, tam je naše budoucnost. Zvolili jsme Android kvůli jeho širokému ekosystému aplikací,’' uvedl Tay.

Firma má letos navíc uvést pouze jeden, nebo dva modely s Androidem. Nástupce netradičního modelu Passport, ani žádný jiný typ se systémem BlackBerry tak v plánech společnosti zatím nefiguruje (více zde).