Šéf BlackBerry John Chen

Šéf BlackBerry John Chen | foto: CrackBerry

BlackBerry chystá antibakteriální smartphone. Bude se sám desinfikovat

  • 15
Zanesení infekce je pro hospitalizované pacienty velkým strašákem. Lékaři toto riziko eliminují přísnými hygienickými pravidly. Značnou hrozbu představují mobilní telefony. Právě na nich se mikroorganismům náramně daří. Společnost BlackBerry tak zvažuje výrobu speciálního mobilu pro nemocniční personál.

I přestože se kanadskému BlackBerry stále nedaří vystoupit ze stínu úspěšnějších konkurentů, tak svou snahu prosadit se na mobilním trhu nevzdává a o svůj post i nadále urputně bojuje. Společnost se totiž dlouhodobě potýká s poklesem prodeje svých telefonů, nižší příjmy z prodejů tak vyvažuje svou softwarovou aktivitou.

Například i textovým a výstražným nemocničním systémem, jehož pilotní program společnost představila tento týden v nemocnici Mackenzie Richmond Hill poblíž kanadského Toronta. Při této příležitosti se šéf BlackBerry John Chen nechal slyšet, že firma zvažuje i produkci telefonů speciálně určených pro použití v nemocnicích.

„Ochránit pacienty před zanesením bakterií a infekcí je obrovským problémem,“ podotkl doktor Aviv Gladman. Nemocniční personál je tak kvůli snížení tohoto rizika povinen před vstupem do nemocničního pokoje a také po odchodu z něj otřít tampony namočenými v alkoholu nejen veškeré lékařské vybavení, ale i například mobilní telefon.

Jediné opomenutí může představovat značné ohrožení pacientova života. Podle studie zveřejněné v Žurnálu aplikované mikrobiologie se totiž mezi telefonem a prsty uživatele přenáší 20 až 30 % bakterií.

Již v roce 2011 pak londýnští vědci mezi desítkami tisíc druhů bakterií na mobilních telefonech prokázali i přítomnost nebezpečné E.coli způsobující hnisavá onemocnění (více zde).

Přenos bakterií na mobil je velmi snadný, telefony totiž během dne používáme na mnoha různých místech. Gladman mimo jiné upozornil, že případná infekce je jednou z nejčastějších příčin úmrtí hospitalizovaných pacientů. Podotkl však, že není prokázané, nakolik je otírání telefonů tampony s alkoholem účinné.

„Zdravotníci budou mít o jednu věc méně, kterou budou muset otírat, pokud nemocnice budou používat antibakteriální blackberry,“ zmínil Chen. Nicméně společnost zatím žádný takový telefon nevyvíjí. Vše je tak prozatím ve fázi úvahy, záležet bude pravděpodobně na ohlasu ze samotných nemocničních zařízení.

Není tedy zřejmé, jak hodlá BlackBerry antibakteriálního telefonu dosáhnout. Jako nejpravděpodobnější se jeví využití vrstvy s ionty stříbra. Právě tak společnost Corning dosáhla antibakteriálního skla, které představila již začátkem roku 2014. Nové sklo Gorilla Glass má podle výrobce zničit nejen až 99,9 % bakterií, ale poskytnout i dlouhodobou antibakteriální ochranu
(více zde). Stříbro je totiž pro mikroorganismy vysoce toxické. Jeho ionty brání růstu řas, bakterií, hub i plísní.