Bivideon chce rozdělit Radiokomunikace

Majoritní vlastník Českých radiokomunikací je chce rozdělit na dvě divize.
(ČIA) – Rozdělení Českých radiokomunikací (ČRa) plánuje společnost Bivideon, která se v loňské privatizaci stala jejich novým majoritním vlastníkem. V rámci vnitřní restrukturalizace vzniknou dvě samostatné divize – vysílací a telekomunikační. "V každé z divizí právě probíhá příprava nového strategického plánu," uvedlo představenstvo ČRa na mimořádné valné hromadě v pondělí 8. dubna. Představenstvo zároveň pověřilo management ČRa vypracováním analýzy a přípravou návrhu na integraci podnikání stoprocentních dceřiných společností Softlink a Datalink do hlavní obchodní činnosti ČRa.

Mimořádná valná hromada byla svolána na žádost společnosti Netla Management Limited, vlastnící v ČRa necelá 3,3 procenta akcií. Údajným důvodem byl nedostatek informací od nového majoritního vlastníka ohledně současného stavu a plánované budoucnosti Českých radiokomunikací. Představenstvo na valné hromadě odpovědělo na množství dotazů společnosti Netla týkajících se zejména plánované restrukturalizace společnosti. Valná hromada však neschválila žádný z návrhů minoritního akcionáře, tedy ani navrhované snížení základního jmění ČRa na setinu současného stavu. Podle neoficiálních informací stojí za společností Netla Pavel Tykač, v minulosti známý zejména v souvislosti s finanční skupinou Motoinvest.

Představenstvo ČRa vyjádřilo s tvrzením společnosti Netla ohledně nedostatku informací nesouhlas. "Ve své stávající podobě bylo představenstvo vytvořeno teprve v prosinci 2001 a kromě řešení každodenních záležitostí využilo svůj čas k seznámení se s obchodní stránkou podnikání společnosti v současném ekonomickém prostředím," uvádí se mimo jiné v jeho prohlášení. Zároveň konstatovalo, že jednání firmy Netla v současné době České radiokomunikace poškozuje. Po zveřejnění pořadu jednání mimořádné valné hromady totiž společnost utrpěla újmu na dobré pověsti, ztrátou klientů i výrazným snížením hodnoty akcií. "Představenstvo považuje za svoji povinnost pokusit se škodu minimalizovat, a v rámci možností daných zákonem, zabránit další škodě, kterou by společnosti tímto způsobem mohla utrpět," uvádí se v prohlášení představenstva.

Již v březnu představenstvo informovalo, že zpracovává strategickou revizi obchodních aktivit včetně možné restrukturalizace s cílem maximalizovat hodnotu Českých radiokomunikací pro všechny akcionáře. Revize se nyní nachází v přípravném stádiu a nepředpokládá se, že by finální návrh byl k dispozici dříve než v květnu tohoto roku. Dosud tedy nebylo učiněno žádné rozhodnutí ve věci akvizice nebo prodeje či převodu jakýchkoli materiálních aktiv. Zvažována je nicméně celá řada aspektů restrukturalizace, včetně případných akvizic, společných podniků a odprodejů.

V rámci zmíněného procesu se České radiokomunikace rozhodly přezkoumat, zda na trhu existuje případný zájem o koupi jejích hlavních obchodních činností. Pod podmínkou zachování přísně důvěrného charakteru informací proto vydaly pro vybrané potenciální zájemce Informační memorandum. "První reakce na něj pomohou při případném dalším plánování příslušných kroků," uvedlo představenstvo. České radiokomunikace zatím schválily prozatímní podnikatelský plán, jehož cílem je zintenzívnit tvorbu hotovosti prostřednictvím udržení stávajících výnosů a snížením investičních výdajů.