Bezdrátový internet Bluetone Angel na vlastní kůži

  • 22
Sledovali jsme ve třech lokalitách měření a instalaci mikrovlnného připojení Bluetone Angel. Přinášíme vám exkluzivní fotografie

Služba Českých radiokomunikací Bluetone Angel přináší zákazníkům analogovou telefonní linku a rychlý internet, aniž by museli využívat kabely Českého Telecomu. Zákazníci tak ušetří peníze a mohou se připojit i v místech, kde Telecom neinstaloval metalické vedení, Radiokomunikace proto Angelu přezdívají Bezdrátové ADSL (viz slovníček na konci článku). Na rozdíl od většiny konkurenčních služeb využívajících mikrovlny k přenosu hlasu a dat nevyžaduje Angel přímou viditelnost mezi vysílačem a přijímačem. Díky modulaci OFDM (vysílání ve dvou navzájem kolmých rovinách polarizace) a citlivým přijímačům může Angel využívat signál také ohybem a odrazem. České radiokomunikace udávají, že významná část zákazníků využívajících Angel sídlí v památkově chráněných budovách, kde není povoleno umisťovat antény na střechu ani na fasádu. Anténa Angelu je v těchto případech umístěna uvnitř místnosti.

Podle Českých radiokomunikací je nyní pokryto signálem Angelu již 15 měst a jejich okolí, v těchto oblastech žije 38 % obyvatel České republiky. Noví zákazníci přibývají každým dnem a my jsme měli příležitost se zúčastnit jejich připojování

Zastavení první: dům, kde se zastavil čas

Je deset hodin ráno, před 30 let starým panelovým domem na pražském sídlišti Prosek parkuje pick-up Českých radiokomunikací. Vystupuje z něj technik a setkává se se svým kolegou. Vstupují do bytu obývaného mladou rodinou, která by ráda ve svém bytě používala telefonní linku a internet. Navzdory stáří domu, husté zástavbě a telefonní ústředně za rohem Telecom dosud neuznal za vhodné do domu zavést telefonní vedení. V domě jsou nicméně rozvody kabelové televize společnosti UPC, zatím však nabízejí pouze množství televizních kanálů. Připojení na internet v této části sítě UPC zatím není možné. Pro telefonování lidé používají mobilní telefony, před jejich nástupem měli smůlu.

Technici vybalují v dětském pokoji jednotlivé části přijímače Angel a snaží se zachytit signál ze základnové stanici umístěné na žižkovském vysílači. Měřící soupravu doplňuje notebook pro konfiguraci přijímače a sledování parametrů signálu.

Technici používají emulaci znakového terminálu a Palmu, pro který Angel dodává speciální měřící software. Anténa v přijímači je schopna přijímat signál ve dvou na sebe kolmých polarizačních rovinách, které svírají úhel 45 stupňů s povrchem země, odpovídají tedy tvaru písmena X.

Žižkovský vysílač není vidět, úspěšný příjem odrazem od jiné budovy je však v zásadě možný. Přijímač odražený signál detekuje, odstup signálu od šumu však není dostatečný. Internet by v zásadě bylo možné v této lokalitě používat, České radiokomunikace však mají na kvalitu signálu poměrně přísné požadavky. Bluetone Angel přenáší i telefonní hovory a jakýkoli výpadek hlasového spojení by mohl mít i fatální následky.

V době naší návštěvy ještě nebyla spuštěna základnová stanice na Strahově, ten by měl měřenou lokalitu pokrýt bez problémů.

Zastavení druhé: U lesa v Dolních Počernicích

Další zájemce o bezdrátový telefona internet bydlí v rodinném domku na pražské periferii, ulice je z jedné strany obklopena poli, lesem a v dálce paneláky. Žižkovský vysílač je vidět, zakrývá jej však strom. Vcházíme na půdu a z ní šplháme i s kompletním měřícím vybavením po střeše až ke komínu.

Pokus o zachycení signálu dopadá úspěšně, obyvatelé budou brzy připojeni.

Zastavení třetí: Angel místo ISDN?

Po týdnu se vracíme opět na Prosek, tentokrát jen s jedním technikem. V dalším domě projevil zákazník zájem o připojení Angelem. Zákazník již používá linku ISDN od Českého Telecomu, jejím prostřednictvím však nemůže přistupovat na internet za paušál. Technici již signál v bytě proměřili a jeden z nich přijíždí s přijímací soupravou, kterou zákazníku definitivně namontuje. Práce mu jde rychle od ruky, brzy je schopen přenosu dat po internetu a uskutečňuje také zkušební telefonní hovory. Zákazník je spokojen. Možná že linku ISDN brzy odhlásí.

Bude mít úspěch Angelu dlouhé trvání?

Přesvědčili jsme se, že technologie Angel funguje. Zákazníci mají o službu zájem a Radiokomunikace si pomocí služby k sobě připoutají i telefonní hovory zákazníka. Službu Bluetone Angel Českých radiokomunikací by však paradoxně mohl ohrozit její obchodní úspěch, pokud by došlo frekvenční pámo, pokud by se na Angel přestěhovali notoričtí stahovači dat a pokud by významná čast zákazníků třeba i ilegálně prodávala. České radiokomunikace již proti uživatelům, kteří údajně přeprodávají kapacitu, zakročily a sloučily je do samostatných skupin. Tuto kauzu budeme i nadále sledovat, svoje postřehy můžete psá do dikuse pod článkem.

ADSL Asymetric Digital Subscriber Line - Asymetrická digitální účastnická přípojka Technologie umožňující dosahovat na kroucené telefonní dvoulince. přenosových rychlostí až 9 Mbit/s směrem k účastníkovi a 640 Kbit/s od účastníka do vzdálenosti 4,2 km bez použití opakovače. Protože ADSL pracuje ve vyšším frekvenčním pásmu, lze na stejném páru vedení souběžně používat klasický telefon nebo ISDN. Používá se zde hlavně modulace DMT, algoritmy modelující metalické vedení včetně odrazů a odlišné impedance vedení při různých frekvencích, náhlé zarušení vedení atd. Informace o aplikaci ADSL najdete u nás zde a zde je obsáhlý technický popis
OFDM OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing, ortogonální frekvenční multiplex). Datová komunikace v rozprostřeném spektru, při které se pásmo se rozdělí na velké množství úzkých kanálů, data se v každém kanálu přenášejí relativně pomalu a signál je tak mnohem robustnější než při použití starších metod. Bližší informace a srovnání s jinými technologiemi naleznete zde.
Emulace znakového terminálu Použití software, díky kterému se počítač chová jako obrazovkový terminál nebo jako dálnopis připojený k hostitelskému systému
Přenos signálu odrazem Podobně jako jiné vlnění se i elektromagnetické vlny mohou odrážet od překážek. Při každém odrazu se signál zeslabí. Pokud se signál šíří zároveň různými cestami, dorazí k přijímači s různým zpožděním a ruší tak sám sebe, tento jev je známý jako takzvané duchy v analogovém televizním signálu. Přenos signálu odrazem se může také záměrně využívat například pro mezikontinentální radiovou komunikaci s odrazem od měsíce.