Bezdrátové senzorové sítě přinesou vyšší bezpečnost a ohrozí soukromí

  • 3
Senzory budou hlídat naše domovy i zkoumat bitevní pole. Technologie potřebné k jejich realizaci jsou k dispozici, velký rozmach lze očekávat do pěti let

Naši předkové si zvykli na píchačky evidující docházku do zaměstnání, v posledních desetiletích se senzory staly součástí mnoha kanceláří i obytných domů. Brzy bude evidován každý náš krok množstvím levných minaturních bezdrátových senzorů, které budou vše hlásit centrálnímu počítači. Technologie potřebné pro senzorové sítě dozrávají právě teď.

První součást: RFID

Sledovat pohyb osob a předmětů lze různě. Během posledních dvaceti let začaly být k dispozici systémy pro radiovou identifikaci (RFID), které dokáží sledovat přítomnost identifikačních čipů a vyhodnocovat pohyb osob i předmětů. Cena čipů zároveň klesla pod hranici jednoho dolaru.

Součást druhá: ZigBee

Původním úkolem ZigBee bylo nahradit levné infračervené vysílače a přijímače miniaurními zařizeními využívající radiové vlny v bezlicenčním pásmu (ISM). Standardizací ZigBee se však podařilo dosáhnout interoperability, systém může mít oproti datovým přenosům v infračerveném spektru relativně větší dosah a přijímače je možné umístit na více místech zároveň. ZigBee bude představovat asi nejlevnější řešení pro zřízení senzorové sítě.

Součást třetí: Topologie mesh

Každý uzel sítě s topologií mesh může data předávat dalším uzlům na základě svého povědomí o tom, které uzly se právě nacházejí v dohledu dalších uzlů. Pomocí relativně malých zařízení s nízkým vysílacím výkonem je tak možné pokrýt i relativně velkou plochu. Uzly si ovšem musí umět vyměňovat informace o tom, kdo právě může komunikovat s kým, a musí umět tyto informace efektivně zpracovat.

Jako první testují vojáci

Armáda Spojených států v současné době testuje v Iráku systém Boomerang sestávající z mikrofonů na hliníkových tyčích na střechách automobilů. Armáda vychází z toho, že útočníci jsou často nezkušení a že používají samopaly, místo aby zabíjeli jediným výstřelem z odstřelovačské pušky. Senzorová síť tedy může v případě útoku omezit moment překvapení.

Vláda v Jižní Koreji chce zajít ještě dál, během několika let by chtěla zřídit univerzální celoplošnou senzorovou síť využívající RFID pro sledování vozidel, hospodářských zvířat i pacientů v nemocnicích. Zároveň se vláda snaží domácím vývojem systémů posílit know-how jihokorejských firem.

Firma Intel představila řešení využívající senzorové sítě a RFID pro péči o seniory. Navrhované systémy by měly jednak sledovat sociální interakce lidí a varovat při náhlé změně, která může signalizovat Alzheimerovu chorobu nebo jiné duševní onemocnění. Druhý projekt se snaží usnadnit péči o staré lidi, keří již onemocněli a vyžadují neustálou péči.

Potenciál využití i zneužití senzorových sítí zejména v kombinaci RFID je značný. Teoreticky můžeme již nyní být sledováni bezpečnostními kamerami a odposlechem telefonních hovorů, data z těchto zdrojů jsou však útržkovitá a jejich analýza pracná. Senzorové sítě využívající RFID mohou v bodoucnu poskytovat informace, které bude stačit jen nahrát do počítače.

Co si myslíte o přednostech a rizicích senzorových sítí vy? Kdy začnou podle vás být masově používány? Domnívate se, že dojde k jejich regulaci? Své názory můžete napsat do diskuse pod článkem.