Barvu - ANO či NE???

V dnešním článku se zaměřím na výhody a nevýhody použití barevných displejů u PDA. Zároveň spoustě lidí zodpovím důležitou odpověď na otázku při výběru nového PDA, zda zvolit černobílý nebo barevný displej.

Jak již bylo v úvodu naznačeno, bude se jednat o rozbor použití a hlavně pro spoustu lidí využití barevného displeje versus černobílého či monochromatického displeje.

Na začátku všeho byl pochopitelně černobílý displej, časem se začínají do PDA platforem postupně vkrádat barevné displeje s různými podporami barev, ať se jednalo o 256, 4096 nebo nyní již stávajících 65536 barev, které bere spousta lidí již za standard a normu.

Co však vedlo výrobce k takovému postupu?

  • Přátelštější prostředí, ve kterém se rychle uživatel zorientujete a dokáže už podle barev zjistit některé hlavní stavy, jako je splněno/nesplněno, priorita úkolů atp.
  • Zvýraznění některých polí v tabulkových procesorech, v textových editorech, kreslení grafů, prezentací a obecně kancelářských aplikací a balíků
  • Větší podpora programů (aplikací), které potřebují ke své činnosti barvu, jinak by byly bezcenné, jako např. fotografie, katalog produktů obchodního cestujícího atp.
  • Samozřejmě zábavní průmysl, tj. všechny možné hry
  • A nesmíme zapomenout na podporu multimédií, jako jsou videa, fotogalerie atp.

Proč si koupit barevný displej?

Barevný displej má mnoho výhod, mezi ně můžeme zařadit následující:

  • Pochopitelně podpora barev a tím pádem veškerý komfort (prohlížení, fotek, videa, mnohem hezčí komfort obsluhy, zvýraznění voleb atd.)
  • Mnohem větší kontrast černá a bílá. Černá písmena a bílý podklad jsou mnohem čitelnější za různých světelných podmínek a hlavně za zhoršených podmínek (v šeru nebo při odlescích displeje). Černobílý, resp. monochromatický displej má převážně oproti barevnému tmavě hnědé až tmavě modré znaky na zeleném či hnědozeleném pozadí (výjimkou je snad jenom Sony Clié T415).
  • Díky lepšímu kontrastu si mnohem více šetříte oči a nemusíte tolik “ostřit” a různě naklápět displej proti světlu a slunci.

Proč se spousta lidí brání nákupu barevného PDA?

  • Uživatel používá PDA pouze jako lepší diář, tudíž“ nepotřebuje” barvu.
  • Barevné displeje jsou obecně dražší než monochromatické, což je pochopitelné. Ale v dnešní době barevných PDA přibývá a pokud výrobci prodávají i černobílé, je to spíše low-endová třída nebo “přežitek” z dob minulých. Cenový rozdíl barevný versus černobílý displej už je dneska minimální, a tak se vyplatí investovat.
  • Barevné displeje spotřebovávají mnohem více energie. Je nutné si uvědomit, jaký typ PDA a hlavně s jakou technologií výroby barevného displeje si hodláme pořídit. Pokud si totiž koupíme starý TFT pasivní displej, který musí být permanentně podsvícen, stala se z našeho PDA chodící svítilna a takové PDA dlouho v praxi nevydrží - nebo budete za sebou tahat vozík s akumulátory :) Nebo sáhnete po lepším PDA s reflektivním displejem. To je displej využívající k podsvětlení jednotlivých bodů okolního dopadajícího světla a tím šetří energii (nemusí být zapnuté podsvětlení). Potom je spotřeba přibližně srovnatelná u obou typů a nemusíte se jí vůbec zabývat.

 

Závěr:

Pokud nejste zrovna chudým studentem nebo zatrpklým programátorem výzkumného ústavu, kterému stačí jednořádkový displej u jeho vědecké kalkulačky, určitě investujte nějaký ten tisíc navíc a určitě budete spokojeni! (Výše jmenovaní nechť prominou přirovnání, ale jiného se mi momentálné při tvorbě článku nedostávalo.) Protože kontrast, který nabízejí barevné displeje, navíc spousta softwaru v dnešní době již začíná být barevná a ukázat svým blízkým a kamarádům fotky či internet v kapse a ještě v barvě je přece super, nemyslíte?

Na úplný závěr snad jen pro ty, kdo stále váhají, zda se přiklonit k barvě nebo ne, stačí jednoduchá rada: stavte se u svého obchodníka a vyzkoušejte si PDA, po kterém toužíte, v barvě a také monochromatický model  - rozdíl pocítíte sami.

 

 


Témata: fotografie, software