Barevný telefon s PalmOS aneb HandSpring Treo 270

Na náš trh se konečně dostalo dlouho očekávané PDA s vestavěným mobilním telefonem a operačním systémem PalmOS. Jedná se o barevnou variantu námi recenzovaného černobílého Treo 180.

Odkaz na předcházející recenzi o HandSpring Treo 180 určitě nebude k zahození, protože tyto přístroje toho mají spoustu společného...

Takže tady je: http://mobil.idnes.cz/blizi-se-barevny-visor-treo-dpi-/telefony.aspx?c=A020426_5067401_pda

Nyní již bude následovat seznam odlišností a pocity z používání nového HandSpring Treo 270: (pozn.: obrázky jsou použity ze serveru pdafrance, které se mi zdály zdařilejší, a navíc jsem neměl možnost fotit při různých světelných podmínkách při tak krátkém redakčním testu (vypadá to, že o Treo 270 je velký zájem :))




  • Displej – je hlavní věcí, kolem které se budeme točit, a také jedna z hlavních věcí, kterou je Treo 270 odlišný od svého přechůdce. Abych pravdu řekl, displej mne hodně zklamal v několika směrech. Tak za prvé, když jsem Treo poprvé zapnul, připadal jsem si, že na displej koukám přes nějakou síťovinu nebo mřížku. Jednotlivé pixely jsou od sebe odděleny tenkou černou linkou a ze začátku to nevypadá po přechodu z jiného high-end barevného modelu dost působivě, ale nakonec jsem si na to zvyknul a ke konci používání mi to už ani nevadilo. Horší to je ovšem v tom smyslu, že displej je pasivní TFT, a tudíž je nutné ho trvale prosvětlovat podsvícením, což je jednak energeticky náročné a jednak je takový displej na slunci prakticky nepoužitelný! Dalším záporem je doba vykreslování při rychlých změnách, při rychlém rolování seznamem se totiž projevuje známý jev, který byl např. u starších notebooků, tj. pomalé překreslování šmouhy za rychle se pohybujícím bodem. Výhodou je naprostá sytost barev a jejich reálné podání, které lze nastavit nejenom jasem displeje, ale také kontrastem. Zklamáním je také fakt, že displej byl nerovnoměrně podsvícen, pravý horní roh svítil více než celý displej, ale možná to byla vada pouze testovaného kusu.



  • Klávesnice – je další věcí, kterou se nový Treo 270 vyznačuje. Předchozí typ - Treo 180 - se totiž vyráběl v obou provedeních - jak s klávesnicí, tak i z Graffiti plochou, ale Treo 270 je vyráběno pouze s klávesnicí! Škoda, že není na výběr, spousta lidí by jistě preferovala i tu druhou variantu. Nyní již k vlastnostem této vestavěné klávesnice. Klávesnice je dobrá pro ty, kdo nikdy neokusili Graffiti, protože v sobě má několik záludností. Jednak tlačítka jsou opravdu “prťavá” a psaní na ně pro ty, kdo mají větší prsty, bude jistě umění. Navíc při psaní si zakrýváte prsty výhled, a tak víceméně píšete podle paměti rozložení písmen na klasické QWERTY klávesnici. Další mínus v naší zeměpisné šířce bych viděl v tom, že klávesnice neobsahuje horní lištu se speciálními znaky a číslicemi, která by se dala využít pro psaní diakritiky pro češtinu! Úplně rozladěn jsem ovšem byl z toho, jak složitě musím dělat některé věci, které na Graffiti byly tak snadné. Tak např. pokud se chcete dostat do Launcheru, musíte zmáčknout modré funkční tlačítko a poté příslušné tlačítko na druhé straně PDA pro zmáčknutí “domečku”. Na Graffiti úkon jedním ťuknutím, zde musíte zbytečně mačkat dvě tlačítka... Proč to nešlo udělat pouze jediným? Stále jsem při práci se stylusem instinktivně hledal v levém rohu klávesnice tento domeček, ale marně...




    Dále jsem přišel na další zajímavý úkaz. Pokud chci napsat nějaký speciální znak, který ve funkčních tlačítkách (modře vyobrazeny) není, jak to učiním??? U Graffiti jsem si buď vyjel help, nebo nechal zobrazit OnScreen klávesnici, ale co zde? Možná jsem jenom nečetl návod, někde to jistě bude schováno; těm, kdo používají drahnou dobu Graffiti, bych toto řešení moc nedoporučoval, leda pořídit si něco ve stylu Kyocera 7135, kde je Graffiti a klávesnice dohromady. Další zajímavou vlastností je to, že klávesnice při režimu spuštění GSM části nebo těchto aplikací je zeleně podsvícena. Podsvícení je aktivní a asi po 10 vteřinách nečinnosti se vypne. Škoda, že tato funkce nelze zapnout i pro ostatní aplikace - jak si třeba napíšu něco v noci, když na ta malá tlačítka vůbec nevidím??? Škoda, škoda, škoda... Možná to vyřeší nějaký Hack.



  • Tlačítka a JogWheel – spodní hardwarová tlačítka mají jinou funkci (zleva doprava – adresář, diář, Blazer prohlížeč internetu, e-mailový klient). JogWheel je hodně užitečná věc a jistě si ho oblíbíte.



  • Design – není špatný, ale chtělo by to vychytat některé drobnosti, nad kterými když se zamyslíte, zjistíte, že vám budou po delším používání vadit. Jinak kovový nástřik na plastovém tělu působí dost pěkně, bohužel, při delším používání by se mohl poškrábat a navíc, když držíte hračku za několik desítek tisíc korun, říkáte si, že nakonec působí docela lacině... Nelíbila se mi anténa, která je pouze válec, který má na konci ostré hrany, chtělo by to více fantazie a netradiční tvary, třeba jako u Siemensu nebo Ericssonu. Hrany u flipu, kde je umístěn reproduktor, jsou dosti ostré a při delším telefonování budete mít jistě nepěkné rýhy na uchu a tváři. Dále horní flip se mi zdál dost chatrný v kloubu, obávám se, že dost lidí během telefonování má sklon k tomu tlačit si telefon k hlavě, a nevím, zda by to kloub vydržel. Jinak Treo padne do ruky co do velikosti jako ulité a bezvadně se drží.



  • Horní hrana – je identická s Treo 180 a nalezneme na ní přepínač pro tiché / hlasité vyzvánéní, IrDa port, multifunkční LED (zeleně bliká při alarmu a při zapnuté GSM části, červeně bliká při slabých bateriích a při vyhledávání sítě a červeně svítí při nabíjení), tlačítko pro zapínání, které krátkým stiskem zapne PDA a dlouhým zapne / vypne rádiovou GSM část, na konci kraluje “nevzhledná” anténa a úplně vpravo kovový stylus s umělohmotným hrotem a resetovacím trnem, který je netradičně umístěn z druhé strany špičky hrotu.



  • Baterie – jsou vestavěné a neměnné Li-Ion
  • SIM karta – je umístěna pod zadním víčkem, do kterého se musí vsunout do připravených kolejniček, poté stačí pouze zacvaknout víčko.
  • RESET – je umístěn až pod víčkem pro SIM kartu, což je dost nepraktické :(



  • Jak Treo používat – musíte si zvyknout na to, že po otevření krytu (flipu) se automaticky dostanete do aplikace pro kontrolu a správu GSM rádiové části, kde můžete editovat paměti, volaná čísla nebo si zobrazit klasickou klávesnici telefonu. Při zapnutí tlačítkem Power se ovšem dostanete do aplikace, kde jse např. skončili. Takže pokud chcete pokračovat v psaní poznámek, musíte zmáčknout tlačítko na horní hraně, NE otevřít flip, protože pak musí přijít na řadu nudná operace funkční tlačítko, Home, vybrat v Launcheru a tapnout.

 

Za zapůjčení zařízení na testování děkujeme firmě PDA Planet, Praha.

Závěr:

Zcela jistě se jedná o zajímavé řešení a dobré zařízení, já osobně bych si ho však nekoupil kvůli výše popsaným nedostatkům nebo osobním zkušenostem. Spíše preferuji přístup, kdy mám dvě separátní zařízení, protože správně skloubit oboje dohromady není nikterak jednoduché. Chybou je absence modelu s Graffiti plochou, protože tím by se odstranila většina pochybností a jistě by Treo 270 našel širší pole působnosti.