Operátoři vydražili zbylé kmitočty pro LTE. Zaplatí celkem 2,6 miliardy

  13:47aktualizováno  13:47
Český telekomunikační úřad ukončil aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě zahájenou koncem dubna. Operátoři O2, T-Mobile a Vodafone v ní vydražili všech sedm frekvenčních bloků v pásmech 1 800 a 2 600 MHz, které se nepodařilo vydražit v předchozích aukcích. Za kmitočty zaplatí přes 2,6 miliardy korun.

Český telekomunikační úřad | foto: Mobil

Přihlášky do nové aukce úřad přijímal do 22. března, podali je všichni tři současní mobilní operátoři (O2, T-Mobile a Vodafone). Vyvolávací hodnota zbylých volných frekvencí pro rychlé mobilní sítě s platností licence do poloviny roku 2029 byla 734 milionů korun (více zde).

Do státní kasy však přibude více než 3,5krát vyšší částka. Podle ČTÚ totiž úhrnná částka, kterou operátoři za vydražené kmitočty do státního rozpočtu zaplatí, činí 2,643 miliardy korun.

Nejvyšší částku za získané spektrum by mělo zaplatit O2. Dva aukční bloky o velikosti 2 x 2,9 MHz a jeden o velikosti 2 x 5 MHz v pásmu 1 800 MHz a jeden aukční blok o velikosti 25 MHz v nepárovém části pásma 2 600 MHz vydražilo celkem za 1,472 miliard korun.

Částku 729,9 milionu korun by pak měl zaplatit T-Mobile, a to za jeden aukční blok o velikosti 2 x 10 MHz v párové části a jeden aukční blok o velikosti 25 MHz v nepárové části pásma 2 600 MHz. Poslední sedmý blok, tedy aukční blok o velikosti 2 x 5 MHz v pásmu 1 800 MHz pak společnost Vodafone vydražila za 442 milionů korun. Všechny nabízené bloky, které se nepodařilo v předchozích letech vydražit, byly tedy v rámci letošní aukce rozděleny.

Podle ČTÚ jsou tyto vydražené kmitočty důležité pro takzvané kapacitní dokrývání, tedy posílení signálu v místech velkého zatížení sítě.„Operátoři získali další spektrum na uspokojení současných datových potřeb svých zákazníků. Není tedy důvod čerpání datových služeb uživatelům jakkoliv omezovat umělými překážkami, ale naopak v rámci podpory digitální ekonomiky je třeba podporovat další využívání datových služeb,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

„Odhad průměrné spotřeby dat na jednu SIM kartu využívající datové služby byl v loňském roce 598 MB, zatímco pro srovnání ve Finsku připadá na každou SIM kartu v průměru desetinásobek spotřebovaných dat,“ odkázal Novák na praxi v dalších zemích.

Rozhodnutí o udělení přídělu získaných rádiových kmitočtů vydá ČTÚ až po uhrazení cen za vydražená spektra, podle předpokladu úřadu by se tak mělo stát ve druhém letošním pololetí. Podobně jako v předchozí aukci kmitočtového pásma v roce 2013 i tentokrát podmínky výběrového řízení, tzv. rozvojová kritéria, zaručují, že rozdělené kmitočty nezůstanou bez využití, a operátoři je využijí na poskytování svých služeb mobilního internetu.

Vodafone (ilustrační fotografie)
Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nedovolali

Od čtvrtečního poledne se operátor Vodafone potýkal s výpadkem ve své síti. Problémy při volání hlásili uživatelé z Prahy, Brna, Ostravy či Ústecka, textové a...  celý článek

Ilustrační snímek
O2 zrychluje datové přenosy. V Praze je prý nejrychlejším operátorem

Výstavba nových vysílačů, navýšení kapacity sítě i využívání více kapacitních vrstev najednou umožnilo společnosti O2 docílit vyšší průměrné rychlosti 4G LTE....  celý článek

Ilustrační snímek
Podvodníci útočí na česká čísla. Prozvánějí a položí

Čeští operátoři varují, v posledních dnech podvodníci prozvánějí desetitisíce náhodně vybraných čísel a doufají, že jim lidé zavolají zpět. Vydělají na drahém...  celý článek

Smartphone Leagoo Kiicaa Mix
Cenu tlačí níž a níž. Bezrámečkový mobil bude za dva tisíce

Čínský výrobce Leagoo v posledních měsících napodobuje různé designové trendy u smartphonů a prodává je za zlomek ceny. Poslední novinkou je model Kiicaa MIX,...  celý článek

Samsung Galaxy S7 a S7 edge
Ceny padají i v létě. Vybrali jsme nejzajímavější slevy mobilů

Hned několik zajímavých slev můžete najít u českých prodejců na různé telefony, od těch opravdu levných až po prémiové modely. Levněji seženete třeba iPhone...  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ: Operátor O2 odstřihl zákazníka, na pokutu nemá nárok

Podle pravomocného rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu nemůže operátor po zákazníkovi, kterého z důvodu nehrazení faktur odstřihl od služeb, nárokovat...  celý článek

Ilustrační snímek
Vodafone zatrhne zpomalený internet zdarma. Místo něj má drahé balíčky

Od konce prázdnin Vodafone zruší u starších tarifů bezplatný zpomalený internet po vyčerpání datových balíčků. Místo toho nabízí drahé balíčky pro automatické...  celý článek

T-Mobile láká na jedinečné tarify na míru
T-Mobile sliboval tarify na míru. Věrným zákazníkům ale nic extra nedal

„Prodloužením smlouvy ušetříte,“ hlásá banner na webu T-Mobilu pod přehledem aktuálně nabízených tarifů. Láká jím na jedinečné tarify na míru, které si prý...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!