Univerzal zeme satelit sit

Univerzal zeme satelit sit | foto: Profimedia.cz

Atmosféra možná poslouží jako obrovská mobilní síť

  • 9
Mezi americkými patenty Samsungu se objevuje i projekt na vytvoření antény celosvětových rozměrů. Za tímto účelem chce využít vlastností ionosféry.

Americký patentový úřad je na nejrůznější zajímavosti skutečně bohatý. Kolegům ze serveru Engadget.com se podařilo vypátrat archív korejského výrobce, Samsungu, kde jeden z mnoha souborů obsahuje i zmínky o využití atmosféry jako obrovské antény.

Lidé v Samsungu věří, že plynový obal Země lze využít pro účely šíření signálu. Korejští vědci tak pracují na technologii, která umožní využití ionosféry - vrstva atmosféry v padesátikilometrové výšce od povrchu Země - jako média pro velmi vzdálenou komunikaci bez nutnosti využití satelitů.

Ionosféra hraje svou roli v komunikačních technologiích již nyní, kdy díky vysokému výskytu volných elektronů a iontů odráží rádiové vlny a slouží tak jako rádiový reflektor. Ten ale dokáže odrážet jen signál UHF (Ultra High Frequency) na nosné frekvenci 1 GHz.

Vědci i přesto věří, že se jim podaří vyvinout alternativní signál, který bude modulován zvláštní frekvenci tak, aby z ionosféry vytvořil anténu celosvětových rozměrů. Dosud však není jasné, jak toho chtějí docílit. Pokud se jim to ale podaří, možná navždy zmizí z našich kopců nevzhledné vysílače.

Na podobném projektu pracuje i bývalý letecký inženýr Kamal Alavi. Ten totiž ve své společnosti StratXX vyvíjí speciální vzducholoď, která na úrovni stratosféry ponese mobilní základnovou stanici BTS. Jediný koncový produkt nazvaný X Station by tak mohl nahradit stávající infrastrukturu mobilních sítí. - více zde