Společnost ARM představila nová jádra Cortex-A75 a A55 spolu s grafikou...

Společnost ARM představila nová jádra Cortex-A75 a A55 spolu s grafikou Mali-G72. | foto: arm.com

Nové procesory slibují vyšší výkon a nižší spotřebu energie

  • 2
Společnost ARM představila novou generaci procesorů i grafického akcelerátoru. Hlavním vylepšením je o poznání vyšší výkon a navzdory tomu nižší energetický odběr. V prvních smartphonech by se čipy s novou architekturou mohly objevit už koncem letošního roku.

ARM představilo nástupce u nejvyšší sedmičkové řady (Cortex-A75) i řady pětkové, která se objevuje u čipových sad střední třídy (A55). A75 oproti předchozímu designu A73 přináší při stejném kmitočtu procesoru 22procentní výkonnostní nárůst. Při operacích s plovoucí čárkou mluvíme rovnou o třetinovém nárůstu, paměťová propustnost se pak zvýšila o 16 procent.

ARM mezigenerační nárůst výpočetní síly prezentuje i výsledky z populárních syntetických testů. Kupříkladu v Geekbenchi A75 dosáhla o 34 procent vyššího skóre, v případě testu Octane byl nárůst téměř poloviční.

Nižší energetický odběr umožňuje nastavení vyšší frekvence jednotlivých jader při zachování stejné spotřeby energie. A75 bude opět vyráběna 10nm výrobním procesem a kromě smartphonů a tabletů ARM myslelo i na použití u větších zařízení s vyšší spotřebou na každé jádro. Zatímco u smartphonů je to 750 mW na jádro, u chromebooků jsou to až 2 watty. A75 v tomto režimu slibuje mezigeneračně až o 30 procent vyšší výkon.

ARM má velké plány také s druhou novinkou A55, se kterou bude chtít navázat na úspěch návrhu A53. Nový typ se chlubí zejména dvakrát vyšší paměťovou propustností a 18% výkonovým nárůstem na jádro oproti A53. Octane ukázal vyšší skóre o 14 procent, v testu Geekbench novinka bodové hodnocení vylepšila rovnou o 21 procent. Spotřeba energie se sice zvýšila o tři procenta, ovšem účinnost čipu je díky vyššímu výkonu lepší o 15 procent.

Oba nové designy jsou postaveny na zbrusu nové technologii DynamIQ, která přináší především větší variabilitu při návrhu dané čipové sady. Zatímco dříve u sestavení ARM big.LITTLE byly slabší a silnější jádra v samostatných clusterech, nové A75 a A55 půjdou kombinovat v jednom clusteru.

ARM Holdings

Britská společnost ARM Holdings stojí za stejnojmennou čipovou architekturou, která je u přenosné elektroniky vůbec nejpoužívanější. Společnost svá řešení nabízí výrobcům čipových sad formou licenční smlouvy, kdy za každou vyrobenou čipovou sadu s danou architekturou ARM odvádí ve smlouvě vyjednaný licenční poplatek. Pro představu: jen na typ A55 ARM vydalo více než 40 licencí a čipy s touto architekturou byly během tří let nasazeny u přibližně 1,7 miliardy nejrůznějších zařízení.

V loňském roce firma podepsala s výrobci polovodičů celkem 126 licenčních smluv, na základě kterých bylo vyrobeno téměř 17 miliard zařízení. Celkové tržby dosáhly 267,6 milionu liber, o rok dříve to bylo 228,5 milionu liber. ARM v daném segmentu měla podíl 34 procent. Společnost ARM Holdings loni akvizoval japonský gigant SoftBank, který za ni zaplatil závratných 32 miliard dolarů.

Dřívější nejčastější uspořádání slabšího a silnějšího procesoru v konfiguraci 4 + 4 bude možné postavit klidně v konfiguraci 1+7, 2+6 nebo 3+5.

Uspořádání všech jader v jednom clusteru navíc eliminuje přechody mezi clustery a tím zvyšuje efektivitu celého SoC. Každý cluster má kapacitu 8 jader a maximem pro DynamIQ je 32 clusterů, což teoreticky znamená, že by čipová sada tohoto typu mohla mít až 256 jader.

Spolu s novými jádry byly prezentovány i parametry nové grafické karty Mali-G72, jež je stejně jako předchozí G71 postavena na architektuře Bifrost. Slibuje 40procentní výkonnostní nárůst a o čtvrtinu vyšší energetickou efektivitu.

Pokud půjde vše podle plánu, pak se s novými SoC, využívající řešení DynamIQ, setkáme už v závěru letošního roku, případně během prvního čtvrtletí roku následujícího.