Multidotykové displeje Stantum: snad již brzy u chytrých telefonů

Multidotykové displeje Stantum: snad již brzy u chytrých telefonů

Apple ztratí exkluzivitu, multi-touch bude brzy u všech dotykových displejů

  • 15
Na poli dotykových telefonů si konkurují dvě hlavní technologie: kapacitní a odporové displeje. Výhoda multidotykového ovládání kapacitních displejů pomalu končí. Multi-touch budou mít i rozšířenější odporové displeje.

Apple iPhone, T-Mobile G1 a Palm Pre. Trojice nových zařízení s třemi různými mobilními OS. Všechny ale spojuje kapacitní dotykový displej. Tato technologie má oproti běžnějším odporovým displejům několik nesporných výhod – displeje jsou odolnější, citlivější a umožňují multidotykové ovládání (samozřejmě s odpovídající softwarovou podporou).

V současné době je v prodeji prakticky jediný přístroj s multidotykovým ovládáním a tím je Apple iPhone. U T-Mobile G1 lze multi-touch přidat neoficiálně a Plam Pre se ještě neprodává. Multidotykové ovládání bude mít i chystané LG Prada 2, což je ale obyčejný mobil.

Na druhou stranu - stejně jako touchpad u notebooků - reagují pouze na dotyk prstu nebo speciálně upraveného hrotu dotykového pera a jejich pořizovací cena je výrazně vyšší než v případě odporových panelů. Ty jsou naproti tomu mnohem více náchylné na mechanické poškození a v minulosti se s nimi příliš neskloňovalo ani slůvko multi-touch, alespoň co se mobilních telefonů týká.

Odporový displej Stantum

Francouzská společnost Stantum na své barcelonské prezentaci dokázala, že ani odporové displeje nepatří minulosti. Společnost sídlící v Bordeaux se řadí mezi skutečné pionýry multi-dotykových displejů, kterými se aktivně zabývá již od roku 2002. O tři roky později to pak byla právě firma Stantum která jako první uvedla do prodeje zařízení využívající multi-dotykové technologie.

Dnes je tak v portfoliu výrobce dvojice panelů s označením SMK 2,5 a 3,5 (čísla udávají úhlopříčku v palcích) s uvedenými technologiemi, jež mohou být použity pro operační systém Windows, Linux nebo MacOS.


Prezentace prostředí TouchPark

Nová verze, kterou výrobce prezentoval na MWC na prototypu zařízení se zbrusu novou čipovou sadou Texas Instruments, se pyšní dokonce 4,3“ displejem a krom již zavedených technologií přidává několik novinek.

Prezentace prostředí TouchPark

Demonstrační prezentace probíhala na beta verzi nového frameworku s názvem TouchPark (framework je softwarové prostředí k programování a vývoji dalších aplikací). Nové možnosti odporových displejů tak byly prezentovány v telefonním adresáři, při hraní her, kreslení a úpravě obrázků. Vidět je i rozpoznávání psaného písma.

Prezentace prostředí TouchPark

Prezentace prostředí Stantum TouchPark:

Základní specifikace panelů SMK:

  • patentovaný systém PMatrix s multi-dotykovou detekcí, která reaguje na dotyk plošky prstů, nehtů, stylusu a podobně
  • dotyková vrstva rozpozná vyvinutý tlak v několika stupních
  • velmi nízký aktivační tlak (10 g)
  • vysoká průhlednost dotykové vrstvy a to až 83 %
  • nejmenší reakční plocha panelu jsou 4 pixely (méně než 0,5 mm)
  • napájecí napětí 5 V
  • frekvence 100 Hz
  • dodáváno s ovladači a knihovnami pro Windows XP/Vista, Linux, Mas OS

To vše je přitom zásluhou nikoli odlišného hardware, ale využití adekvátních softwarových prostředků. Prostředí TouchPark přitom v současnosti počítá s mobilními operačními systémy Windows Mobile, Symbian a Google Android. Co se týká podporovaných čipových sad, pak se kromě komponentů od Texas Instruments mluví o sadách Freescale řady i-MX a ST Nomadic.

Prezentace společnosti Stantum v Barceloně:


Na přiložených videích je jasně vidět, že koncept společnost Stantum přináší kombinaci toho nejlepšího z kapacitní a odporové technologie; tedy přesné ovládání, reakce na letmý dotyk prstu, multi-touch a to vše při zachování rozumné ceny.

Zmínka o reálné dostupnosti uvedeného panelu pro komerční použití (nejen) u Windows Mobile zařízení bohužel během prezentace nepadla. V každém případě se v budoucnu máme nač těšit.

Zdroj: Engadget, Stantum