HTC Sensation XE

HTC Sensation XE | foto: HTC

Apple vede soudní bitvu i s HTC, vstupují do ní i další firmy

  • 21
Kromě Samsungu vede Apple rozsáhlou a vleklou patentovou bitvu také s dalším velkým výrobcem androidích telefonů. Tím je HTC. Do případu jsou ale vtahovány i další firmy jako Google, S3 Graphics a nejnověji také ATI. Tentokrát jde výhradně o patenty.

Zatímco Apple a Samsung se soudí kvůli všemu možnému, včetně designu a tvrzení marketingových týmů, spor Apple a HTC zůstává prakticky výhradně v  rovině patentové. To ale neznamená, že by byl méně složitý nebo závažný. I v tomto případě jde o celou řadu patentů. Apple usiluje především o zákaz prodeje telefonů HTC na americkém trhu.

Navíc je do sporů vtahováno podstatně více firem než v případě tahanic se Samsungem. Celou záležitost odstartoval Apple už v březnu roku 2010, kdy podal stížnost k International Trade Commission kvůli tomu, že HTC porušuje deset jeho patentů.

Ve stejnou dobu firma podala také žalobu k soudu ve státě Delaware, týká se deseti dalších patentů. U ITC chce Apple dosáhnout zákazu dovozu zařízení HTC do USA, u soudu se dožaduje náhrady a zákazu prodeje. HTC záhy odpovědělo stížností na porušování pěti jeho patentů u ITC.

O něco později se do sporu vložila společnost S3 Graphics, o jejíž převzetí HTC usiluje. S3 rovněž podala na Apple stížnost u ITC kvůli čtyřem patentům. Tento krok měl za následek celou řadu stížností a protiargumentací. 

Apple stáhl svou původní žalobu u soudu v Delaware a nahradil ji jinou žalobou, ze které dva patenty vynechal, ale dva další přidal. HTC podalo u téhož soudu protižalobu kvůli porušování trojice patentů. Apple následně už v lednu 2011 začal u soudu v Severní Kalifornii dožadovat zneplatnění patentů S3 Graphics.

Proti tomu se pochopitelně S3 bránila a soud v Kalifornii rozhodl, že Apple dva ze čtyř zmiňovaných patentů opravdu porušuje. Právě chvíli po této události HTC oznámilo, že společnost S3 Graphics kupuje. Na to Apple reagoval tím, že ke svým stížnostem přihodil ještě několik dalších patentů. V červenci došla ITC k závěru, že HTC opravdu porušuje dva patenty společnosti Apple.

V tento moment přenesla HTC spor také do Evropy, podala na Apple žalobu u soudu ve Velké Británii. Apple zase podal žalobu v Německu u soudu v Mannheimu. Přebíjení trumfy (rozumějte počtem patentů ve sporech) pokračuje, firmy opět přidávají a ubírají patenty v jednotlivých sporech.

K důležitému kroku došlo na začátku září, kdy HTC přidalo ke svým stížnostem celkem devět patentů, které mu "věnoval" Google. Pět patentů má firmu podpořit u ITC, čtyři u soudu v Delaware.

Spory, kam se podíváš

Mezi tím už vešlo ve známost, že ITC přezkoumá rozhodnutí o tom, že HTC porušuje dva patenty Apple. Nová komise bude zkoumat, zda jsou vůbec patenty Apple platné a zda soudce v předchozím zkoumání použil správné interpretace.

Spor se také začíná více točit kolem S3 Graphics. Firmu doposud vlastnila VIA Technologies, která ji prodává HTC. VIA samotná také podala na Apple stížnost u ITC, tentokrát se má týkat technologie v procesorech.

Pod tlakem se ale ocitá i firma S3 Graphics. V půli září totiž firma ATI prohlásila, že právě ona je právoplatným držitelem patentů, kterými se ve sporech ohání S3 Graphics. ATI mimochodem patří další procesorové firmě – AMD. ATI tedy požaduje zrušení sporu S3 s Applem. Reakce S3 Graphics zatím není známa, jisté je, že soudy budou muset nejprve rozhodnout o tom, kdo je skutečným vlastníkem dotčených patentů.

Je to nadlouho

Veškeré spory mezi HTC a Apple se potáhnou ještě dlouho. Když vezmeme v potaz, že se firmy vzájemně napadají už přes rok a půl a soudy ještě ani v jednom případě nedošly ke konečnému rozhodnutí, bude to dlouhá kauza. Stejně jako většina dalších patentových sporů.

Zajímavé bude pozorovat, kam až nechají jednotlivé strany spory dojít. Ačkoli si totiž firmy vzájemně nic nedarují, je tu daleko větší šance, že se mezi sebou dohodnou a nakonec spory ukončí mimo soudní síně. Zdá se však, že nejprve na sebe firmy vystřílí veškerou munici u soudů.

To bývá v těchto sporech poměrně obvyklá praxe: soud jednotlivé argumenty stran proškrtá a řadu stížností zamítne. To dá právníkům jednotlivých stran podstatně přesnější obrázek o tom, jak si vlastně jejich firma stojí. A na základě této situace pak dochází k vzájemným dohodám.

Existuje také možnost, že soud v USA zakáže prodeje některých zařízení HTC nebo Apple. Tato situace je ale nepravděpodobná a jedna z firem by musela mít vůči té druhé opravdu veliký trumf. Zatím se ale zdá, že i přes různé nákupy patentů, tak velký trumf ani jedna ze stran nemá.