Apple chce z iPhonů udělat nejrozšířenější nástroj lékařských výzkumů.

Apple chce z iPhonů udělat nejrozšířenější nástroj lékařských výzkumů. | foto: Profimedia.cz

Každý iPhone může sloužit vědě. Nejdříve u cukrovky, srdce nebo astmatu

  • 14
V rámci tiskové konference v pondělí 9. března představil Apple i jednu významnou zdravotnickou novinku. Nová platforma nástrojů ResearchKit má pomoci využívat senzory v iPhonech ke zdravotnickým výzkumům. Smartphony od Applu se tak stanou nejrozšířenějším výzkumným nástrojem.

Během pondělní konference se šéf Applu Tim Cook pochlubil tím, že firma už prodala dohromady přes 700 milionů iPhonů. Jednou z významných novinek bylo také oznámení open-source platformy ResearchKit, která navazuje na sadu nástrojů Apple HealthKit.

Nová platforma má pomoci lékařským výzkumům, a to tak, že umožní připravit aplikace, které budou sledovat určité údaje o zúčastněných uživatelích. Hromadný sběr informací by pak měl pomoci s diagnostikou různých chorob.

Nová platforma by měla být dostupná v dubnu, od počátku budou k dispozici aplikace, které budou pomáhat s výzkumem v oblasti diagnostiky rakoviny prsu, cukrovky, srdečních chorob, Parkinsonovy choroby nebo astmatu. Aplikace budou využívat různé senzory telefonu, ale také vyžadovat vstupy od účastníků výzkumu.

Například aplikace pro výzkum cukrovky bude shromažďovat data o hladině cukru a to, jak je tato ovlivňována například fyzickou aktivitou, aktuální dietou nebo léky. Aplikace pro diagnostiku Parkinsonovy choroby bude uživateli předkládat jednoduché úkoly zaměřené na obratnost, rovnováhu, paměť nebo bude sledovat styl jeho chůze. Astmatici si budou zaznamenávat používání inhalátoru.

Apple slibuje, že veškerá nasbíraná data budou anonymizována a budou důkladně zabezpečena. Sám Apple k datům nebude mít přístup, určena jsou tedy pouze pro výzkumy prováděné v rámci konkrétních aplikací. Lékařům badatelům pak Apple slibuje, že budou moci své průzkumy provádět v takovém měřítku, v jakém to dosud nebylo dosud možné.

Nejde tak ani o to, že by iPhone umožňoval zjištění údajů, které jinak získat nejdou. Ale většina studií sestává z dotazníků, iPhone tak bude jednoduše jedním z nejrozšířenějších dotazníkových systémů, který budou mít uživatelé vždy po ruce. Mohou tak zaznamenávat své aktuální nálady, pocity a údaje o zdravotním stavu (ať už subjektivní, či objektivní).

Veškerá nasbíraná data mají pomoci rychlejšímu objevování zákonitostí, které provázejí vznik některých nemocí. To povede k možnostem počínající nemoci včas diagnostikovat a zavést vhodnou léčbu.