Gradiente iphone Neo One GC 500 SF

Gradiente iphone Neo One GC 500 SF | foto: Gradiente

Apple možná koupí ochrannou známku iPhone. V Brazílii na ni nemá práva

  • 2
Již příští týden se rozhodne, zda bude muset Apple v Brazílii přestat používat název iPhone. Ten si totiž na tamním trhu již v roce 2000 zaregistrovala místní společnost Gradiente Eletrônica SA. V případě zákazu Apple pravděpodobně ochrannou známku odkoupí.

Brazilský trh je nejrychleji se rozvíjejícím trhem Latinské Ameriky a pro firmu Apple je lukrativní obchodní příležitostí. Podle ředitele Applu Tima Cooka odráží Brazílie v mnoha ohledech ekonomické prostředí Číny, jejíž mobilní trh je po americkém druhý největší na světě.

Kalifornská společnost však bude muset pravděpodobně již příští týden řešit, jak v Brazílii legálně užívat název iPhone. Tuto ochrannou známku si tam totiž již v roce 2000 registrovala společnost Gradiente Eletrônica SA, nynější IGB Eletrônica SA. Tedy o sedm let dříve, než Steve Jobs představil revoluční telefon Applu.

Neúspěšná registrace názvu iPhone

Apple v Brazílii podal žádost o registraci ochranné známky iPhone v roce 2006, kdy se o chystaném telefonu již spekulovalo. Schválení této žádosti však stále neproběhlo.

Koncem roku 2012 pak prozatímní ředitelka brazilského Národního institutu průmyslového vlastnictví Silvia Rodriguezová informovala portál Wall Street Journal, že bude s největší pravděpodobností zamítnuta. "Značka nepatří Applu, patří Gradiente," uvedla tehdy Rodriguezová.

IGB Eletrônica SA již loni v prosinci uvedla na domácí trh první iphone s androidem. Při té příležitosti zástupci společnosti uvedli, že pod tímto názvem je v přípravě celé produktové portfolio.

Národní institut průmyslového vlastnictví se k právům na název iphone v Brazílii oficiálně vyjádří ve středu 13. února. V případě, že Apple nebude moci na tamním trhu užívat název iPhone, dá se z jeho strany očekávat přinejmenším odvolání k brazilským soudům.

Šance na úspěch takového kroku je však v tomto případě, kdy práva prokazatelně vlastní jiná společnost, víceméně nulová.

Spor o ochrannou známku iPad jako inspirace

Jako schůdnější možnost se tak jeví odkoupení ochranné známky. Její současný držitel, společnost IGB Eletrônica SA, se již v minulosti vyjádřil, že je ochotný s Applem o prodeji diskutovat. Brazilská firma se možná inspirovala v nedávném sporu Applu se společností Shenzen ProView Technology o ochrannou známku iPad.

Ta si název zaregistrovala již v roce 2001, a to dokonce mezinárodně. Apple však poukazoval, že ochrannou známku zakoupil od jisté britské společnosti, které práva prodala ProView Taiwan, dceřiná společnosti Shenzen ProView Technology. ProView Taiwan však neměla žádná práva s ochrannou známkou nakládat.

Více než dvouletý soudní spor o název iPad skončil v polovině loňského roku. Již v roce 2009 zaplatil Apple za práva k názvu iPad zhruba 55 tisíc dolarů (přibližně milion korun). Čínské úřady však v roce 2011 toto vyrovnání neuznaly a rozhodly, že ochrannou známku iPad vlastní na čínském trhu i nadále společnost Shenzen ProView Technology.

Apple poté na Shenzen ProView Technology podal žalobu kvůli podezření ze smluvního podvodu kvůli přesvědčení, že v roce 2009 práva na ochrannou známku iPad zakoupil jako součást portfolia ochranných známek v několika zemích.

Kalifornská společnost nakonec práva k užívání názvu iPad odkoupila za 60 milionů dolarů (zhruba 1,1 miliardy korun).