Antény, které by měly spasit mobilní sítě

  • 6
Jednu z cen na proběhlém světovém kongresu GSM asociace si odnesla i veřejnosti poměrně neznámá společnost, která vyrábí antény pro mobilní sítě. Cena byla konkrétně udělena za chytrou anténu ClearBeam, která by měla zlepšovat pokrytí i kapacitu sítě. Pomůžou chytré antény vytrhnout operátorům trn z paty tím, že jim výrazně vylepší kvalitu pokrytí?

Antény Wireless Online ClearBeamV mobilních komunikacích se můžeme setkat nejen s chytrými telefony (smartphone), ale už i s chytrými anténami (smart antenna). A právě ty budeme potkávat a vlastně i používat stále častěji. Podle představitelů firem, které chytré antény vyrábí, nemůže žádná síť UMTS rozumně bez těchto antén fungovat. Jejich vrozená skromnost jim brání podotknout, že naprosto nejlépe budou sítě třetí generace fungovat s jejich anténami. Své místo ale chytré antény mají i ve stávajících sítích GSM. O tom, že rozhodně nejde jenom o marketingové vychvalování, svědčí i to, že jeden z výrobců podobných antén obdržel cenu Asociace GSM.

Konkrétně jde o americkou společnost Wireless Online se svou anténou ClearBeam pro GSM/GPRS. Asociace cenu udělila za Nejlepší produkt pro infrastrukturu nebo síťové řešení v rámci skupiny cen za Technologické inovace. Nejde vlastně jenom o anténu, ale o anténní řešení, které by mělo operátorům ušetřit náklady na výstavbu sítě a přitom zvýšit její kapacitu, pokrytí a snížit nepříznivý vliv interferencí (rušení).

Wireless Online zatím svoje antény zkouší ve Spojených státech a v Číně. Výsledky jsou zřejmě velmi přesvědčivé, protože operátoři, kteří se zúčastnili testování, projevili o ClearBeam zájem. Podle tiskových zpráv Wireless Online umožňují antény ClearBeam dosáhnout dvojnásobné kapacity sítě při trojnásobně lepším pokrytí a šestinásobném snížení interferencí, než je tomu v případě použití klasických antén. Realita bude zřejmě o něco prostší, nicméně podle představitelů firmy jsou i tak úspory při použití ClearBeam velmi výrazné. Například u modelového pokrytí zátoky v San Francisku byly potřeba jen čtyři základnové stanice s anténami ClearBeam 2000 oproti 38 klasickým BTS, které zátoku pokrývaly dříve.

Antény Wireless Online ClearBeam 

Ve zdůvodnění udělení ceny Asociace GSM se mluví přímo o 40 % úsporách při pokrývání území s anténami ClearBeam oproti použití běžných antén. Nikde se sice nemluví o ceně za jednu chytrou anténu (a ta bude dost vysoká); operátory by měly přesvědčit celkové úspory. Wireless Online argumentuje i tím, že pro menší počet základnových stanic je potřeba méně techniků, méně servisních prohlídek a v neposlední řadě i méně řídicích prvků (BSC) a komunikačních linek. Je ale zřejmé, že antény ClearBeam se vyplatí především novým operátorům a novým sítím. Operátoři s již existujícími sítěmi si totiž nemohou dovolit jen tak vyhodit existující základnové stanice do sběru a utěšovat se, že i když zaplatili o několik milionů dolarů víc za chytré antény, tak vlastně ušetřili. Nemluvě o tom, že topologie současných mobilních sítí ani s takovým šetřením základnovými stanicemi vůbec nepočítá.

Antény Wireless Online ClearBeamAnténa ClearBeam pro GSM/GPRS, která konkrétně získala ocenění, pracuje podobně jako klasické antény se sektorem o šířce 120 stupňů. Jenže narozdíl od klasických antén nevysílá jeden široký paprsek po celé šířce sektoru, ale několik úzkých paprsků (4 až 7). Anténní systém může použít až 12 nosných frekvencí pro jeden sektor. Nejčastější konfigurace českých BTS jsou čtyři nosné frekvence na jeden sektor. Při použití ClearBeam podle výrobce téměř nedochází k interferencím – proto je možné používat tolik nosných frekvencí v jednom sektoru. Paprsky jsou totiž úzké a speciální algoritmus neustále mění frekvence přiřazené jednotlivým paprskům. Mění se i frekvence pro jednotlivé timesloty. Díky tomuto filtrování spektra by nemělo k rušení prakticky docházet a může dojít k lepšímu využití pokrytí a kapacity sítě.

Antény Wireless Online ClearBeamSystém ClearBeam (vedle antény jde ještě o řídicí prvky) je možné připojit k síti bez potřeby nějaké hardwarové či softwarové konfigurace. Z každé základnové stanice totiž vedou kabely k anténám – a ty se zapojí do zařízení ClearBeam. Téměř nic víc není potřeba (antény ClearBeam se samozřejmě musí nakonfigurovat, musí se jim přidělit frekvence...). Každopádně důležité je, že kvůli instalaci ClearBeam není nutné vypínat část mobilní sítě, stačí jenom na chvíli vypnout konkrétní základnovou stanici. 

Komerčnímu úspěchu Wireless Online by tak nic nemělo bránit. Chytré antény ClearBeam by měly operátorům ušetřit peníze, zlepšit pokrytí a obecně zvýšit využitelnost sítě. Přitom od techniků a rádiových plánovačů operátorů se nevyžaduje moc nových znalostí a dovedností. Antény jsou navíc připraveny pro všechny současné mobilní technologie (GSM, SMS, GPRS, HSCSD, baseband i synthetized frequency hopping, dynamic power control, DTX, AMR, SDCCH) a Wireles Online je podle svých představitelů připravena i pro W-CDMA, což je technologie používaná v sítích UMTS. Nicméně jako zákazníci mobilních operátorů můžeme zůstat klidní – jak jsme psali již výše, pro současné sítě tyto antény příliš zajímavé nejsou a tak se i nadále budeme setkávat s interferencemi na vyvýšených místech a s dírami v pokrytí v údolích, o rozpadajících se hovorech nemluvě. Snad až s příchodem UMTS budou naše chytré mobily komunikovat i s chytrými anténami...