Zabezpečení mobilu. Ilustrační foto

Zabezpečení mobilu. Ilustrační foto | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Google mění zámek mobilů. Jakmile ho necháte ležet, zamkne se

  • 30
Google zkouší u některých androidích smartphonů nový způsob zabezpečení, který by se mohl brzy rozšířit i do dalších telefonů. Pomocí senzorů telefon pozná, že jej máte v ruce, nebo v kapse a neobtěžuje se zamykáním. Jakmile ovšem zůstane smartphone někde v klidu ležet, sám se uzamkne.

Nový způsob zabezpečení smartphonů s Androidem má vyjít vstříc těm uživatelům, kteří mají telefon neustále u sebe a velmi často se mu věnují. Odemykat ho pomocí hesla třeba každých pár minut je totiž docela otrava.

Pohybové senzory v telefonu jednoduše poznají, že je telefon v kapse, nebo v ruce uživatele, a ten se tak zbytečně nebude zamykat. I když tak po nějaké době nečinnosti vytáhnete telefon z kapsy, zadávat heslo nebude nutné. Stačí pouze rozsvítit obrazovku a začít telefon používat. Situace se ovšem změní v případě, že telefon zůstane někde ležet. Systém pak předpokládá, že by se k telefonu mohl dostat i někdo jiný. Zámek s heslem se tak automaticky aktivuje a telefon jej bude vyžadovat.

Toto nové chytré zabezpečení je další položkou funkcí Smart Lock, které najdeme u chytrých telefonů s pětkovým Androidem. Přidává se k možnostem mít smartphone odemčený na důvěryhodných místech (zamykat se nebude třeba doma nebo v kanceláři) nebo v blízkosti důvěryhodných zařízení, třeba chytrých hodinek.

Zatím je podle všeho nový způsob zabezpečení k dispozici jen pro některá zařízení, podle všeho je novinka součástí aktualizace Google Play Services od verze 7.0.97. Ačkoli se nemusí s touto verzí objevit zdaleka ve všech smartphonech s Androidem 5.0 je velmi pravděpodobné, že si novinka s dalšími aktualizacemi najde cestu i do dalších přístrojů.

Ačkoli nový způsob zvyšuje uživatelský komfort, je vždy potřeba mít na paměti, že takováto komfortní řešení přece jen zvyšují bezpečnostní rizika. Pořádné heslo aktivní za všech podmínek je samozřejmě jistější. Na druhou stranu lepší takový komfortní způsob zabezpečení než žádný. Jen je otázkou, jak nové schéma zareaguje v situaci, kdy takto zabezpečený telefon někdo ukradne uživateli z kapsy. Pak vlastně přístroj nejspíš nepozná, že „změnil majitele“, a tudíž mohou být data v telefonu snadno dostupná. Přinejmenším do té doby, dokud zloděj nepoloží telefon na pult v zastavárně.