Americká vláda se zlobí na Japonsko kvůli sítím třetí generace

  • 1
Japonská vláda se rozhodla vydat experimantální licence pro testování technologie TD-CDMA určené pro datové přenosy v sítích třetí generace. Americká vláda tvrdí, že firmy ze Spojených států jsou diskriminovány

Úřad Obchodního reprezentanta Spojených států, který je součástí americké vlády, kritizuje japonskou vládu, že zatím odmítla vydat americkým firmám licence pro testování technologie TD-CDMA. Japonská vláda kontruje tvrzením, že ve skutečnosti žádná americká firma o licenci nepožádala.

Technologie TD-CDMA přitom znamená velkou naději pro rozvoj rychlého bezdrátového připojení k internetu. Jejími hlavními výhodami je plně duplexní provoz v jednom frekvenčním kanálu a možnost flexibilního rozdělení přenosové kapacity mezi kanály směrem k uživateli a od uživatele do světa.

Datové přenosy pohou probíhat buď zcela duplexně, pokud jsou data přenášena oběma směry zároveň, nebo poloduplexně, kdy se na jednom kanálu střídají přenosy oběma směry. Rozdíl mezi plně duplexním a poloduplexním přenosem můžeme demonstrovat na rozdílu mezi telefonem a občanskou radiostanicí. Do telefonu můžeme zároveň hovořit a poslouchat hovor protistrany, zatímco u občanských radiostanic se hovořící střídají a během stisknutí tlačítka po hovor neslyší mluvit ostatní. Technologie pro poloduplexní bezdrátovou digitální komunikaci fungují v jádru podobně jako občanské radiostanice, místo stisknutí tlačítka a slova "Přepínám" se u nich uplatňují metody CSMA/CA či DTR/CTS.

Mobilní telefony procují plně duplexně, a proto jsou frekvenční pásma pro jejich provoz přidělována v párech. V jednom kanále tak cestuje hovor od účastníka a v druhém kanále se vysílá hlas protistrany. Potíž může nastat, pokud je k dispozici frekvenční pásmo, které nelze alokovat v párech, a pokud nároky na přenosovou kapacitu jsou ve směru od účastníka a k účastníkovi různé. Klasickým příkladem je přístup k internetu, kdy objem dat odesílaných od účastníka je výrazně nižší než objem dat stahovaných z webového serveru.

Zkratka TD-CDMA znamená Time Division - Code Division Multiple Access. Data se vysílají v rozprostřeném spektru pomocí CDMA, v kanále pravidelně se však rychle po sobě pravidelně střídají časové intervaly pro vysílání a příjem. Pro různé typy služeb tak lze zvolit optimální poměr přenosových kapacit v obou směrech, základní popis naleznete zde.

Relativně vysoké ambice mají s TD-CDMA v Číně, jejich standard TD-SCDMA (písmeno S znamená synchronní) vyvíjený ve spolupráci se Siemensem hodlají nasadit jako standardní technologii pro sítě třet generace. V dalších zemích, jako je Japonsko a Jižní Korea, se uvažuje o nasazení TD-CDMA pro datové přenosy v mobilních sítích, smysl by mohla tato technologie mít i pro fixní bezdrátové připojení k internetu.

Úřad Obchodního zástupce Spojených států (United States Trade Representative, USTR) rozhodně není bezzubým psem, v minulosti dokázal Japoncům pořádně zatopit. Horzbami sankcí úspěšně torpédoval na přelomu 80. a 90. let komerční nasazení japonského operačního systému pro kancelářské počítače BTRON, ve kterém viděl konkurenci operačního systému OS/2 vyvíjeného tehdy firmou Microsoft. Microsoft posléze z projektu OS/2 vycouval a v režii firmy IBM nyní OS/2 skomírá. BTRON je na japonském trhu přítomen, ale počet uživatelů se pohybuje pouze v řádu desítek tisíc.

Technologie se však navzdory vládním agenturám rozvíjejí. Microsoft dobyl svět s operačními systémy Windows a operační systém TRON, od kterého byl kancelářský BTRON odvozen, slaví úspěchy na celém světě. Řídí počítače vestavěné v automobilových motorech, kopírkách i v japonských mobilních telefonech připojených k internetu.

Lze očekávat, že roztržka mezi americkou a japonskou vládou ani výhrůžky čínské a jihokorejské vládě implementaci TD-CDMA příliš nezbrzdí.