Špinavé peníze

Špinavé peníze | foto: Tha Gadget Store - koláž Mobil iDNES.cz

Američané podezírají Nokii z nepřímé podpory teroristů

  • 48
Americká komise pro dohled nad finančními trhy zařadila finskou Nokii na svůj seznam firem obchodujících se státy sponzorující terorismus.

Nokia, největší světový výrobce mobilních telefonů, se dostala na takzvaný černý seznam americké komise pro dohled nad finančními trhy (SEC). Tento seznam zahrnuje firmy, které obchodují se státy sponzorujícími terorismus a tudíž by tyto firmy podle Američanů "mohly být zapleteny do financování teroristických operací". Na seznamu jsou firmy obchodující například s Kubou, Íránem, Severní Koreou, Sýrií nebo Súdánem.

"Žádní investoři by neměli mít pochybnosti o tom, zda se jejich investice nepoužívají k financování teroru nebo zločinů proti lidskosti," uvedl v tiskovém prohlášení vysvětlujícím zařazování firem na seznam SEC šéf americké inspekce Christopher Cox.

Na seznamu jsou společnosti z celého světa a vedle Nokie na seznamu najdeme hned několik dalších světoznámých jmen. Ze severní Evropy to je například elektrotechnický koncern ABB, ropní giganti Statoil a Norsk Hydro, nebo farmaceutická společnost Astra Zeneca.

Většina firem pochází zpoza USA a jsou mezi nimi výrobci automobilů, jako je Fiat, nebo potravinářské koncerny Cadbury Schweppes či Unilever. Nechybí ani bankovní instituce ING, HSBC, Credit Suisse, nebo množství ropných společností včetně Shellu, Totalu a ConocoPhilipsu. Nechybí ani německý koncern Siemens nebo indický ocelářský kolos Mittal, který má svůj výrobní závod i v České republice. Což ale platí i pro Siemens, Unilever, ABB a další firmy ze seznamu.

Kompletní seznam firem obchodujících se státy sponzorující terorismus najdete na stránkách (SEC).

  • Seznam zemí obchodujících s Kubou
  • Seznam zemí obchodujících s Íránem
  • Seznam zemí obchodujících se Sýrií
  • Seznam zemí obchodujících se Súdánem
  • Seznam zemí obchodujících se Severní Koreou

Podle finské tiskové agentury FNB je listina založena na výročních zprávách daných společností z roku 2006.

Nokia podle FNB prodala telefony do Íránu, Libye, Súdánu a Sýrie, přičemž tento prodej činil z jejího celkového prodeje jedno jediné procento. Nokia se navíc ve své zprávě pro SEC k těmto obchodům sama přiznává. Americkou zprávu zatím nijak nekomentovala.

,