Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Alternativní připojení k internetu: nebát se změny

Připojení k internetu již nemusí být jen pevnou linkou, ale může už být také bezdrátové.Zkuste technologii BreezeNet.
Ještě nedávno jsme měli vlastně dvě možnosti připojení k internetu: tou jednou bylo komutované připojení přes telefonní síť SPT Telecom, druhou variantou byla pevná linka. Rozdíl nebetyčný - jak cenově, tak použitím. Zatímco dial-up byl na investiční náklady poměrně laciný, neposkytoval ale takřka žádný komfort oproti pevné lince. Ta zase prohrávala svojí cenou.

Doba se změnila. Pevná linka pronajatá od SPT Telecom a zakončená drahými specializovanými modemy přestala být jedinou možností trvalého připojení k internetu, při němž neplatíte za strávený čas. Kromě kabelových modemů, jež se zatím v republice příliš neuchytili, je momentálně patrně nejatraktivnější alternativou radiové připojení především pomocí technologie BreezeNet. To nabízí zejména v Praze více firem.

Ani radiová linka není zadarmo, nicméně na pár příkladech bych rád ukázal, že si ji pomalu mohou i soukromí uživatelé internetu dovolovat. Jak to?

Například v Praze vychází nejlevněji nabídka Eridanu a společnosti InWay - Eridan nabízí nižší instalační poplatek a InWay je zase primární poskytovatel internetu, takže jeho linka je zpravidla kvalitnější co se výstupu do internetu týká. Lze počítat s cenami okolo 4000 Kč měsíčně. Je to mnoho?

Stačí se zamyslet a trochu zapracovat. Jak Eridan, tak InWay nedefinují, že byste na svoji linku nesměli připojovat více než jeden počítač - spíše se s tím naopak dále počítá a InWay poskytuje i dostatek IP adres v ceně. Znamená to, že se dá domluvit se s přáteli a instalovat si společně jednu radiovou linku. Co vás při tom potká za problémy?

Ukazuje se, že pro většinu lidí, kteří se výší telefonních účtů za internet blíží pronájmu radiové linky, představuje největší problém moment změny. Samozřejmě - účet za telefon má výhodu, že je nižší, když netelefonujete, navíc montáž radiové linky není zcela bezproblémová. Především potřebujete povolení majitele objektu, zpravidla tedy u paneláku družstva. Zkušenost ukazuje, že družstvo poměrně ochotně takové povolení vydá, když se zavážete, že spojovací kabel nepůjde po fasádě domu a je dodrženo pár jednoduchých pravidel.

Dalším důležitým momentem je to, že radiovou linku si samozřejmě netaháte sami, ale montuje ji firma najatá dodavatelem. Ta už si většinou umí poradit a nástrahy panelových domů má zmáknuté. Také router dodává firma a nemusíte se o něj starat.

Pro běžného uživatele je suma cca. 4000 Kč stále vysoká. Dá se ale pomoci si tak, že se s několika kamarády složíte na vytvoření malé sítě napojené na radiovou linku. Pokud se do takového projektu pustí čtveřice lidí, dostávají se poplatky za pronájem 64 kbps radiové linky na snesitelnou tisícovku. Samozřejmě - všichni uživatelé sdílejí jednu přenosovou šířku pásma, ale pokud si na lince neotevřou warez server, patrně bude taková linka pro všechny čtyři účastníky rychlejší, než dial-up připojení.

Pokud se více lidí složí, lze také rozložit vysoký instalační poplatek mezi všechny účastníky. Navíc je potřeba počítat s dalšími výdaji. Je nutno zakoupit hub, nejlevnější za cca. 3000 Kč postačí pro 8 účastníků. Dále je třeba vyřešit samotné fyzické propojení všech počítačů. To není v panelácích příliš složité mezi sousedy, pokud máte smůlu a jednotliví zájemci o internet jsou od sebe vzdáleni, je lepší si najmout firmu, která propojení provede a vy se nemusíte o nic starat. Cena se pohybuje v řádu tisíců dle složitosti - malé firmy propojí dva vzdálenější body v paneláku kabelem za cca. 5000 Kč: závisí to na vzdálenosti a dalších okolnostech.

Problémem připojení radiovou linkou je omezený objem přenesitelných dat. U radiové linky neplatíte za čas na ní strávený, ale za objem dat, která přenesete. Pokud jste běžný uživatel internetu, projdete si za den cca. desítky serverů a nedownloadujete velký software, počítejte s nějakými 6-15 MB denně na osobu. Musíte tedy najít mechanismus, jak monitorovat přenesené objemy dat. Na to stačí složit se na starý počítač sloužící jako základní linuxový server zároveň s měřením průtoku dat a zároveň jako firewall případně jako společný sklad souborů. Pozor, router od poskytovatele připojení, ačkoliv je linuxovým serverem, nemůžete předělávat, podmínky to nedovolují.

Pokud odhlédneme od vyšších instalačních nákladů, lze při troše štěstí vytvořit za poměrně rozumný měsíční peníz lokální síť napojenou do internetu. Lokální síť s přáteli je užitečná věc, na drobnou práci, snadné výměny souborů nebo pařbu Dooma je jako dělaná a napojení do internetu její smysl jen podtrhne. Navíc radiová linka neznamená o tolik více starostí, než dial-up, po instalaci se o ni vlastně netřeba starat kromě placení faktur.

Není se tedy čemu divit, že se zájemci o radiové připojení k internetu se roztrhl pytel a i mezi fanoušky internetu začíná vzrůstat počet těch, kteří se dohromady skládají na jednu radiovou linku…

Autor:
Témata: software
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...