Alternativní operátoři opět kritizují překážky v liberalizaci

Alternativní operátoři kritizují přístup Českého Telecomu a vlády k liberalizaci trhu.
(ČIA) - Sporná rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), české vlády a přetrvávající monopolistické chování Českého Telecomu považují nejvýznamnější alternativní telekomunikační operátoři v ČR za hlavní negativní události uplynulého roku v oboru telekomunikací. Naopak jako jednoznačně nejpozitivnější událost roku 2001 operátoři shodně uvádějí odstartování procesu liberalizace telefonních služeb a podpisy propojovacích dohod. Vyplývá to z ankety, kterou ČIA uskutečnila mezi zástupci firem GTS, Contactel a Aliatel.

"Český Telecom zneužíval mezer telekomunikačního zákona k bezzubému udržení svého monopolního postavení, jako svého největšího konkurenta se nás Telecom snažil omezit i napadáním a nerespektováním cenových a správních rozhodnutí ČTÚ," konstatoval marketingový ředitel GTS David Duroň. Monopolistické tendence byly podle něj podporovány také českou vládou, například obcházením výběrových řízení na velké státní zakázky, které byly přiděleny Českému Telecomu. "Ve snaze uměle navýšit tržní hodnotu Českého Telecomu před jeho privatizací tím vláda nejen porušovala pravidla veřejných soutěží, ale i zatěžovala daňové poplatníky netržní cenou," dodal Duroň.

Velké zdržení v postupu liberalizace je největším zklamáním uplynulého roku i pro vedení společnosti Contactel. "Rozhodnutí ČTÚ jako regulátora trhu jsou opožděná a mnohoznačná, vláda jednoznačně protěžuje dominantního provozovatele a datum úplného otevření trhu stále není známo," domnívá se mluvčí společnosti Romana Tomasová. Konkrétně zmínila rozhodnutí vlády o zadávání veškerých zakázek na telekomunikační služby pro státní správu dominantnímu provozovateli bez výběrového řízení a opožděné rozhodování regulátora o sdílení výnosů z internetového provozu s Českým Telecomem či o propojovacích poplatcích z fixní do mobilní sítě.

Zdlouhavá jednání o propojení s dominantním operátorem i mobilními operátory a nutnost obracet se se žádostí o rozhodnutí k regulačnímu orgánu jsou největšími zápory uplynulého roku i pro generálního ředitele Aliatelu Jiřího Hubku.