Alternativní dobíjení mobilu se při povodních může hodit

V době záplav je mobilní telefon často jediným možným spojením se světem. V mnoha případech může zachránit život, někomu pak může pomoci jen jako kontakt se světem ve složité psychické situaci. Ovšem výpadky elektřiny, nouzové ubytování a nemožnost dobíjet mobil k povodněmi neodmyslitelně patří. Existují však i alternativní způsoby dobíjení mobilu.

V letošním roce jsme vám přinesli několik článků, v kterých jsme vás seznámili s několika možnostmi, jak dobíjet mobil alternativními způsoby bez přístupu k elektrické zásuvce. Na první pohled se mohlo zdát, že se jedná o příslušenství, které většina smrtelníků v běžném provozu nepotřebuje a vyhledají ho tak jen lidé, kteří často vyjíždějí do přírody, kde je problematické najít elektrickou zásuvku. V souvislosti s letošními záplavami se však ukázalo, že mít v záloze alternativní možnost nabití mobilního telefonu se může hodit každému. Investice do těchto zařízení není nijak vysoká a v případě nouze se mnohonásobně vyplatí. Povodně ještě neskončily, v některých oblastech velkou vodu teprve čekají, někde již voda začala ustupovat, ale ve většině postižených oblastí je z bezpečnostních, ale i praktických důvodů vypnuta elektřina. Alternativní dobíjení mobilů tak může být jedinou možností, jak zajistit spojení se světem.

Možností alternativního dobíjení mobilu je několik. Jako první můžeme uvést ruční nabíječku mobilu, která mimo síly vašich vlastních paží žádnou jinou energii nevyžaduje. Pro nabití mobilu stačí otáčet kličkou, pro krátký hovor by mělo stačit pár minut. Podle informací uživatelů by však neměla být baterie telefonu úplně vybitá. Ruční nabíječku je možné zakoupit již pro několik značek a modelů mobilních telefonů, jako jsou Alcately, Ericssony, Nokie, Siemensy, nebo Motoroly. Kompletní přehled všech telefonů najdete v tomto článku, kde se dozvíte i další podrobnosti o tomto zajímavém příslušenství. Ruční nabíječka stojí zhruba 400 až 500 Kč a s jejím sháněním byste neměli mít problém. Alternativou pak může být ruční nabíječka z nabídky originálního příslušenství Motoroly, která je však výrazně dražší a v této chvíli nevíme, jestli je vůbec na našem trhu k dostání. Další informace o této nabíječce naleznete zde

 rucninabijec   rucninabijec

Další možností, jak nabíjet mobil bez elektrické zásuvky, je přídavná nabíječka využívající energii devítivoltové baterie. Toto zařízení je velmi malé a tudíž skladné, výhodou je také absence ruční práce (která je potřeba u předchozí nabíječky), nevýhodou pak nutnost mít po ruce devítivoltovou baterii. Nabíječka je levnější než předchozí řešení, neměli byste za ni dát více než 200 Kč, ke kterým pak musíte přičíst ještě cenu za devítivoltovou baterii, což představuje zhruba 15 až 40 korun podle kvality a výrobce baterie. I tato nabíječka dokáže překvapivě dobře zásobit mobil energií, a to dokonce opakovaně. Nabíječka má karabinku, takže ji lze připevnit třeba na klíče a tak ji mít neustále po ruce. Nesmíte však zapomenout na baterii. Více se o nabíječce dozvíte v tomto článku, kde je i seznam telefonů, ke kterým ji lze použít. I tuto alternativní nabíječku by neměl být problém zakoupit v běžné síti prodejen s mobilními telefony.

 nouzovanabijecka2   nouzovanabijecka2

Třetí možností, jak dobíjet alternativně mobil, je solární nabíječka. Jedná se o výrazně dražší řešení než předchozí dvě varianty, ale nemusíte ničím točit a ani nemusíte přemýšlet, jestli máte devítivoltové baterie. Solární nabíječku Robinson stačí připojit k telefonu - výrobce slibuje kompatibilitu s většinou přístrojů na trhu - a nasměrovat solární panel k obloze. Při dostatku slunečního záření bude nabíjení trvat tři až čtyři hodiny, při zatažené obloze samozřejmě déle. V noci a v temné místnosti je tato nabíječka k ničemu. Cena za solární nabíječku již atakuje hranici 1 000 Kč a rozměry jsou přeci jen větší než u prvních dvou možností. Další informace o solární nabíječce naleznete v tomto článku. Dodejme, že v mobilním pravěku nabízela Nokia mobilní telefon, který měl na zadním straně integrovaný solární panel. Jednalo se o model 1611, ovšem velkého rozšíření se nedočkal.

soolarnabijeckarobinson 

Na první pohled jde o tři podivná příslušenství k mobilnímu telefonu, která jsou v běžném provozu pro většinu uživatelů zbytečná. Pokud však nastane situace, jako jsou letošní povodně, může vám jedna z alternativních nabíječek výrazně pomoci. Každá ze tří možností má svá pro a proti, nejuniverzálnější je asi ruční nabíječka, naopak solární nabíječka má vyšší pořizovací náklady i větší rozměry. Levnou alternativou je nabíječka využívající energii devítivoltiové baterie, ne vždy ale budete mít po ruce i baterii a v případě nouze ji asi nikde shánět nebudete.