Aktuálně: Panasonic GD 88 – multimediální císař (preview)

  • 5
Velký barevný displej, polyfonní vyzvánění, barevný WAP, digitální fotoaparát a samozřejmě současné telefonní funkce – to je Panasonic GD 88. Na CommunicAsia jsme si ho mohli vyzkoušet a rozhodně jsme neodcházeli zklamaní – spíše naopak. Jde opravdu o nádherný šperk, který by se měl stát doplňkem každého moderního mobilního telefonisty; neměl by vůbec být drahý.

Když nám Panasonic představoval svoji vlajkovou loď pro sítě GSM, Panasonic GD 88, o mobilním telefonování a souvisejících funkcích vůbec nemluvil. S GD 88 prý můžeme pořizovat fotografie. Prohlížet si je můžeme na velkém a rychlém barevném displeji. Fotky je samozřejmě možné poslat někomu jinému prostřednictvím multimediální zprávy (MMS) a nebo je stáhnout do počítače, upravit je tam a rovnou vytisknout. Byli jsme ujištěni, že všechny tyto činnosti lze zvládnout s výpočetní a komunikační elektronikou se značkou Panasonic. Jak jinak.

Panasonic GD 88 

Podle Panasonicu to jsou samé skvělé zprávy - a pokud se tedy s nimi budete chtít pochlubit někomu jinému, můžete použít i GD 88 jako mobilní telefon. Možná si myslíte, že GD 88 bude spíše něco mezi špatným  digitálním foťákem a zaostalým, byť hezkým mobilem. Opak je ale pravdou. GD 88 podobně jako některé jiné novinky představené na CommunicAsia ukazuje, jak budou vypadat mobilní telefony budoucnosti. Právě u Panasonicu si toto tvrzení můžeme s klidem dovolit. Je totiž jedním z předních dodavatelů mobilů pro japonského operátora NTT DoCoMo - a je úspěšný s modely pro službu i-mode i síť FOMA (UMTS). Dá se tedy předpokládat, že své zkušenosti zúročí i při výrobě mobilů pro sítě GSM s multimediálními službami.

Pojďme se ale s Panasonicem GD 88 seznámit od začátku. Že je to véčko se dvěma displeji už vás možná u většiny asijských telefonů ani nepřekvapí. Malý displej je samozřejmě určený jenom pro zobrazování nejdůležitějších informací - času, data, indikátorů signálu a stavu baterie, příchozích SMS nebo zmečkaných hovorů. U příchozího hovoru na displeji vidíte, kdo vám volá. Tento displej je modrozeleně podsvícený. Mnohem zajímavější je ale displej druhý - vnitřní. Ten je barevný a zvládne zobrazit více než 65 tisíc barev. Jde opravdu o kvalitní displej, se kterým byste měli být spokojení. Používá totiž aktivní podsvícení (přesnější je výraz zobrazování), tedy využívá technologie TFT. Panasonic patří mezi přední výrobce LCD displejů (dodává i ostaním výrobcům displejů) a tak si mohl dovolit pro svůj vlastní mobil použít opravdu kvalitní displej.

Panasonic GD 88 Panasonic GD 88 

Barevný displej při focení malým digitálním foťákem slouží jako hledáček. Nafocené snímky si na něm můžete velmi pohodlně prohlédnout. Ani tak ne díky zajímavému prohlížeči obrázků (šlo sice o betaverzi, ale byla velmi dobře použitelná), ale spíše díky velké rychlosti displeje a poměrně věrnému zobrazování barev. Objektiv digitálního fotoaparátu není umístěný v kloubu přístroje - což je oblíbená pozice u mobilů pro sítě třetí generace - ale těsně nad kloubem, v horní odklápěcí části. Jak je na tom optická část bohužel nemůžeme posoudit; ovšem portréty v dobrých světelných podmínkách vypadaly dobře. Snímací čip dokáže zaznamenat obrázky o velikosti 110 kilopixelů, což na nějaké velké focení nestačí, ale pro formát 640 x 480 bodů (po interpolaci přímo v GD 88) to je dostačující.

Již jsme se zmiňovali, že fotografie jdou odesílat prostřednictvím zpráv MMS. Z Panasonicu GD 88 si je odešlete i jako přílohu e-mailů a nebo je můžete rovnou stáhnout do počítače. Bohužel jenom po kabelu, IrDA a Bluetooth nejsou podporovány. U Panasonicu GD 88 se vše točí okolo barevného displeje a multimedií. Proto asi nepřekvapí, že GPRS budete využívat kromě posílání a přijímání MMS také ke stahování polyfonních melodií (s až 16 tóny současně) či používání plnobarevného WAPu standardu 2.0.

Panasonic GD 88 Panasonic GD 88

Co dodat na závěr, kromě pochvaly klávesnice, se kterou se píše poměrně dobře? Snad to, že mobil je třípásmový (GSM 900/1800/1900) a podle výrobce by měl vydržet 220 hodin v pohotovostním režimu a až 7 hodin telefonování. Před oběmi hodnotami jsou slůvka , takže realita bude zřejmě někde jinde. Zvláště pokud se naučíte využívat multimediální funkce Panasonicu GD 88 opravdu naplno a prakticky kdykoliv. Snad právě proto byly GD 88 na singapurském výstavišti, kde sloužili především hravým návštěvníkům k vyzkoušení MMS a fotografování, neustále připojeny k externímu zdroji napájení.