Smartphone Acer Liquid E700

Smartphone Acer Liquid E700 | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Pro střídače SIM: Acer Liquid E700 zvládne tři karty za 5 000 korun

  • 13
Ještě poměrně nedávno jsme si pod značkou Acer primárně představovali stolní počítače, notebooky nebo projektory. Dnes se však tchajwanský výrobce snaží zaujmout i chytrými telefony. A poměrně se mu to daří.

Společnost Acer není potřeba dlouze představovat, jde o zavedenou značku působící na trhu s elektronikou již téměř čtyřicet let. Pokud však její působnost zúžíme pouze na mobilní telefony, stává se ze zavedeného výrobce spíše nováček. To však nemění fakt, že za poslední tři roky stačil vyprodukovat poměrně slušné množství telefonů i tabletů.

V současnosti se na trhu můžeme setkat s přibližně deseti modely (některé se opakují ve variantách se dvěma SIM kartami), což je poměrně slušný výběr. Acer navíc nepatří mezi značky, které s produkty míří do všech cenových kategorií. Většina modelů se dá označit jako cenově dostupné. Ceny startují na necelých dvou tisících za model Z200, nejdražší je pak „prémiový“ Jade s cenou pod sedmi tisíci korun.

Velice atraktivním modelem je pak Liquid E700. Jeho přednostmi jsou překvapivě tři sloty na SIM karty, dostatek výkonu, příjemně jemný pětipalcový displej, velká kapacita baterie a několik dalších věcí, které zaujmou už na první pohled. To vše s cenovkou, za kterou se rozhodně nemusí stydět.

Povedený design s několika kompromisy

Na první pohled je jasné, že nepůjde o krále stylových telefonů. Na těle schází jakýkoliv kovový prvek, plasty jsou úplně všude. Přesto musíme uznat, že telefon nevypadá nijak ošklivě. Ba naopak, už na první pohled totiž nalezneme prvky, které upoutají pozornost. A že jich není málo.

Smartphone Acer Liquid E700
Smartphone Acer Liquid E700

Hned na čelní straně si lze všimnout dvou zajímavostí. Tou první je přisvětlovací dioda nad displejem umístěná vedle reproduktoru, která patrně slouží k dosažení kvalitnějších autoportrétů. A přehlédnout nelze ani dvojici reproduktorů umístěných nad i pod displejem. Stejné řešení přineslo například HTC One. Nenechte se však zmást, hlasitě hraje pouze ten dolní, horní slouží pouze jako výstup při telefonování. V horním reproduktoru se pak nachází notifikační dioda.

V ostatních ohledech se čelní strana telefonu neliší od zažitého standardu. Čelní fotoaparát má rozlišení 2 Mpix, nechybí malé logo výrobce a trojice dotykových tlačítek pod displejem. I když se Aceru podařilo plně využít poměrně malý prostor pod displejem, tak jednu výhradu si neodpustíme. Tlačítka totiž opomněl podsvítit. Budete-li telefon ovládat v šeru či tmě, budete je mačkat prakticky poslepu. Není to úplně zásadní problém, který by odrazoval od koupě, je však nutno s tím počítat a zvyknout si.

Boky Liquidu E700 jsou až překvapivě prázdné, vespod ani na levé straně nenajdeme žádný ovládací prvek ani konektor. Přípojka pro microUSB, kterou bychom ve většině případů hledali právě na spodní hraně, se přesunula na pravý bok nad dvojici tlačítek k ovládání hlasitosti. Na vrchu telefonu je pak standardní vypínací tlačítko a také sluchátkový jack.

Smartphone Acer Liquid E700
Smartphone Acer Liquid E700

Zajímavý prvek pak nacházíme na zadním krytu. Tím je tlačítko Acer RAPID, které má dvě funkce. Dlouhým podržením aktivuje fotoaparát (i když je displej zamčený) a slouží zároveň i jako spoušť, krátké stisknutí je možno nastavit na spouštění v podstatě kterékoliv aplikace v mobilu. Zde musíme Acer určitě pochválit, tato maličkost rozhodně plní svůj účel a zároveň ničemu nepřekáží.

Záda telefonu jsou plastová a kvůli matné povrchové úpravě na nich poměrně snadno zůstávají viditelné otisky prstů. Samozřejmě nechybí klasika v podobě čočky fotoaparátu a přisvětlovací diody.

Musíme uznat, že pod kapotou ukrývá tento model skutečně hodně překvapení. Po sejmutí krytu se odkryje nejen baterie s kapacitou 3 500 mAh, ale také tři sloty na micro SIM. A výrobce nezapomněl ani na slot na microSD kartu.

Ani přesto, že lze zadní kryt telefonu sejmout, tak baterie nelze vyměnit. Ta je totiž překvapivě napevno.

Pět palců jemných tak akorát

Na displej si v podstatě nemůžeme stěžovat. Poskytuje přesně to, co bychom v této cenové kategorii čekali, tady úhlopříčku pět palců s HD rozlišením (720 × 1 280 obrazových bodů). Při jemnosti těsně pod 300 pixelů na palec dostaneme velice kvalitní podívanou, na které bychom těžko hledali nějaké zásadní nedostatky.

Smartphone Acer Liquid E700

Barvy nejsou přehnaně kontrastní či přesaturované, v tomto ohledu se nedá podání obrazu téměř nic vyčíst. Pozorovací úhly jsou taktéž v pořádku a automatický jas pracuje tak, jak má. Acer zde zkrátka odvedl slušnou práci, nic nepřehnal, nic neodbyl.

Výkonu i výdrže očekávejte více než dost

Rozhodně jsme pozitivně překvapeni faktem, že Liquid E700 není pozadu, ani co se výkonu týče. Pohání jej čtyřjádrový procesor od MediaTeku taktovaný na 1,2 GHz. Paměť RAM má kapacity 2 GB, což je dvojnásobek, než kolik je v této cenové kategorii běžné. Telefon se tak rozhodně nezalekne ani náročnějších 3D her nebo přehrávání videa ve vysokém rozlišení.

K plynulosti systému taktéž nemáme větší výhrady, i když jsme pozorovali, že sem tam se odezva po klepnutí na některé aplikace či možnosti maličko protáhne.

Vnitřní úložiště má v základu kapacitu 16 GB, což je přijatelná hodnota. Navíc jej lze paměťovou kartou micro SD rozšířit o dalších až 32 GB. Ve výbavě nechybí ani standardní konektivita v podobě wi-fi, Bluetooth a micro USB. Novější technologie v podobě NFC a LTE telefon postrádá, k prohlížení internetu na mobilních datech se tak stále budete muset spolehnout pouze na 3G.

Telefon Acer E700 podporuje až 3 SIM karty
Baterie Aceru E700 dokáže pří střídmém používání v vydržet i 4 dny.

Skutečným tahounem Liquidu E700 je baterie. Úctyhodných 3 500 mAh poskytne  slušnou výdrž, která se při méně náročném používání pohybuje okolo tří až čtyř dnů. Intenzivní vytěžování samozřejmě dokáže telefon vybít i během jediného dne, budete se však muset opravdu hodně snažit. Ale i tak se můžete na baterii spolehnout, odvede lepší práci než u celé řady jiných modelů v této cenové kategorii.

Aplikační výbava taktéž s bonusy od Aceru

Telefon běží na operačním systému Android ve verzi 4.4.2 s grafickou nadstavbou Aceru. Ta naštěstí není příliš výrazná, projeví se hlavně na zamknuté obrazovce, kde najdete zástupce pro rychlé otevření zpráv, internetu či fotoaparátu. Mírně upraven je i vzhled domovských stránek. Jinde už nalezneme pouze čistou podobu Androidu.

Model Liquid E700 dostal do základní výbavy několik užitečných aplikací. Za zmínku určitě stojí „Rychlý režim“, který kompletně upraví vzhled a funkce telefonu tak, aby byly k dispozici pouze základní funkce opatřené velkými ikonami. Telefon tak můžeme doporučit i pro seniory, ač to u tohoto typu zařízení není zrovna obvyklé.

Takto vypadá rozhraní řežimu pro seniory
Menu telefonu Acer E700.

Ve výčtu aplikací nechybí například rádio, čtečka QR kódů, balíček kancelářských aplikací, nástroj pro sdílení obrazu s jinými zařízeními či správce souborů. Acer také nabízí vlastní aplikační obchod Portál Acer sloužící jako správa některých předinstalovaných aplikací. A samozřejmě je možné přes něj získat i další aplikace. Trochu nás zarazilo, že ačkoliv je telefon plně přepnutý do českého jazyka, Portál Acer na nás v některých nabídkách zkoušel maďarštinu. Rovněž musíte počítat s tím, že se v nastavení telefonu i v několika dalších nabídkách setkáte s částečně anglickými texty.

Veskrze průměrný fotoaparát

Téměř pokaždé konstatujeme, že fotoaparát v mobilu díru do světa neudělá, a není tomu jinak ani u modelu Liquid E700. Na svoje poměry podává adekvátní obrazovou kvalitu. Opět narážíme na nedostatek ostrosti či zvýšený výskyt šumu, najdou se však i fotky, které mohou kvalitou překvapit. Zčásti je to dáno celkovým zacílením na autoportréty, což dokazuje i bonus v podobě přisvětlovací diody nad displejem.

Zkušební fotografie telefonem Acer E700.
Zkušební fotografie telefonem Acer E700.
Zkušební fotografie telefonem Acer E700.
Zkušební fotografie telefonem Acer E700.

Zadní snímač disponuje rozlišením 8 Mpix, přední optika pak zvládne fotografovat v rozlišení dvou megapixelů. Video lze natáčet v rozlišení Full HD. Aplikace fotoaparátu je celkem nadstandardně vybavena řadou fotografických filtrů a režimů, které aceru mohou dodat porci atraktivity pro příležitostné mobilní fotografy.

Závěr: cena jako pomyslná třešnička na dortu

Modelem Acer Liquid E700 jsme velice pozitivně překvapeni. Je našlapaný výhodami, které potěší poměrně velké spektrum zájemců. Máme tu celou řadu předností nejen pro „selfie“ fotografy: baterie má nadprůměrnou kapacitu, najdeme tu podporu tří SIM karet a máme tu dokonce i režim pro seniory. Skoro je až k neuvěření, že mluvíme o jednom modelu a ne o několika různých.

Jsou tu však i nevýhody. Absence podsvícených tlačítek pod displejem může ze začátku působit hodně nepříjemně a potrvá, než si zvyknete. Dvojice reproduktorů na přední straně vypadá efektně, což vzápětí vyruší fakt, že hlasitě hraje pouze jeden. Prvotní nadšení tak brzy opadne. Systém se nám nezdá na sto procent vyladěný (zbytky textů v cizích jazycích, chvílemi nepatrná horší odezva), i když to se může s každou aktualizací změnit.

A cena? Něco málo přes pět tisíc korun. Skutečně těžko hledáme soupeře, který by mohl výše zmíněné výbavě za podobné peníze konkurovat. Nabízí se Samsung S3 Neo nebo pro příznivce větších displejů Xiaomi Redmi Note. Ale i tak tvrdíme, že Acer Liquid E700 bude velice vhodnou volbou. Hraje mu do karet zkrátka až příliš mnoho faktorů.